Czy spanie ze zwierzęciem jest dobre? Nie zawsze i nie dla każdego – Zdrowie Wprost

Korzyści z posiadania zwierzaka są naukowo badane, a lista jest długa. Zwierzęta mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, psy sprawiają, że jesteśmy bardziej aktywni, a koty świetnie łagodzą ludzki stres. Jednak każdy właściciel psa lub kota zastanawia się, czy powinien spać w łóżku ze swoim przyjacielem i jak to wpływa na jakość snu. Na początek odwróćmy to pytanie…

Czy łóżko dla mojego zwierzaka jest dobre?

Zastanawiałeś się, jaki wpływ na Twojego zwierzaka ma to, że śpi z Tobą w łóżku? Ogólnie rzecz biorąc, bardzo dobrze jest, aby zwierzęta sypiały ze swoimi ludźmi. Zwierzęta, które dzielą łóżko ze swoimi ludźmi, mają zwykle wyższy poziom zaufania i silniejszą więź z ludźmi w ich życiu, mówi dr Dana Varble, główny lekarz weterynarii Północnoamerykańskiej Wspólnoty Weterynaryjnej.

To nie wszystko. Według dr Varble, psy i koty, które mają silną więź ze swoim opiekunem i czerpią z tego korzyści dla zdrowia: uwalniają więcej oksytocyny i dopaminy, zarówno hormonów szczęścia, jak i dobrego samopoczucia.

Czy spanie ze zwierzęciem jest dobre dla ludzi?

To pytanie nie jest jedną odpowiedzią. Przynoszenie zwierząt do łóżka ma swoje plusy i minusy. Specjaliści od jakości snu zwracają uwagę, że obecność psa lub kota w pościeli może zakłócać prawidłowy sen. – Zwierzęta mogą się ruszać, szczekać i zakłócać sen. Sen u psów i kotów nie jest ciągły, wstają i chodzą po łóżku, tratując ludzi. Cała ta aktywność prowadzi do fragmentacji snu, mówi dr Vsevolod Polotsky, dyrektor badań nad snem i profesor na wydziale medycznym Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Kristen Knutson, profesor neurologii i medycyny prewencyjnej na College of Northwestern Evanston, podkreśla, że ​​nie jesteśmy nawet świadomi tych mikroprzebudzeń, ale mają one znaczący wpływ na jakość snu. Ale to nie znaczy, że spanie z twoim zwierzakiem jest złe. Osoby z depresją lub lękiem mogą odnieść korzyści z trzymania psa lub kota w łóżku.

Zwierzę jest dużą poduszką, dużym kocem i mogą poczuć, że to milutkie, puszyste stworzenie zmniejsza ich niepokój, mówi specjalista od snu dr Raj Dasguptaz z College of Southern California

Istnieją badania, które pokazują, że nie ma różnicy w jakości snu u osób śpiących bez zwierząt domowych oraz u tych, którzy śpią z psami lub kotami. Naukowcy odkryli również, że dzieci śpiące ze zwierzętami mają wysoki wskaźnik powrotu do zdrowia. „Posiadanie zwierząt domowych w łóżku lub sypialni niekoniecznie jest złą rzeczą” – powiedział dr Bhanu Prakash Kolla, specjalista medycyny snu z Minnesoty.

Nie każdy powinien spać z psem lub kotem

Naukowcy zwracają uwagę, że pomimo korzyści, jakie zwierzę może przynieść w łóżku, są osoby, które powinny poważnie zastanowić się, czy chcą zaprosić do wspólnego spania psy czy koty. Dotyczy to osób cierpiących na zaburzenia snu, ale także osób cierpiących na alergie, astmę czy POChP. Działa to również w drugą stronę: zwierzęta, które mają problemy behawioralne, powinny mieć azyl w kojcu i tam odpocząć i wyciszyć się.

Czy możesz spać ze świnką morską?

Weterynarze odradzają spanie ze zwierzętami takimi jak świnki morskie, chomiki czy fretki, również ze względu na bezpieczeństwo samych zwierząt. Jeśli więc bardzo kochasz swoją świnię lub chomika, po prostu umieść klatkę blisko łóżka, ale nie zapraszaj tych zwierząt pod kołdrę.


Przeczytaj także:
Wścieklizna u psów i kotów. Osiem spraw w województwie mazowieckim

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.