Fantastyczny poziom! Diamentowa Liga w Polsce okazała się wielkim sukcesem

Świetna forma Pawła Fajdka, Pia Skrzyszowska z młodzieżowym rekordem Europy, świetny wynik Natalii Kaczmarek – Memoriał Kamili Skolimowskiej, rozgrywany w rozgrywkach Diamentowej Ligi, nie zawiódł oczekiwań kibiców. Wiele świetnych wyników.

Tomasza Skrzypczyńskiego

Paweł Fajdek

PAP / Na zdjęciu: Paweł Fajdek

Choć w Chorzowie od rana padało, pogoda nie odstraszyła kibiców, którzy w sile 30 tys. pojawili się na kolejnym Memoriał Kamili Skolimowskiej, który w tym roku po raz pierwszy odbył się pod egidą Diamentowej Ligi. A ci, którzy przyszli w sobotę na Stadion Śląski, nie mieli czego żałować.

Punktem kulminacyjnym dnia była próba pobicia rekordu świata w skoku o tyczce przez Armanda Duplantisa, który dokonał tego w tym sezonie w Eugene (6,21 m). Szwed zrobił popis – dwukrotnie przewrócił poprzeczkę na wysokości 6,10 m, ale pokonał ją w trzeciej próbie przy wielkim aplauzie publiczności.

Wielki tyczkarz postanowił jednak nie podejmować dalszych prób. Już w Eugene przekonywał, że spróbuje ratować w najbliższej przyszłości. Na Mistrzostwach Europy w Monachium na pewno pójdzie na całość.

ZOBACZ WIDEO: Messi ciężko pracuje na początku sezonu, a żona?! Te zdjęcia to ewenement

– Jestem tylko człowiekiem. Pogoda też nie była dzisiaj najlepsza – powiedział po starcie genialny zawodnik. – Bardzo dziękuję fanom, stworzyli świetną atmosferę. Świetnie się czuję w Polsce, tak samo było wcześniej w Toruniu. Na pewno tu wrócę – zapewnił.

Nasz jedyny reprezentant Piotr Lisek uzyskał 5,63 mi zajął czwartą pozycję.

Ale wcześniej Paweł Fajdek pokazał się z świetnej strony w pierwszym konkursie. Mistrz świata z Eugene potwierdził swoją bardzo dobrą formę – w drugiej próbie na 81,27 m pobił rekord Diamentowej Ligi. Polak wygrał całe zawody, tuż za nim był drugi z naszych młotów Wojciech Nowicki z wynikiem 79,19 m.

– Jestem po trudnym okresie, mundialu dały mi ciężki czas, różnica czasu zadziałała, ja też zrobiło mi się niedobrze. Ale bardzo się cieszę, że udało mi się utrzymać dyspozycję i że wrócił do mnie rekord Diamentowej Ligi – powiedział pięciokrotny mistrz świata.

Wśród kobiet zobaczyliśmy Malwinę Kopron. Brązowy medalista olimpijski z Tokio osiągnął w najlepszej próbie 70,37 mi zajął trzecie miejsce. Zwyciężyła Amerykanka Brooke Andersen (75,76 m).

Na 400 m kobiet byliśmy świadkami dwóch biegów – w grupie B najlepsza okazała się Kinga Gacka z czasem 52,62 s, która zakończyła się tuż przed Małgorzatą Hołub-Kowalik (53,24 s). W finałowej sesji na torze pojawiły się wielkie światowe gwiazdy, w tym trzy inne reprezentantki Polski.

Rywalki Natalii Kaczmarek, Anny Kiełbasińskiej i Justyny ​​Święty-Ersetic nie były byle jakimi sprinterkami, jak Jamajska Stephanie Ann McPherson i Candice McLeod czy niesamowita Holenderka Femke Bol. Najlepsza okazała się ta ostatnia – zwyciężyła z rewelacyjnym wynikiem 49,75 s – to jej rekord życiowy i zarazem rekord dla Holandii.

