Co zrobić, gdy w lesie spotkasz wilka? Sprawdź jak się zachować! Oto kilka wskazówek, aby wiedzieć, kiedy Twój zwierzak stanie Ci na drodze

Spacer po lesie to doskonały pomysł na spędzenie wolnego weekendu. Warto jednak pamiętać, że drzewa zamieszkują różne gatunki zwierząt, które możemy spotkać na naszej drodze. Co zrobić, gdy spotykamy wilka i stawiamy mu czoła? Jak powinniśmy się zachowywać? Uciec czy zachować spokój? Zobacz kilka wskazówek do zastosowania, gdy nie chcemy, aby drapieżnik uznał nas za zagrożenie.

Przyrodnicy i naukowcy od lat badają zachowanie zwierząt w lesie, wiele z nich obserwuje ich codzienność z ukrytej kamery. Ich obserwacje są dla nas niesamowitą lekcją przyrody, ale jak się zachować, gdy niespodziewanie na ścieżce nas obserwuje wilk? Do obecności większości z nich przyzwyczajeni są ludzie mieszkający w pobliżu lasu. Ci, którzy mieszkają w cichym mieszkaniu, mogą doświadczyć szoku. Co ważne, każdy, niezależnie od wiedzy o zwierzętach, musi je szanować.

Wilki działają instynktownie, są drapieżnikami poszukującymi pożywienia. Zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi, ale mogą się zdarzyć osoby, które będą próbowały skrócić dystans. Zachowanie podstawowych zasad pozwoli obu grupom na sprawne funkcjonowanie.

Fundacja WWF Polska stwierdza, że ​​od II wojny światowej nie zgłoszono żadnego przypadku ugryzienia człowieka przez wilka. Zdarza się, choć rzadko, że zostaje ugryziony. Najczęściej są to sytuacje, w których ludzie próbują nakarmić lub oswoić drapieżniki.

– Liczba wilków w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, więc spotkania wilków z ludźmi mogą stać się częstsze. Nie oznacza to jednak, że będą niebezpieczne – informuje WWF.

Wilki nie lubią hałasu, więc dobrze być słyszanym w lesie. Prowadząc rozmowę lub zaznaczając swoją obecność, możesz sprawić, że wilk się ukryje. Jednak gdy drapieżnik stanie nam na drodze, przede wszystkim zachowaj spokój i dystans.

– Dzikie wilki, które nie zostały oswojone ani nakarmione przez ludzi, boją się ludzi i starają się ich unikać. Jednak w naszym gęsto zaludnionym kraju, gdzie ludzie gromadzą się w lasach, nie zawsze jest to możliwe. Spotkania z dzikimi wilkami nie są niebezpieczne i nie trzeba podejmować żadnych specjalnych działań. Drapieżniki, gdy zorientują się, że mają do czynienia z człowiekiem, oddalają się. Ponieważ jednak nie każdy czuje się w takiej sytuacji komfortowo, można głośno i ostro krzyczeć, klaskać w dłonie i machać szeroko ramionami, aby głos i zapach człowieka dotarły do ​​wilków, które podobnie jak psy są głównie węchowe i mają doskonały słuch. To sprawi, że uciekną – przekonuje dr hab. Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Wycofajmy się więc spokojnie, wydając przy tym głośne dźwięki. Jeśli to nie odpowiada, możesz wypróbować inne metody.

– Jeśli jednak zwierzę nie chce odejść, a dzieje się tak w przypadku przerośniętych ciekawskich szczeniąt, można rzucić w nie szyszką, patykiem lub grudką ziemi i ostro krzyczeć. Wtedy młody drapieżnik otrzyma wyraźny sygnał, że w pobliżu są ludzie i powinien się jak najszybciej ukryć. Wilki i inne drapieżniki reagują słabo lub wcale na dźwięk silników maszyn lub pojazdów, ponieważ żyją w lasach, gdzie takie dźwięki są powszechne – dodaje prezes Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”: W sąsiedztwie z wilkami

Możemy zdecydować się na szybszy krok, gdy nie ma już żadnego zagrożenia. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” podkreśla, że ​​najlepiej przyspieszyć, gdy zwierzę jest daleko i przestaje się nami interesować.

Wilki w Polsce są gatunkiem chronionym. Za zabójstwo lub kłusownictwo grozi kara, w tym pozbawienie wolności.

Zobacz galerię(7 zdjęć)

Źródło: Fundacja WWF Polska, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”

Materiały promocyjne partnerów

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.