Bez wielkiej gwiazdy, z nieprzewidywalnym rywalem. Polscy siatkarze inaugurują mundial

Reprezentacja Polski w siatkówce wraca na mistrzostwa świata po ośmiu latach przerwy. Bez swoich gwiazd, Malwiny Smarzek i Martyny Czyrniańskiej, ale z wielkim apetytem i kapitanem meczu Joanną Wołosz. Pierwszy rywal Chorwacji.

Jacek Pawłowski

Polska drużyna siatkarska

WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w siatkówce

Reprezentacja Polski w siatkówce od ośmiu lat czekała na grę w siatkówkowych mistrzostwach świata. W 2022 roku Biało-Czerwone będą współgospodarzem turnieju wraz z Holandią, co zwiększa apetyt na sukces. Przed rozpoczęciem zmagań problemy nie oszczędziły jednak Biało-Czerwonych. Trener marzeń drużyny, Stefan Lavarini, stoi zatem przed trudnym zadaniem.

Dla Biało-Czerwonych to wymarzony scenariusz, turniej przed własną publicznością. Niestety problemy zdrowotne i nie tylko osłabiły drużynę. Z kontuzji wykluczono Martynę Łukasik, Martynę Czyrniańską i Malwinę Smarzek. Brak tego ostatniego jest bardzo tajemniczy. Trudno powiedzieć, czy to kwestia problemów zdrowotnych, formy sportowej, czy odporności psychicznej na nienawiść, jakiej doświadczył siatkarz po wyjeździe z Rosji.

– Nieobecność to bardziej moja decyzja. Jestem do dyspozycji Stefana Lavariniego po Lidze Narodów i zobaczymy, czy do mnie zadzwoni, czy nie. Będę gotowy – mówił w maju polski siatkarz.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewspsport: Andrejczyk na wakacjach. Wybrała niezwykły kierunek

Włoski trener nie zdecydował się na eksperymenty i powołanie nowych siatkarzy. Niestety w trakcie przygotowań do mistrzostw świata, filary sztabu wypadły z gry, co znacznie osłabiło siłę partii. Najpierw z mundialu została wykluczona Martyna Łukasik, a potem Martyna Czyrniańska.

Mecze towarzyskie pokazały, że nasza drużyna ma szansę w walce o awans do ćwierćfinału. Miejsce w pierwszej ósemce z pewnością należałoby uznać za sukces. Polki wciąż wyróżniają się nie tylko na tle europejskich, ale i światowych potęg. Pokazały to mecze sparingowe m.in. z Serbią, Włochami i Turcją. Ostatnie zwycięstwa nad Niemcami trudno traktować jako sukces.

Pierwsza przeciwniczka Polek na mundialu, Chorwatki, to rywalka zdecydowanie nieprzewidywalna. Zwłaszcza, że ​​prowadzi go dobrze znany w Polsce Ferhat Akbas. Drużyna znad Adriatyku w 2021 roku zakończyła mistrzostwa Europy na 10. miejscu. Jednak zmagania w Lidze Europy w 2021 roku zakończyły się na drugim miejscu, a rok później na trzecim.

– Mamy za sobą długie, dobrze przepracowane lato ze zwycięstwem Challenger Cup w Zadarze. Udało nam się zakwalifikować do Mistrzostw Europy. W Stambule przygotowaliśmy się taktycznie, technicznie i siatkówkę na wszystko, co czeka nas na mundialu. Wszystko idzie we właściwym kierunku. Wierzę, że sprawimy, że mistrzostwa świata będą jak najbardziej udane – przyznała w wywiadzie dla portalu stowarzyszenia chorwacka trenerka Lucija Mlinar.

Dla zespołu z Chorwacji tegoroczny Puchar Świata jest czwartym w historii. Drużyna znad Adriatyku zajęła najwyższe miejsce na Mistrzostwach Świata 1996, zajmując szóste miejsce. W 2014 roku na turnieju, w którym zabrakło naszej drużyny, Chorwaci mieli 17.

Mecz Polska – Chorwacja zostanie rozegrany w piątek 23 września 2022 o godzinie 18.00. Relacja na żywo na WP SpoortoweFakty!

Przeczytaj także:
Tak biali i czerwoni zostali przyjęci w Holandii. Weszli na scenę na wielki polski hit [WIDEO]
Co za pomysł Holendrów! Polki zagrają w niecodziennych warunkach

Pomóż nam ulepszyć WP SportoweFakty. Odpowiedz na dwa krótkie pytania.

Jakim wynikiem zakończy się mecz Polska – Chorwacja?

zagłosuj jeśli chcesz zobaczyć wyniki

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.