Dziobak australijski. Co to za zwierzę?

Dziobak australijski to niezwykłe zwierzę. Jest ssakiem, ale składa jaja. Ponadto jest trujący i wygląda jak skrzyżowanie wydry z kaczką. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Przeczytaj najważniejsze informacje o dziobaku.

Zobacz movie: „Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?”

1. Dziobak australijski. Co to za zwierzę?

Dziobak australijski mieszka we wschodnich stanach Australii. Reprezentuje gatunek ssaka z grupy stekowców. Dziś jest ostatnim istniejącym przedstawicielem tego rodzaju i rodziny.

Ciało dziobaka pokryte jest gęstym futrem, które pomaga utrzymać ciepło. Jego ogon przechowuje energię w postaci tłuszczu. Wygląd zwierzęcia jest często porównywany do kaczki ze względu na obecność pajęczyny na stopach dziobaka i jego gumowaty dziób (który nie jest dziobem, ale raczej specjalnie skonstruowanym nosem, pod którym znajduje się pysk dziobaka).
Gatunki ptaków występujące w Polsce

Gatunki ptaków występujące w Polsce

Gatunki ptaków występujące w Polsce interesują nie tylko ornitologów, ale także

Przeczytaj artykuł

Dziobak australijski doskonale pływa, czemu sprzyja prawidłowy kształt kończyn przednich. Na lądzie porusza się tak samo jak gady (nogi leżą po bokach ciała, a nie pod nim). Samiec waży około 2 kg, samica jest od niego mniejsza.

Zwierzęta te budują krótkie i owalne nory, często w plątaninie korzeni. Można je znaleźć w pobliżu wody (obok strumienia lub rzeki).

Jaja dziobaka są małe, skórzaste, o średnicy około 11 mm. Rozwijają się w macicy przez około 3-4 tygodnie i kolejne 10-11 dni poza ciałem matki.

2. Co je dziobak?

Dziobak australijski jest mięsożercą. Jego pokarm składa się głównie z larw owadów, pierścienic oraz krewetek słodkowodnych i rakowych. Z łatwością łapie pływającą zdobycz, a następnie przenosi ją na powierzchnię w kieszonkach policzkowych i zjada.

Dziobaki najczęściej szukają pożywienia nocą, a co ciekawe – za pomocą elektrolokacji. Prowadzą tryb życia o zmierzchu.
Zwierzęta zagrożone wyginięciem

Zwierzęta zagrożone wyginięciem

Zanieczyszczenia, zagrożenia naturalne, wylesianie i jakakolwiek inna szkodliwa działalność człowieka

Przeczytaj artykuł

3. Dziobak – ssak czy ptak?

Dziobak jest albo ssakiem, albo ptakiem? To pytanie zadaje prawie każdy, kto czyta informacje o tym zwierzęciu. I nie jest to zaskakujące, ponieważ ma wiele cech niezwykłych dla ssaków: ma dziób i składa jaja. Jest również trujący. Wydzielające jad ostrogi dziobaka znajdują się na tylnych łapach.

Nieco inny jest również sposób żywienia potomstwa. Dziobak wydziela mleko przez płaty skóry, a nie przez sutki, jak inne ssaki. Jest gatunkiem pośrednim między jaszczurkami a zwierzętami łożyskowymi.
Diabeł tasmański – torbacz słynący z wydawania niezwykłych dźwięków.  Czym jest jedzenie, gdzie mieszka i jak wygląda?

Diabeł tasmański – torbacz słynący z wydawania niezwykłych dźwięków. Czym jest jedzenie, gdzie mieszka i jak wygląda?

Diabeł tasmański jest największym na świecie mięsożernym torbaczem. Co się wyróżnia, gdzie mieszka, co je i

Przeczytaj artykuł

4. Dziobak australijski – ciekawostki

  • Dziobak to ikona Australii. Jest wydrukowany na rewersie australijskiej monety 20 centów. Jest to także zwierzęcy image Nowej Południowej Walii.
  • Dziobak jest wrażliwy na zanieczyszczenia środowiska.
  • Kiedy w XVIII wieku naukowcy zainteresowali się dziobakiem, wielu z nich kwestionowało autentyczność istnienia takiego zwierzęcia.
  • Futro dziobaka pod wpływem promieniowania ultrafioletowego wykazuje zdolność do fluorescencji.
  • Dorosły dziobak nie ma zębów. Traci je przed lub niedługo po opuszczeniu nory, w której się urodził.
  • Jad dziobaka powoduje tak intensywny ból u ludzi, że nawet morfina nie może go złagodzić. Może utrzymywać się przez kilka tygodni. Co ciekawe, jad wydzielają tylko samce.
  • Dziobak żyje w niewoli do 17 lat.
  • Młody dziobak ma miękki i elastyczny dziób, który pozwala mu jeść.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.