Często zadawane pytania dotyczące lęku

Niestety niepokój jest zbyt powszechny w dzisiejszym świecie. Słowo stało się już częścią naszego codziennego języka. Jakie są więc nasze najczęstsze wątpliwości dotyczące tego zjawiska? Co więcej, co mówi o tym nauka?

Często zadawane pytania dotyczące lęku

Ostatnia aktualizacja: 9 czerwca 2022

Bez wątpienia wiele razy doświadczyłeś uczucia strachu. Jest to naturalne np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ważnego egzaminu czy pierwszej jazdy własnym samochodem. Może się również pojawić, gdy masz randkę z kimś, kogo naprawdę lubisz lub gdy musisz porozmawiać publicznie. Czy znasz najczęstsze pytania dotyczące lęku?

Downside polega jednak na tym, że w W zależności od intensywności i czasu trwania ten rodzaj lęku może mieć charakter adaptacyjny lub nieprzystosowawczy. Innymi słowy, może stać się twoim przyjacielem lub wrogiem.

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące tego zjawiska, dzięki którym możesz rozwiać wszelkie wątpliwości.

1. Czym jest niepokój?

Niepokój jest sygnałem ostrzegawczym, który ostrzega o niebezpieczeństwie. Jest to mechanizm obronny, który pojawia się w odpowiedzi na sytuację, którą postrzegasz jako zagrażającą, niezależnie od tego, czy istnieje, czy nie.

Potrzebujesz tego typu sygnału, aby szybko reagować i dostosowywać się do wydarzeń, które zagrażają Twojej integralności fizycznej lub stabilności emocjonalnej. Jego zadaniem jest mobilizacja, zachowanie czujności i przygotowanie do obrony poprzez walkę, lot lub adaptację.

2. Jak się z tym czujesz?

Chociaż lęk objawia się inaczej u każdej osoby, zawsze jest nieprzyjemny. Główne objawy są następujące:

 • Częstoskurcz.
 • Wyzysk.
 • Bóle głowy.
 • Zadyszka.
 • Niestrawność.
 • Strach.
 • Uczucie zmartwienia.
 • Katastrofalne myśli.
 • Nerwowość.
 • Niepewność.
 • Czuć się zaszczyconym.

3. Skąd wiesz, że twój lęk jest nieprzystosowany?

Jest kilka, które należy wziąć pod uwagę podczas oceny funkcjonalności (lub dysfunkcji) Twojego lęku niezbędny zagadnienia. Przede wszystkim możesz zadać sobie pytanie, czy pomaga to odpowiednio reagować na różne sytuacje, czy też ma negatywny wpływ na Twoje decyzje.

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą i ktoś nagle podchodzi do Ciebie, aby ukraść Twój telefon. Prawdopodobnie poczujesz się niespokojny. Może to postawić Twój system nerwowy w stan pogotowia, umożliwiając szybką reakcję i ucieczkę. Alternatywnie może cię sparaliżować.

W pierwszym przypadku naszego wyobrażonego scenariusza lęk spełnia swoją adaptacyjną funkcję. Jednak w drugim przypadku jest to nieprzystosowany. Lęk nieprzystosowawczy pojawia się, gdy nasilenie objawów jest nieproporcjonalne do intensywności bodźca.

4. Co to jest atak lękowy?

Atak lękowy to stan nadmiernego lękuto trwa kilka minut. To najwyższy poziom, jaki może osiągnąć niepokój. Katastrofalna interpretacja, objawy fizjologiczne i uruchomienie systemu alarmowego działają jak błędne koło, które nieustannie się angażuje i utrudnia wyjście z sytuacji.

Strach przed strachem (lęk antycypacyjny) staje się centralną kwestią w problemieponieważ sprawia, że ​​dyskomfort utrzymuje się, a nawet pogarsza. Dopiero wtedy, gdy ponownie pojawia się strach przed nadmiernym strachem, pojawia się atak lęku.

Jeśli doświadczyłeś ataku lękowego, niezwykle ważne jest, abyś jak najszybciej dowiedział się o narzędziach i strategiach, jakie psychologia oferuje w takich sytuacjach. Istnieje wiele różnych zasobów i książek, do których możesz się odnieść w tym zakresie.

5. Czy to może stać się większym problemem?

TAk. Lęk staje się poważnym problemem, gdy uniemożliwia Ci cieszenie się życiem i wykonywaniem codziennych czynności. Jeśli znacząco przeszkadza w codziennych czynnościach, powinieneś zwrócić się o pomoc do specjalistów od zdrowia psychicznego. Możesz rozwinąć zaburzenie lękowe, które wymaga leczenia.

Według DSM 5 istnieją różne diagnozy związane z lękiem. Wśród nich najczęstsze są zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, agorafobia, fobia społeczna i napady paniki.

6. Czy możesz coś z tym zrobić?

Oczywiście, że tak. Zapamietaj to niepokój jest sygnałem alarmowym, ostrzeżeniem. Ostrzega Cię, gdy coś jest nie tak, w określonej sytuacji lub ogólnie w Twoim życiu. W efekcie wydaje się, że przekazuje ci dokładnie tę wiadomość.

W leczeniu zaburzeń lękowych terapia poznawczo-behawioralna okazała się skuteczna, zwłaszcza w połączeniu z psychoedukacją i narzędziami takimi jak mindfulness. Dzięki tym środkom będziesz mógł stopniowo odzyskać poczucie kontroli nad swoim ciałem i stanem umysłu. Jednocześnie dostaniesz narzędzia, z których będziesz korzystać w razie potrzeby.

7. Czy powinieneś brać leki?

Jest to opcja, ale nie zawsze konieczna. Czasami w połączeniu z psychoterapią przepisywane są leki na ciężkie zaburzenia lękowe. Jednak wszelkie leki przeciwlękowe należy przyjmować wyłącznie na żądanie i pod nadzorem specjalisty. W żadnym wypadku nie powinieneś próbować samoleczenia.

To może Cię zainteresować …

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.