Tuż za nią finiszowała Natalia Kaczmarek. Czas? 49,86 sekundy! Tym samym została drugą Polką, obok Ireny Szewińskiej, która miała niespełna 50 sekund! Kiełbasińska była piąta (50,57 sek), a Święty-Ersetic dziewiąty – 52,10 sek.

Już w rundzie kwalifikacyjnej na 100 m przez płotki Pia Skrzyszowska spisała się fantastycznie, bijąc swój rekord życiowy mimo niskiej temperatury! Polka wygrała z Kendrą Harrison, uzyskując 12,58 sekundy. W finale nasz sprinter pobiegł jeszcze szybciej! 12,51 sekundy – to jej nowy rekord życiowy od soboty i jednocześnie nowy rekord Europy młodzieży!


– Wcale się tego nie spodziewałem, byłem bardzo zaskoczony po pierwszym biegu – powiedział zadowolony zawodnik, który pojedzie na Mistrzostwa Europy w Monachium jako jeden z naszych kandydatów na podium.

Ten wynik wystarczył do zajęcia czwartego miejsca, bo rywalizacja była oszałamiająca. Mistrzyni olimpijska Jasmine Camacho-Quinn wygrała z czasem 12,34 sekundy, co jest rekordem na spotkanie!

Sofia Ennaoui potwierdziła swoją wysoką formę. Piąty zawodnik Pucharu Świata w Eugene na 1500 m powtórzył ten wynik w Chorzowie, ale osiągnął lepszy czas. 4: 01.39 s to jej najlepszy wynik w sezonie i świetna zapowiedź Mistrzostw Europy w Monachium.

Zawody w pchnięciu kulą mężczyzn wygrał Joe Walsh z wynikiem 21,79 m. Piąty był Michał Haratyk (20,53 m), siódmy Konrad Bukowiecki (19,76 m), a ósmy Jakub Szyszkowski (19,17 m).

W biegu na 400 m przez płotki mężczyzn Sebastian Urbaniak był ósmy (49,85 s), faworytką była Alison dos Santos (47,80 s). Brazylijczyk po wyścigu był w świetnym humorze. – Teraz możesz jechać do Polski. Kto chce wziąć lekcję brazylijskiej samby? – zapytał uśmiechnięty płotkarz.

Na 800 m Patryk Dobek pokazał się całkiem nieźle, chciał walczyć o zwycięstwo, ale zabrakło mu sił na ostatniej prostej. Ostatecznie brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio zajęła piąte miejsce z czasem 1:46,31 sekundy.

Widzieliśmy Marcina Krukowskiego w konkursie rzutu oszczepem mężczyzn. Polak, który w tym sezonie boryka się z problemami zdrowotnymi i nie tylko, w najlepszej próbie uzyskał 73,91 mi zajął siódme miejsce. Wygrał Czech Jakub Vadlejch (86,68 m).

Oczywiście to nie wszystkie gwiazdy, które pojawiły się na tegorocznym Memoriał Kamili Skolimowskiej. Przyznanie tej imprezie statusu Diamentowej Ligi sprawiło, że do Chorzowa przyjechały najwybitniejsze nazwiska światowej lekkoatletyki, mistrzowie świata i Europy oraz medaliści igrzysk olimpijskich. Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Christian Coleman, Michael Norman, Kirani James, Miltiadis Tentoglou, Sifan Hassan – wszyscy ci świetni sportowcy pojawili się w sobotę na Stadionie Śląskim.

Kto z nich zrobił największe wrażenie? Rywalizacja jest ciężka, ale 35-letni Fraser-Pryce był klasą samą w sobie. W ostatnim biegu spotkania Jamajka wygrała bieg na 100 m, mając w tym roku najlepszy czas na świecie 10,66 sekundy.

Tomasz Skrzypczyński, WP SportoweFakty, Chorzów

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.