Blokują wejście giganta do F1! Impas w rozmowach

Od 2026 roku Volkswagen Group chce wejść do F1 z dwoma markami – Porsche i Audi. Obecni producenci chcą jednak utrudnić życie Niemcom i prowadzić rozmowy torpedowe dotyczące nowych przepisów technicznych. Czy to zniechęci VW do Formuły 1?

Łukasz Kuczera

Volkswagen

Materiały prasowe / Pixabay / renehesse / Na zdjęciu: Volkswagen

Kilka tygodni temu kierownictwo koncernu Volkswagen dało zielone światło na wejście do Formuły 1 przy okazji nowego wydarzenia technicznego w sezonie 2026. Nie od dziś wiadomo, że Niemcy chcą w ten sposób promować dwie marki – Porsche i Audi. Jednak termin zatwierdzenia nowych przepisów F1 został niespodziewanie opóźniony, co psuje plany VW.

Porsche i Audi już wybrały partnerów

Początkowo zakładano, że FIA, F1 i zespoły uzgodnią nowe zasady w czerwcu. Jednak według “Motorsport Whole” rozmowy w tej sprawie zostały zablokowane przez obecnych producentów i podczas najbliższego posiedzenia Światowej Rady Sportów Motorowych FIA (29 czerwca) nie będzie kluczowego głosowania.

– Mam nadzieję, że we wrześniu zatwierdzimy regulamin. Byłoby dobrze, gdyby do tego czasu wszystko było w porządku. Naprawdę chcemy, żeby tak się stało – powiedział niemieckiej służbie Toto Wolff, szef Mercedesa.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewspsport: takie sceny widzimy bardzo rzadko. Co tam się działo!

Co ciekawe, VW założył, że temat zostanie rozstrzygnięty w czerwcu, a tym samym przy okazji GP Austrii (8-10 lipca) będzie można ogłosić współpracę Porsche z Pink Bull Racing. Nieoficjalnie wiadomo, że wybrani dziennikarze otrzymali już zaproszenie na konferencję prasową z tej okazji.

Z kolei Audi miało wybrać Saubera na swojego przyszłego partnera, zespół występujący obecnie w F1 jako Alfa Romeo. Firma z Ingolstadt nie potraktowała oferty Williamsa bardzo poważnie ze względu na szereg rozbieżności. Rozmowy z Astonem Martinem również okazały się skomplikowane, a oferta zakupu McLarena za 640 mln euro została odrzucona.

Już niedługo Audi przejmie co najmniej 50 proc. Sauber będzie miał i będzie miał decydujący głos w szwajcarskim zespole, w którym w zastępstwie będzie Robert Kubica. Silniki dla tego zespołu będą produkowane w Niemczech.

Dlaczego blokują VW przed wejściem do F1?

Dopóki FIA oficjalnie nie zatwierdzi regulaminu F1 na sezon 2026, Porsche i Audi nie ogłoszą oficjalnie swoich planów wobec królowej sportów motorowych – mówi Motorsport Whole. Dlatego przynajmniej do września nie należy się spodziewać przełomu w tej sprawie.

Skąd bierze się opóźnienie? Jedna plotka głosi, że Mohammed ben Sulayem postanowił pokazać, że FIA ​​powinna mieć więcej do powiedzenia na temat przyszłości F1. To prezydent federacji zdecydował o opuszczeniu FIA Petera Bayera, który był zaangażowany w rozmowy na temat przepisów. Austriaczkę zastąpiła Shaila-Ann Rao, była doradczyni Toto Wolffa w Mercedesie.

Druga wskazówka to sprzeciw obecnych producentów. Ferrari, Mercedes i Renault chcą maksymalnie opóźnić przyjęcie nowych przepisów, aby Porsche i Audi miały jak najmniej czasu na opracowanie nowych silników. Wynika to z faktu, że firmy należące do grupy VW będą traktowane szczególnie na początku ich przygody z F1.

Porsche i Audi w pierwszych dwóch sezonach będą mogły wydać o 10 mln dolarów więcej niż dotychczasowi producenci silników, a w trzecim ich budżet na rozwój jednostek napędowych wyniesie 5 mln więcej.

Według “Motorsport Whole” Ferrari ma też obawy co do wymiany informacji między Porsche i Audi, bo choć firmy będą współpracować z innymi zespołami, to mają tego samego właściciela – koncern VW.

Przeczytaj także:
Nowy zespół w F1? To może być wielki powrót rosyjskiego oligarchy
Wybuch samochodu na Dakarze. To był atak

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy VW odniesie sukces w F1?

zagłosuj jeśli chcesz zobaczyć wyniki

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.