Czas startu do ligi Suzuki! Kto będzie największą gwiazdą kręgosłupa Ekstraklasy?

Już w 1. kolejce nowego sezonu I ligi Suzuki będzie hitem. Sensation Kotwica Kołobrzeg, która ma spore ambicje, zmierzy się z WKK Wrocław, drużyną, która świetnie spisywała się w przedsezonowych sparingach. Kto będzie największą gwiazdą ligi?

Dawid Siemieniecki

James Washington, Filip Zegzuła

WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: James Washington, Filip Zegzuła

Zarówno Sensation Kotwica Kołobrzeg, jak i WKK Wrocław wymieniane są w gronie faworytów nowego sezonu na tyłach Ligi Koszykówki Energa. Oprócz nich bardzo mocne pociągi zbudowały Dziki Warszawa, Górnik Trans.eu, Zamek Książ, Wałbrzych czy HydroTruck Radom, ale to nie wszystko.

Chcą zadzierać z ligą w Krośnie, gdzie na każdej pozycji mają kilku zawodników o podobnym potencjale. Drużyny z Opola i Tychów, które ostatni sezon zakończyły na pozycjach 4-5, znów powinny być solidne. Po poprzednich meczach są dość niezadowoleni w Starogardzie Gdańskim czy Pelplinie.

Kto jest w lidze?

Pamiętaj też o bonusach. Drużyna polonijna w Warszawie przeszła przez miniony rok bez jednej porażki. A w II lidze kadra stołeczna była w I lidze. Dlatego niewiele się w nim zmieniło. Ciężar gry powinien nadal spoczywać na tych, którzy wygrali awans, czyli na kwartecie Dutkiewicz-Pełka-Gospodarek-Linowski. Imponujące są też posiłki w postaci Damiana Cechniaka i Michała Kierlewicza.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewspsport: „Będę za tobą tęsknić”. Kto to powiedział Federerowi?

Ciekawie prezentuje się też skład kolejnej debiutantki – Enei Basket Poznań. Trochę na taśmie udało nam się podpisać kontrakt z Marcinem Dymałą, który ma już reputację w ekstraklasie. A dodając Wojciecha Frasa, Bartosza Ciechocińskiego i Marcina Tomaszewskiego, transfery wyglądają naprawdę dobrze.

Prawdą jest jednak, że żaden zespół nie spał w okresie przygotowawczym, jeśli chodzi o budowę składu. Oczywiście rezerwy ligowych drużyn – Silesia i Begin – wyróżniają się od reszty głównie doświadczeniem, ale są to zupełnie inne projekty, głównie treningowe, więc nie ma celu walki o najwyższe pozycje.

Trudne zadanie powtórzenia dobrego wyniku z zeszłego roku staje przed drużyną Wojciecha Bychawskiego. W programie Cafe Basket na YouTube trener wprost przyznał, że bardzo chętnie odejdzie z całego składu, z którym niedawno uplasował się na 7. miejscu, ale budżet mu na to nie pozwalał. To głównie zasługa Wojciecha Frasa, który zagrał świetny sezon i wyjechał do Poznania.

Turów wrócił do ligi, ale z nową jakością

Trudno też powiedzieć, czego oczekiwać od zespołu ze Zgorzelca. Ta drużyna spadła z pierwszej ligi, choć teoretycznie mieli dobry skład. Zbudowano go jednak trochę na szalonych papierach, a wielu graczy dołączyło późno. Jak się okazało – za późno. Teraz jest inaczej, bo trener Paweł Turkiewicz na starcie turnieju ma do dyspozycji większe doświadczenie.

Turów reprezentować będą m.in. Michał Jędrzejewski, Bartosz Bochno, Krzysztof Jakóbczyk czy Szymon Pawlak. Dlatego trener ma kogoś wystraszyć z toru. Nieco mniejsza siła ognia jest pod koszem, ale kilku zawodników – zwłaszcza Arkadiusz Adamczyk i Ignacy Grochowski – będzie chciało udowodnić swoją przydatność i umocnić swoją pozycję w lidze.

Potencjalne gwiazdy

Jak wszystkie te czynniki w każdym zespole przełożą się na wyniki? Kibice będą trochę mądrzejsi po początkowej serii meczów, ale już wiadomo, że w ekstraklasie znajdzie się kogo oglądać. Thomas Davis, Filip Zegzuła, Mateusz Bartosz, Michał Aleksandrowicz, Alan Samochkowski, Michał Gabiński czy Filip Małgorzaciak – ci gracze pojawili się niedawno w EBL. Teraz fani niższego poziomu będą cieszyć się ich grą.

Swoje umiejętności zaprezentuje także James Washington, który ostatnio nie grał w PLK, ale wcześniej bronił barw Anwilu Włocławek, Startu Lublin i Polpharmy Starogard Gdański. Zabłysnąć będą też nowi obcokrajowcy, na których postawiły poszczególne drużyny – Kaheem Ransom z Radomia, Klavs Dubults z Krosna, AJ Sanders z Koszalina czy Edis Korman – rezerwowy środkowy Śląsk.

Harmonogram I rundy Suzuki 1LM w sezonie 2022/23:

PGE Turów Zgorzelec – MKKS Żak Koszalin / sobota 24.09.2022, godz. 13:00
GKS Tychy – KKS Polonia Warszawa / sobota 24.09.2022, godz. 15:00
HydroTruck Radom – BS Polonia Bytom / sobota 24.09.2022, godz. 17:00
SKS Starogard Gdański – Weegree AZS Politechnika Opolska / sobota 24.09.2022, 18:00
Decka Pelplin – Górnik Trans.eu Wałbrzych / sobota 24.09.2022, godz. 18:00
Sensation Kotwica Kołobrzeg – WKK Wrocław / sobota 24.09.2022, godz. 18:00
Dziki Warszawa – Enea Basket Poznań / Sobota 24.09.2022 godz. 18:00
WKS Śląsk II Wrocław – AZS AGH Kraków / niedziela 25 września 2022 godz. 18:00
Miasto Szkła Krosno – Begin II Lublin / Niedziela 25 września 2022 godz. 18:00

Przeczytaj także:
Astoria przepuściła przez nos wielką szansę. Spektakularne zawody Sherron Dorsey-Walker >>

Pomóż nam ulepszyć WP SportoweFakty. Odpowiedz na dwa krótkie pytania.

Kto będzie największą gwiazdą Suzuki w I lidze?


zagłosuj jeśli chcesz zobaczyć wyniki

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.