Esport sromotnie zawiódł. Odwraca wzrok od problemu sportowego

Nie chciałem być bardziej Ukraińcem niż sami Ukraińcy, więc zanim zacząłem pisać felieton, zapytałem kilku z nich, co myślą o zajęciach e-sportowych w stosunku do Rosjan. Słowa Oleksandra „s1mple” Kostyliewa podczas IEM Katowice 2022 mogą sugerować, że nie przeszkadza im brak odpowiedniej reakcji esportu na wydarzenia w ich kraju, a nawet cieszą się, że „esport jest daleki od polityki”. Nic bardziej mylnego.

FIFA nie miała problemu z zawieszeniem federacji rosyjskiej i zakazem gry w barażach o mistrzostwa świata w Katarze. Organizatorzy Wimbledonu nie pozwolą na udział Rosjan w swoim turnieju. Co zrobił e-sport? Umożliwiło to granie rosyjskim zespołom, ale nie pod flagą rosyjskich organizacji. Branża często czerpie swoje wzorce ze sportu, ale tym razem organizatorzy międzynarodowych turniejów poszli za przykładem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który po zawieszeniu Rosjan w związku z aferą dopingową pozwolił sportowcom z tego kraju na udział w Igrzyskach Olimpijskich. Gry, ale pod inną flagą ±. Osobiście spodziewałem się więcej odwagi.

Były członek personelu EG nie gryzie się w język. „Nikt nas nie słuchał”

Wspomniane wcześniej słowa „s1mple” stały się dla nich bardzo wygodne, co naturalnie brzmiało jeszcze mocniej ze względu na swoje pochodzenie. Jednak wszyscy moi ukraińscy rozmówcy wyraźnie podkreślali – wojna to nie polityka. Na Ukrainie giną niewinni ludzie, nie tylko w wyniku działań wojennych, ale także masowych zbrodni. Blokowanie rosyjskich drużyn nie jest reakcją polityczną, ale bardzo potrzebnym elementem nacisku i gestem solidarności. Malkontenci mogą zapytać, co zmieni blokada dla kilku rosyjskich drużyn? Czy wpłynie to na działania Putina? To jest dylemat bardzo podobny do tego, co niektórzy mają przed wyborami: co zmieni mój jeden głos? Odpowiedź jest prosta, liczy się każdy głos. Kiedy zbierzemy je wszystkie, będą miały ogromne znaczenie.

Powiem wprost: rosyjska inwazja nie będzie dla mnie czymś powszechnym, podobnie jak wielu ludzi, którzy przestali śledzić informacje. Z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że Polska mogłaby być kolejną. Nie musi, ale może. Czym 25 lutego różni się od 21 czerwca? Wtedy i dziś wojna jest zła. Wtedy i dziś e-sport nie usuwał z gry drużyn z rosyjskim kręgosłupem. Nie byłbym sobą, gdybym miał o tym milczeć, bo to po prostu nie pasuje do mojej głowy. Choć nawet FIFA zachowywała się prawidłowo, moim zdaniem e-sport zawiódł. Niektórzy ludzie żyją fikcji, że Outsiders nie są Virtus.professional i odwracają głowy.

Przepraszam wszystkich tych, którzy bez wahania zbanowali rosyjskie zespoły i padli ofiarą mojego uogólnienia branży. Fakt, że tak niewielu aktorów wykonało odważne ruchy, oznacza, że ​​możemy mieć dla Ciebie jeszcze większy szacunek.

BLAST Premier Wiosna 2022 w LizbonieSerca fanów e-sportu biją głośno w Lizbonie. Niesamowita atmosfera na turnieju BLAST

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.