Ciekawe miejsca na Mazurach – TOP 10. Co warto zobaczyć?

Mazury położone w północno-wschodniej Polsce nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, ale w rzeczywistości ma ich 2600. Wiele z nich jest połączonych ze sobą w sposób naturalny lub kanałami, co tworzy wspaniałe szlaki żeglarskie. Oprócz malowniczych jezior pojezierze pełne jest gęstych lasów, gospodarstw agroturystycznych i urokliwych miejscowości wypoczynkowych. Mało znane poza granicami Polski Mazury zdecydowanie warte są odkrycia – przez wielu określane są jako najpiękniejsze miejsca w Europie).

Ciekawe miejsca na Mazurach – zabytki, atrakcje, jeziora

Mazury położone są w północno-wschodniej części Polski, a żeby do nich dotrzeć, należy liczyć się z około trzygodzinnym samochodem z Warszawy. Niewątpliwie najlepszą porą na wyjazd na Pojezierze jest sezon letni, który jest jednocześnie najbardziej ruchliwym i najdroższym okresem w roku. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, zarezerwuj pobyt na początku czerwca lub września, kiedy pogoda nadal jest dobra i jest mniej turystów. Gwarantujemy, że Mazury zakochasz się od pierwszego wejrzenia.

Co zwiedzić na Mazurach i jakie atrakcje turystyczne są najbardziej polecane? Radzimy.

1. Jezioro Gołdopiwo

Jedno z najpiękniejszych jezior mazurskich należy do tzw. „obszaru ciszy”, tak jest uważane za strefę bezsilnikową, jest Gołdopiwo koło wsi Kruklanki. Gołdopiwo jest znacznie mniej uczęszczane niż bardziej popularne jeziora mazurskie, dzięki czemu uchodzi za dziewiczy, raczej spokojny akwen.

Gołdopiwo jest jeziorem skromnych rozmiarów – ma tylko 8,6 km2, większość jego brzegów jest wysoka, pagórkowata i porośnięta roślinnością. Jej północny brzeg sąsiaduje z lasami. Warto dodać, że znajduje się około 5 kilometrów od wschodniego brzegu jeziora Puszcza Borecka – siedlisko majestatycznych żubrów i wyjątkowo polecane miejsce na Mazurach.

Przez Gołdopiwo przepływa niewielka, ale niewielka rzeka Sapina, która łączy je z kilkoma innymi okolicznymi jeziorami. Rozważana jest spokojna Sapina bezpieczna trasa dla kajakarzy – prowadzi przez piękne, zalesione tereny, ale także pozwala na spotkanie z intrygującymi atrakcjami na Mazurach stworzonymi przez człowieka, takimi jak ruiny mostu kolejowego z 1908 roku czy zabytkowa śluza w Przerwankach, zbudowana w 1910 roku.

2. Jezioro Łuknajno

Położone w niewielkiej odległości od Mikołajek płytkie polodowcowe jezioro Łuknajno o powierzchni prawie 700 ha jest schronieniem dla największe stado dzikich łabędzi w Europie i domem dla wielu innych ptaków – zgłoszono tu 128 gatunków ptaków. Jest to jeden z Rezerwatów Biosfery UNESCO i idealne miejsce dla wszystkich miłośników ptaków. Wokół jeziora znajduje się kilka wież widokowych, które gwarantują piękne widoki na całe jezioro i otaczający krajobraz.

3. Mikołajki

Mikołajki znane są jako najważniejszy port żeglarski na Mazurach. O dziwo miasteczko jest raczej małe, ale ma w sobie prawdziwy urok. To najlepsze miejsce na wypożyczenie żaglówki, spróbowanie jazdy na skuterze wodnym, skuterze wodnym lub po prostu relaks na publicznej plaży.

Jeśli nie planujesz żeglowania, wsiądź w promenade wypływający z Mikołajek i wyrusz w rejs po jeziorach mazurskich. Podziwianie wyjątkowego naturalnego piękna tego regionu z pokładu statku to niezapomniane przeżycie. Bardzo ciekawą atrakcją na weekend, położoną zaledwie 15 minut jazdy od Mikołajek, jest spływ kajakowy rzeką Krutynią. Spływ rozpoczynasz w Krutyni i płyniemy kajakiem aż do Ukty – turyści zgodnie twierdzą, że jest to świetna zabawa dla całej rodziny, także dla dzieci.

4. Jezioro Dobskie

Jezioro Dobskie jest częścią Jeziora Mamry. Ma powierzchnię prawie 18 kilometrów kwadratowych, a jego brzegi są w większości wysokie i strome. Otaczają go lasy, pola i łąki, a także została objęta „strefą ciszy”, więc nie należy na niej używać żadnych silników.

Znajdziesz na nim wyspę Wysoki Ostrów, co jest ważnym miejscem gniazdujące kormorany. Wyspa ma standing rezerwatu przyrody. Nie wolno się wspinać, jest porośnięty drzewami, a niektóre z nich są częściowo uschnięte przez… toksyczne odchody kormoranów. Te naturalnie zniszczone drzewa (i liczne kormorany) to charakterystyczny widok w Wysokim Ostrowie.

