Brak wystarczającej ilości snu tworzy fałszywe wspomnienia

Zbyt krótki sen może spowodować, że twój umysł będzie generował fałszywe wspomnienia. W tym kontekście mówimy o tzw. „efektu matrycy”.

Brak wystarczającej ilości snu tworzy fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2022

„Więc to się w ogóle nie wydarzyło? Chcesz mi powiedzieć, że to, co właśnie powiedziałem, nigdy tak naprawdę się nie wydarzyło?” Czy kiedykolwiek mówisz takie rzeczy? Czy myślisz, że pewne rzeczy wydarzyły się, kiedy tak nie było? W takiej sytuacji warto mieć świadomość pewnego zjawiska. Chodzi o to, że nie wystarczy sen tworzy fałszywe wspomnienia.

Wszyscy czasami mamy wątpliwości co do naszych własnych wspomnień. Czasami możesz spierać się z kimś o pewne sytuacje, które Twoim zdaniem rzeczywiście się wydarzyły. Możesz nawet zastanawiać się, czy twoi przyjaciele i rodzina tobą manipulują. Jest kilka chwil bardziej niezręcznych niż gdy słyszysz od innych: „O czym ty mówisz? To się nigdy nie zdarzyło!”

Niektórym ludziom może się wydawać, że tracą pamięć. Jeśli jednak miałeś tego rodzaju doświadczenia, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zastanowienie się nad swoim stylem życia. Na przykład stres może wpływać na pamięć w taki sam sposób, jak brak snu. Musisz mieć pełną świadomość, że sen jest jednym z twoich najlepszych przyjaciół, jeśli chodzi o zdrowie mózgu.

Dowiedzmy się o tym trochę więcej.

Twój mózg potrzebuje nieprzerwanego odpoczynku przez całą noc, aby skonsolidować dane, które tworzą twoją pamięć. Spanie w ciągu dnia nie jest tak korzystne, jak mogłoby się wydawać.

Brak wystarczającej ilości snu tworzy fałszywe wspomnienia

Kiedy myślisz o sytuacji z mniej lub bardziej odległej przeszłości, nie pamiętasz jej tak bardzo, jakbyś miał przed sobą zdjęcie w albumie. To dlatego, że twoje pamięć nie jest w 100 procentach doskonała. W większości przypadków interpretujesz tylko drobne szczegóły. Niemniej jednak takie interpretacje nie zmieniają znaczenia i formy pamięci.

Wyobraź sobie, że twój samochód się zepsuł i chcesz zabrać go do tego samego garażu, z którego korzysta twój brat. Wiesz mniej więcej, jaka to ulica, bo kiedyś z nim byłeś, ale nie pamiętasz nazwy ulicy ani numeru budynku. Ale ten rodzaj pamięci jest nadal funkcjonalny: pozwala działać w obliczu konkretnej potrzeby.

Jeśli cierpisz na bezsenność, zawsze będziesz mieć trudności z odzyskaniem niektórych danych lub informacji. Na przykład w tym konkretnym scenariuszu możesz pomyśleć, że warsztat został ci polecony przez współpracownika, a nie brata. Natrafiasz na fałszywe wspomnienie.

Dlaczego to się dzieje? Co powoduje te wyczerpujące psychicznie wydarzenia?

Mózg i nocny odpoczynek

W 2016 roku Duke College przeprowadził interesujące badanie dotyczące snu i fałszywej pamięci. To pokazało, że w wielu krajach nastolatki śpią mniej niż 8-10 godzin dziennie, co jest zalecane dla ich wieku. Wpływa to na ich wyniki w nauce.

Jednak wraz z upływem lat wpływ jest jeszcze większy. Mózg potrzebuje średnio 8-9 godzin snu, aby wykonywać zadania związane z przechowywaniem, zarządzaniem i przywracaniem danych. Jeśli nie osiągasz snu REM, wiele z tych funkcji nie jest wykonywanych skutecznie.

Innymi słowy, prawidłowy sen w nocy zapewnia idealne warunki neurobiologiczne dla właściwego zachowania zarówno krótkotrwałych, jak i długotrwałych wspomnień. Brak wystarczającej ilości snu utrudnia odzyskanie snu.

Konsekwencje tej sytuacji są oczywiste. Kiedy stajesz przed koniecznością przywoływania przeszłych doświadczeń, twój mózg nie ma innego wyboru, jak je wymyślać. Dzieje się tak dlatego, że jego impulsem zawsze będzie „wypełnianie luk”. Uniwersytet w Lubece (Niemcy) przeprowadził badanie, z którego wynika, że ​​ludzie często wierzą, że pewne wydarzenia miały miejsce, kiedy tak naprawdę nigdy się nie wydarzyły.

Drzemki i „efekt matrycy”

Ponieważ wiemy, że niewystarczająca ilość snu tworzy fałszywe wspomnienia, są duże prawdopodobieństwo, że po nieprzespanej nocy zdecydujesz się na drzemkę w ciągu dnia. Nie jest to jednak dobry pomysł – na pewno nie, jeśli chodzi o Twoją pamięć. Badacze i eksperci w dziedzinie higieny snu mają na ten temat kilka ciekawych danych.

Twierdzą, że to prawda, że ​​krótki okres snu, zwłaszcza po posiłku, relaksuje i sprzyja czujności. Downside jednak pojawia się, gdy w nocy śpisz za mało, a popołudniami robisz sobie zbyt długie drzemki. Wtedy pojawia się tak zwany „efekt matrycy”.

Twoja drzemka wygeneruje wzorce snu, które nie są szczególnie odpowiednie do utrwalania nowych wspomnień. Mózg wchodzi w ten stan w pojedynczych seriach i zamiast przechowywać dane w pamięci długotrwałej, przekształca je. Tworzy fałszywe wspomnienia, zniekształcając twoje przeżyte doświadczenia.

Chociaż prawdą jest, że drzemki mogą pomóc w fizycznym odpoczynku, nie promują one pamięci ani nie zachowują nowych wspomnień.

Znaczenie snu w nocy

Pozbawienie kogoś snu od dawna jest narzędziem tortur. Wpływ, jaki ma to na mózg, jest ogromny. W przypadku braku snu mogą wystąpić nie tylko zaniki pamięci, ale także halucynacje. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoją rutynę snu. Pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Mózg potrzebuje od 7 do 8 godzin snu w nocy.
  • Spanie w ciągu dnia ma niewielką wartość.
  • Częste budzenie się nie jest zdrowym nawykiem.

Jeśli zauważysz, że cierpisz na bezsenność, nie wahaj się poprosić o pomoc eksperta. Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne zależy od dobrego snu.

To może Cię zainteresować …

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.