- Persefona Eumillipesjak szczegółowo policzyli badacze, ma aż 1306 nóg
- Zdaniem naukowców nowo odkryta stonoga może być spokrewniona z wcześniejszym rekordzistą gatunku z Kalifornii Illacme plenipesktóry miał 750 nóg
- Naukowcy wezwali do ochrony obszaru, na którym odkryto 1306-nożnych stworzeń
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Stonoga wyróżnia się dużą liczbą odnóży, do których odnosi się nie tylko polska, ale i angielska nazwa stonoga, oparta na łacińskich słowach „mille”, czyli tysiąc i „pede”, czyli stopy.
Stonoga, która otrzymała imię Persefona Eumilippy, został znaleziony w Australii Zachodniej na głębokości 60 metrów pod ziemią w dziurze, która służyła do poszukiwania minerałów. Jest to bezkręgowiec o długości 9,5 cm i szerokości 1 mm, którego nitkowaty korpus podzielony jest na 330 segmentów. Nowy gatunek odkryty w australijskiej prowincji Japanese Goldfieds nie ma oczu, a jego stożkowata głowa ma dziób żerujący i ogromne czułki, które pomagają mu poruszać się pod ziemią i kompensować brak widzenia.
W Australii odkryto stonogę o 1306 nogach
Naukowiec potrzebował około godziny, aby policzyć nogi australijskiego krocionoga rekordzisty
Badania nad nowo odkrytą krocionogą podjął docent Paul Marek, entomolog z Instytutu Politechnicznego i Uniwersytetu Stanowego Wirginii, który opublikował wyniki w czasopiśmie Scientific Reviews.
– Aby upewnić się, że żadna z nóg nie została pominięta lub policzona więcej niż jeden raz (…) każdy section jego ciała z 10 nogami został zakodowany kolorami w programie graficznym. Liczyłem trzy razy. Zajęło mi to około godziny – powiedział Paul Marek, który zbadał cztery krocionogi znalezione w dziurze.
Tekst jest kontynuowany pod filmem
Zdaniem naukowca i jego współpracowników duża liczba segmentów i nóg u Persefona Eumillipes pozwala tym zwierzętom generować ogromną siłę, dzięki której mogą sprawnie poruszać się przez wąskie dziury w siedliskach glebowych, w których żyją. Naukowcy przyznali, że ich odkrycie podkreśla różnorodność biologiczną Australii Zachodniej i zalecili ochronę obszaru, na którym odkryto 1306-nożne stworzenia.
– W Goldfelds wydobywa się duże ilości australijskiego złota, niklu i innych minerałów, a od ponad stu lat na tym obszarze ma miejsce ekstensywne wydobycie odkrywkowe. Poszukiwanie minerałów polega na sondowaniu pod ziemią milionami otworów wiertniczych – opisuje Paul Marek w materiale cytowanym przez Every day Mail.
W Australii odkryto stonogę o 1306 nogach
W przeszłości znajdowano krocionogi z bardzo dużą liczbą nóg. Poprzednim rekordzistą była stonoga odkryta w Kalifornii w 2012 roku, plenipes Illacme, których samice mają 750 nóg, a samce maksymalnie 562. Naukowcy sugerują, że australijscy i amerykańscy rekordziści krocionogi mogą być ze sobą spokrewnieni.
Źródło: Codzienna poczta, TVN Meteo, Raporty naukowe