Kolejną słynną wyspą do odkrycia na Jeziorze Dobskim jest Gilmo, gdzie w XIII wieku bałtyckie plemię Galindów posiadało niewielką osadę. Po jego zniszczeniu w tym samym miejscu powstał niewielki zamek, zbudowany przez Zakon Krzyżacki, który następnie rozebrano, zanim w XIX wieku na jego miejscu powstała kaplica. Na wyspie do dziś można znaleźć malownicze ruiny.

5. Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec położony jest na polskim Pojezierzu Mazurskim w niewielkiej osadzie Gierłoży, około 36 km od Mrągowa. W latach 1941-1944 była to kwatera główna Adolfa Hitlera. To zakamuflowane w lesie miasteczko składało się z około 200 budynków, w tym bunkrów, koszar, dwóch lotnisk, dworca kolejowego, elektrowni, wodociągów i elektrociepłowni. W 1944 Wilczy Szaniec zamieszkiwało 2000 osób. Stąd Hitler dowodził armiami, które podbiły ZSRR. Tam też dokonano nieudanego zamachu na jego życie. Pod koniec wojny wysadzono bunkry. Obecnie turyści zwiedzają pozostałości miasta i muzeum.

6. Olsztyn

Miasta mazurskie, w tym Olsztyn, przez wielu określane są jako najpiękniejsze miasta w Polsce – i trudno się z tym nie zgodzić. Zwiedzanie Olsztyna, stolicy Mazur, można rozpocząć od zwiedzania urokliwej Starówki. Przejdź przez wspaniałą strukturę Wysokiej Bramy, a dotrzesz do głównego placu otoczonego barami, kawiarniami i restauracjami.

Na obrzeżach miasta znajduje się Jezioro Ukiełgdzie można wypożyczyć łódkę i wybrać się na mini rejs lub wybrać się na pieszą wędrówkę po okolicznych lasach. Prawdziwa zabawa (również dla dorosłych) to parki linowe w koronach drzew – można tam spędzić cały dzień wspinając się po drzewach, zjeżdżając na linie lub jeżdżąc na quadach.

7. Giżycko – most obrotowy

Inne ciekawe miejsca na Mazurach? Na przykład praca most obrotowy w Giżycku, który został wybudowany w 1889 roku i jest jedynym tego typu obiektem w kraju. Mimo że waży ponad 100 ton, może go obrócić jedna osoba. Jest otwierany siedem razy dziennie, aby umożliwić przepłynięcie łodzi, za każdym razem zamykając się dla ruchu na 20 minut do 1,5 godziny.

8. Rynna

Ryn to jedno z najmniejszych miast portowych na Mazurach z dwoma jeziorami położonymi zaledwie 5 minut spacerem od siebie. Pierwsze z nich – Jezioro Ryńskie, łączy się z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Drugie, mniejsze jezioro Ołów to jezioro zamknięte z urokliwą plażą. Wokół niego przebiega piękna 5-kilometrowa trasa, stwarzająca warunki do wycieczek pieszych lub rowerowych, podczas których można podziwiać naturalne piękno Mazur.

Jednak o dziwo to nie jeziora są największą atrakcją Rynu, ale XIV-wieczny zamek – drugi co do wielkości zamek w Polsce (obecnie funkcjonujący jako luksusowy resort, jednak zachował swój styl i klasyczny wystrój).

9. Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim został zbudowany w XIV wieku i ma powierzchnię około 2700 m2. Obecnie większość komór jest dostępna dla turystów. Ekspozycje zamkowe prezentują sztukę gotycką, oryginalne wyposażenie wnętrz, meble, ikony oraz malarstwo polskie XIX i XX wieku.

10. Jezioro Czos

Jezioro Czos to niewielki akwen – ma powierzchnię 2,8 km2 – a jego zachodnie i północne brzegi to w zasadzie część miasta Mrągowo. Charakterystycznym elementem jeziora jest wydłużony półwysep pośrodku jeziora, na którym się znajduje Góra Czterech Wiatrów o sugestywnej nazwie, sięgający 184 m n.p.m. Ma nawet tę górę wyciągi narciarskie – zimą można przeżyć jedyne w swoim rodzaju przeżycie narciarskie na Mazurach, w zasadzie na środku jeziora!

Niespodziewane możliwości jazdy na nartach na jeziorze Czos nie są jednak najbardziej charakterystyczną cechą tego miejsca. Ten tytuł zdecydowanie należy do festiwalu muzycznego Piknik Nation & Folks, która odbywa się latem w Mrągowie corocznie od 1983 roku. Impreza przyciąga na swoją scenę dziesiątki tysięcy uczestników i gości, zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Koncerty odbywają się na przełomie lipca i sierpnia w słynnym amfiteatrze w Mrągowie, malowniczo położonym nad jeziorem Czos.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.