„Decyzja wymuszona”. Rosjanin pozbywa się sprzętu

“Warto! Wymuszona decyzja” – tak zaczyna się opis ogłoszenia, w którym Roman Lachbaum oferuje do sprzedaży lokomotywę żużlową. Od początku sezonu 2022 Rosjanin nie może zarabiać w polskiej lidze.

Łukasz Kuczera

Roman Lachbaum

WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Roman Lachbaum

Po ataku Rosji na Ukrainę PZM jednoznacznie potępił rosyjską agresję, a żużlowcom z tego kraju zabroniono startów w PGE Ekstralidze i niższych ligach. W efekcie stracili możliwość zarabiania na polskich torach. Stanowisko to obejmował m.in. Romana Lachbauma.

Zimą Lachbaum podpisał kontrakt z I ligą Abramczyk Polonia Bydgoszcz, ale tamtejsi działacze szybko zareagowali na działania Władimira Putina i wojnę rozpoczętą przez rosyjskiego dyktatora. Jeszcze przed podjęciem decyzji w sprawie Rosjan przez PZM sternicy „Gryfowa” zawiesili Lachbauma.

Rosjanin pozbywa się sprzętu

– Kiedy rozmawiałem z Romanem, powiedziałem mu: jesteś w tej chwili w Rosji, więc powinieneś wyjść na ulicę. Masz swoich przyjaciół, więc porozmawiaj z nimi i przeciwstaw się im – tak prezes Jerzy Kanclerz tłumaczył swoją decyzję w rozmowie z polskimzuzel.pl.

ZOBACZ WIDEO Kontuzje w ostatnich dwóch latach oderwały go od walki o tytuł. Teraz ma plan krok po kroku

Po kilku miesiącach established order zostaje utrzymany. Lachbaum wciąż przebywa w Rosji, brał nawet udział w meczach tamtejszej ligi. Jednak dość niespodziewanie w ostatnich dniach żużlowiec wystawił na sprzedaż jeden ze swoich silników. „Warto! Wymuszona decyzja” – napisał Rosjanin w komunikacie, w którym można kupić egzemplarz 2020 przygotowany przez tuner Ashley Holloway.

„Jeśli ktoś zmaga się z problemem sprzętowym, będzie to zbawienie!” – dodał zawieszony Rosjanin, który w sezonie 2021 nie korzystał ze sprzedanego silnika. Cena £? 9100 zł.

Czy „wyprzedaż garażowa” jest dowodem na to, że Rosjanom brakuje pieniędzy w obliczu możliwości nie jeżdżenia po naszym kraju? – To jest możliwe. Dobrze wiemy, że Polska oferuje największe kontrakty w tym sporcie. Płacimy duże pieniądze i dotyczy to również obcokrajowców – powiedziała Marta Półtorak, była prezes Stal Rzeszów, w rozmowie z WP SportoweFakty.

– Z pewnością dotyczy to niektórych rosyjskich graczy, którym nie udało się zarobić kokosów w polskiej lidze. Pomyślmy jednak o Ukraińcach. Zawodnicy z tego kraju nie mogą nawet myśleć o zarabianiu na torze, bo muszą myśleć o obronie ojczyzny. Pomyślmy o ich rodzinach – dodał Półtorak.

Rosjanie zmienią swoje nastawienie?

Według Półtoraka Zachód nakłada na Rosję sankcje, w tym zawieszenie sportowców, aby lokalne społeczeństwo zrozumiało, że nie może tolerować tyrana u szczytu władzy. – Działania Putina dotknęły nie tylko żużlowców, ale i zwykłych Rosjan, bo tak działają sankcje. Nie życzę Rosjanom źle, ale może gdy odczują skutki represji, zmienią swoje nastawienie – mówił były działacz „Żurawi”.

– Obecnie około 80 proc. Rosjanie popierają Putina i agresję na Ukrainę. Wiemy, że dzieje się tak m.in. dzięki sportowi, bo nawet żużel został wciągnięty do wojennej propagandy. Może sankcje zmienią rosyjskie społeczeństwo i nagle 80 proc. to będzie przeciwko jego prezesowi – powiedział Półtorak.

Roman Lachbaum startuje m.in. w Grudziądzu
Roman Lachbaum startuje m.in. w Grudziądzu

Były działacz nie wyklucza, że ​​ta „przymusowa decyzja” Lachbauma wynika po prostu z tego, że graczowi brakuje środków do życia. Ma jednak nadzieję, że skłoni to Rosjanina do właściwej refleksji. – W Rosji nie brakuje ludzi, którzy wspierają atak na sąsiada. Skoro Lachbaum tam jest, może przekonać 20-50 osób wokół siebie, że Putin i jego wojna są złe. Może w ten sposób kładziemy kres tej ohydnej działalności? – podsumował były działacz.

Przeczytaj także:
Taki ukochany dba o Nicki Pedersen. Została domową pielęgniarką
Madsen upadł i wycofał się z zawodów. Wiemy co z jego zdrowiem

Czy Rosjanie powinni pojechać w polskiej lidze w sezonie 2023?

zagłosuj jeśli chcesz zobaczyć wyniki

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.