Debiut polskiego trenera. Ostre strzelanie na otwarciu

Mecz towarzyski Gedania 1922 Z Lechia Gdańsk był częścią obchodów 100-lecia najstarszego polskiego klubu w Gdańsku – Gedani. Grano ją na stadionie miejskim przy Traugutta 29, obiekt ten przez lata był siedzibą Lechii Gdańsk, ale tuż po wojnie Gedania była również gospodarzem tego stadionu.

W pierwszej połowie piłkarze ostatniej ligi w Lechii Gdańsk wyraźnie pokazali swoją wyższość. Najpierw w 15. minucie Flavio Paixao finiszował doskonałym podaniem Bartosza Bęka w 39. minucie. Conrado wbił piłkę do bramki po doskonałej asyście Jarosława Kubickiego. W 48. minucie Diabata Bassekou doskonale zaserwował 17-letniego Filipa Tondera i było 0-3. I wtedy Krystian Okoniewski strzelił hat-tricka w 10 minut i mecz zakończył się wygraną Lechii 6:0.

Był to udany sprawdzian towarzyski dla obu stron, promocja sportu (młodzi gracze gedani robili sobie „selfie” z gwiazdami Ekstraklasy – Dusanem Kuciakiem i Flavio Paixao) oraz żywa lekcja historii – gospodarze grali w koszulkach przypominających przedwojenne. Pisaliśmy, że Gedania była ostoją polskości w zgermanizowanym Wolnym Mieście Gdańsku.

Były czasy, kiedy Gedaniści nie wyróżniali się na tle Lechistów. Podopieczny rodziny Biało-Zielonych miał doskonałą szansę, Adam Dudaale najwyraźniej szansa była zbyt oczywista. 31-letni napastnik jest skuteczniejszy, gdy sytuacja nie jest łatwa.

Dla gdańskich kibiców pojawił się szwedzki stoper Henrik Castegrenwielu wątpiło w jego istnienie. Z kolei pod koniec meczu bramkę Gedanii obronił bardzo utalentowany 14-letni bramkarz Jakuba Zielińskiego.

Po meczu piłkarze Lecha od razu udali się na trzydniowy zgrupowanie w Cetniewie. Nowy trener Biało-Zielonych Marcin Kaczmarek on i jego sztab będą starali się postawić Lechistów na nogi zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ten mini-obóz będzie częścią przygotowań do meczu przeciwko Gonią w Szczeciniektóre przez tydzień w sobotę o 20.30.

W sobotę o 13:00 Gedania zmierzy się o punkty III ligi z Unia w Swarzędzu. Na razie “Geda” jako faworyt III ligi (awans do niej był najważniejszym prezentem na 100-lecie klubu) radzi sobie wyjątkowo dobrze, zajmując wysokie trzecie miejsce.

Gedania 1922 – Lechia Gdańsk 0-6 (0-2)

Cele: Flavio Paixao 15′, Conrado Buchanelli Holz 39′, Filip Tonder 48′, Krystian Okoniewski 55′, 63′, 65′.

Gedania: Machola – Bąk, Flis, Molga – Gajewski, Sumiński, Zyska, Kankowski – Zalewski, Duda, Sosnowski.

Lechia: Kuciak – Brzęk, Castegren, Maloca, Pietrzak – De Kamps, Kubicki, Gajos – Durmus, Paixao, Conrado. Zagrali także: Buchalik – Clemens, Rachwał, Diabate, Wójcik, Suchcicki, Kharyton, Okoniewski, Klessa.

Maciej Słomiński, Interia

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.