Burzliwy i przełomowy sezon siatkarzy IBB Polonia Londyn

IBB Polonia Londyn nie ukrywa, że ​​sezon 2021/22 znów nie należał do najłatwiejszych. Po kłopotach z pandemią ekipę londyńską uderzyła rzeczywistość narzucona przez Brexit. Londyńczycy po raz pierwszy w swojej historii zatrudnili w pełni zawodowych siatkarzy, ale z powodu braku wiz sportowych, dzięki uprzejmości partnerskiego klubu – PGE Skry Bełchatów, drużyna rozpoczęła przygotowania do udziału w Lidze Mistrzów w Polsce.

Zobacz też: Gwiazda polskiej drużyny siatkarskiej podjęła decyzję o przyszłości

Niestety oczekiwania dotyczące wyniku sportowego na arenie międzynarodowej nie zostały spełnione. Profesjonalni zawodnicy rozeszli się z klubem po występach w europejskich rozgrywkach. Nastąpiły również zmiany w kadrze szkoleniowej i koncepcji rozwoju zespołu. Grzegorz Niski objął stanowisko trenera akademii i pierwszego zespołu. Większy nacisk położono na rozwój Professional Volley i wprowadzenie młodych ludzi do rodzimych rozgrywek. Studenci akademii, bazując na kilku doświadczonych zawodnikach, którzy od lat są częścią drużyny, regularnie reprezentowali barwy klubu i sukcesywnie doskonalili swoje umiejętności. Ostatecznie bardzo młoda drużyna, której średnia wieku w niektórych meczach wynosiła zaledwie 19 lat, zdołała zakończyć rozgrywki ligowe na piątym miejscu w tabeli.

Wynik w Superlidze nie był tym, do czego IBB Polonia przyzwyczaiła swoich fanów. Mimo to klub optymistycznie podchodzi do wyniku, ponieważ założony cel, jakim jest jak najdłuższe granie młodych siatkarzy i dawanie im szansy na regularne przebywanie na boisku, został osiągnięty.

Zawodnicy akademii Professional Volley rywalizowali nie tylko w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Debiutując w młodzieżowych mistrzostwach kraju, zdobyli srebro i wygrali ligę 2A ligi londyńskiej oraz awansowali na wyższy poziom rozgrywek. Wielu absolwentów w sezonie 2021/22 było wielokrotnie powoływanych do reprezentacji Anglii juniorów i reprezentowało kraj na międzynarodowych turniejach.

Poza boiskiem sezon 2021/22 był zazwyczaj okresem wytężonej pracy i budowania potencjału biznesowego, organizacyjnego i marketingowego. Liderzy klubu, poważnie myśląc o stworzeniu silnej marki siatkówki na Wyspach Brytyjskich, kolejny rok z rzędu pracowali nad promocją tej dyscypliny i poszerzeniem jej kibiców w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zespół z sukcesem zrealizował kilka nowych projektów. IBB Polonia od samego początku starała się zapewnić swoim zawodnikom jak najlepsze warunki treningowe i pozasportowe. Dzięki rzetelnemu rozwojowi programu sportowo-edukacyjnego Akademia Professional Volley zyskała wielu zwolenników i kandydatów, którzy w nadchodzącym roku szkolnym chcą zasilić jej szeregi. Przy wsparciu swoich partnerów, a przede wszystkim sponsora strategicznego – IBB Builders Retailers, odbył się kolejny zgrupowanie dla londyńskiej drużyny, które wciąż jest nowoczesnym rozwiązaniem w skali angielskiej siatkówki.

Od początku sezonu IBB Polonia kontynuowała także budowanie relacji z BT Sport, co w efekcie pozwoliło na wprowadzenie serialu o siatkówce w telewizji brytyjskiej w lutym 2022 roku. Przed rozpoczęciem oficjalnych rozgrywek temat historyczny Zapowiedziano również, że towarzyszyć londyńczykom przez cały sezon.

W sezonie 2021/22 na koszulkach meczowych upamiętniono Josepha Conrada, słynnego brytyjskiego pisarza o polskich korzeniach. W marcu tego roku zespół stworzył również kolekcje gadżetów klubowych. Swoją premierę miała klubowa maskotka, piłki do siatkówki, breloki i designerskie kubki. Na zakończenie sezonu kibice mogli również kupić repliki koszulek meczowych. W międzyczasie klub rozwinął komunikację w sieciach społecznościowych, rozpoczynając swoją działalność na nowych platformach. Na początku sezonu powstało konto na Tik Toku, które stopniowo zyskuje na popularności.

Klub kolejny rok z rzędu promował także związek i dyplomację sportową między Polską a Anglią. IBB Polonia London podejmuje inicjatywę i podejmuje działania angażujące Polonię w budowanie dyscypliny w Wielkiej Brytanii i dbanie o jej rozwój. Pod koniec kwietnia zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i otrzymała dofinansowanie na dalszą produkcję serii „Pokaz siatkówki” w ramach projektu pt. „Polska dyplomacja sportowa przez siatkówkę na Telewizja brytyjska”.

– Na zakończenie sezonu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w budowę naszego klubu w tym sezonie – zawodnikom, sztabie trenerskiej, klubowiczom, partnerom biznesowym – naszemu sponsorowi strategicznemu – IBB Builders Retailers oraz innym inwestorom, bez których osiągnięcie goli nie byłoby możliwe. Trudno jednoznacznie ocenić ostatnie kilka miesięcy. Próbowaliśmy swoich sił na arenie międzynarodowej, ale nie osiągnęliśmy tam celu. Kolejna próba walki w europejskich pucharach otworzyła nam oczy na zmianę strategii i koncepcji rozwoju drużyny, dlatego jeszcze bardziej skupiliśmy się na naszej młodości. Od dwóch lat kształcenie młodych adeptów siatkówki jest naszym priorytetem i wzorowo realizujemy ten projekt. Naszą dewizą jest ciągły rozwój i robienie kolejnego kroku naprzód w każdym sezonie. To założenie zostało standardowo spełnione. Po raz kolejny zwiększyliśmy nasz potencjał sportowy – poprzez rozwój akademii i biznesu – w tym produkcję własnej serii siatkówki. Kolejne pomysły na sezon 2022/23 już w naszych głowach i wkrótce rozpoczniemy przygotowania – powiedział Bartek Łuszcz, prezes IBB Polonia Londyn.

IBB Polonia Londyn skupi się teraz na przygotowaniach do kolejnego sezonu i stawianiu sobie nowych celów. Rok 2023 będzie z pewnością ważną datą w historii londyńczyków, gdyż klub obchodzi 50-lecie istnienia. Więcej informacji o planach IBB Polonia na najbliższe miesiące przedstawi klub po wakacjach.

RM, Komunikat prasowy

Przejdź do Polsatsport.pl

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.