Dinozaur prawie jak czołg. Nie chodzi jednak o rozmiary

Szczątki zwierzęcia znaleziono we współczesnej Argentynie i pochodzą z okresu kredowego. Odtworzony obraz tego chodzącego czołgu (a może dokładniej nazwać go mini-czołgiem) sugeruje, że miał on zbroję rozciągającą się wzdłuż szyi, pleców i ogona. Warto zauważyć, że okres kredowy rozpoczął się 145 milionów lat temu i zakończył 66 milionów lat temu uderzeniem asteroidy, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów.

Przeczytaj także: Te dinozaury były gigantyczne i bardzo ciężkie! Znamy sekret osobliwego chodu tych gigantów

Omawiane zwierzę było stosunkowo podobnej wielkości do kota domowego. Wraz z ogonem miała około 1,5 metra długości i ważyła od 4 do 7 kilogramów. Według paleontologów poruszał się na dwóch kończynach, podobnie jak np. słynna T. rexzamieszkujący około 100 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Ameryki Południowej.

Badaniami w tej sprawie kierował Sebastián Apestegua, który wraz z kolegami znalazł częściowy szkielet tego stworzenia i 15 fragmentów zębów w kształcie liści. Wśród współczesnych zwierząt można je porównać do zębów legwana. Oprócz tego J. Kaniukura przypomina przedstawicieli podrzędu tyroforów, choć jest od nich znacznie młodszy, dlatego kredowe pochodzenie nowo zidentyfikowanego gatunku wydaje się dość zaskakujące.

Przeczytaj także: Odkryli zupełnie nowy gatunek dinozaura. Jest znacznie starszy niż T. rex, ale łączy je jedno

Jeśli chodzi o etymologię nazwy gatunkowej tego dinozaura pancernego, to jest Jakapil to skrót od „defend bearer” w jednym z oryginalnych języków argentyńskich. Z kolei członek kaniula oznacza „skamieniały grzbiet”. Szczegóły odkrycia można znaleźć na stronach Raporty naukowe. Tyreofory wyróżniają się obecnością zbroi ułożonych w podłużne rzędy wzdłuż ciała. Pierwsi przedstawiciele tego podrzędu mieli osteodermy, czyli rodzaj zmineralizowanych łusek. W miarę postępu ewolucji pojawiły się bardziej złożone struktury, takie jak kolce i płyty.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.