Cmentarz dla zwierząt w Krakowie. Czy tym razem zadziała? – Aktualności

Od ponad dwóch dekad trwa batalia o utworzenie miejskiego cmentarza dla zwierząt w Krakowie. Stowarzyszenie Kraków dla Obywateli postanowiło po raz kolejny wziąć rękawiczki i wręczyć prezydentowi petycję podpisaną przez 2600 mieszkańców Krakowa.

– My, krakowianie, prosimy burmistrza o utworzenie cmentarza dla zwierząt towarzyszących w naszym mieście. Mieszkańcy Krakowa, drugiego co do wielkości miasta w Polsce, powinni mieć możliwość rozstania się ze swoim pupilem w wyznaczonym miejscu. Fakt, że Kraków, jako drugie co do wielkości miasto w kraju i ważne miasto na mapie Europy, nie posiada własnego cmentarzyska dla zwierząt, trudno nazwać inaczej niż wstydem – czytamy w petycji.

Apel zebrał już 2600 podpisów (zbiór potrwa zapewne do końca wakacji).

W Nowej Hucie?

Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców wpadło na pomysł lokalizacji cmentarza dla zwierząt w Nowej Hucie ze względu na dostępne działki. Prezydent próbował już wcześniej stworzyć takie miejsce w dzielnicy, ale nic z tego nie wyszło. Sąsiedzi byli temu przeciwni.

– Chcemy, żeby był to park w formie cmentarza, ale nie w centrum czy w pobliżu osiedli. Wiemy, że prezydent już próbował to zrobić w Nowej Hucie, ale musimy się bardziej postarać, by przekonać mieszkańców – mówi Aleksandra Rogalińska ze Stowarzyszenia Kraków Mieszkańcom.

Jak wyjaśnia przedstawiciel stowarzyszenia, w dzisiejszych czasach ludzie chowają swojego zwierzaka na dwa sposoby. Zakopują ciało w ogrodzie, co jest w Polsce nielegalne, lub zabierają zwierzę do weterynarza, a następnie ciało jest palone. – Oddanie zwierzęcia weterynarzowi to nic innego jak masowe spalanie zwierząt, po którym są one traktowane jak odpady komunalne – dodaje.

– Wiele osób traktuje swoje zwierzęta bardzo blisko jak członków rodziny. Wierzymy, że w Krakowie powinno być takie miejsce, w którym ludzie będą mogli z szacunkiem pochować swoje zwierzę – mówi Aleksandra Rogalińska.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.