Federer trafił na izbę przyjęć na Śląsku. Nagłe „wyzdrowienie” w szpitalu

Federer, uważany w piątek za najlepszego tenisistę w historii, kończy karierę z powodu przedłużających się problemów z kolanem. W Laver Cup zagra w deblu ramię w ramię z Rafael Nadal.

41-letni Szwajcar rozegrał ponad 1500 meczów jako zawodowiec, a wcześniej prawie 100 jako junior w międzynarodowym cyklu ITF (poniżej 18 lat) i Tennis Europe (poniżej 16 lat). W tym czasie Federer stoczył pięć pojedynków z zawodnikami z Polski.

Pierwszy polski rywal przyszłego zwycięzcy 20 turniejów wielkoszlemowych był dziś szerzej nieznany Jakub Iłowski. Jest tenisistą z Bielska-Białej, obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

W 1997 roku spotkali się podczas meczu Polska – Szwajcaria w ramach drużynowych mistrzostw Europy. Mecz rozegrano na kortach Mostostalu w Zabrzu, niedaleko Stadionu Górnika. Federer niespodziewanie przegrał 5:7, 2:6.

Spotkanie zostało głęboko zapamiętane przez Szwajcarów, ale z innych powodów. Wspomniał o tym w rozmowie z Tomaszem Lorkiem w Polsat Sport Mariusz Fyrstenberg, kapitan reprezentacji Polski w Pucharze Davisa. Brał udział w tym meczu.

– Roger przegrał wtedy z Jakubem Iłowskim. W meczu jego kolega z drużyny doznał kontuzji. Postanowili, że jadą na ostry dyżur w szpitalu w Zabrzu. Jednak kiedy tam dotarli, powiedzieli, że wszystko jest w porządku. Po latach Mariusz Matkowski i ja poznaliśmy Rogera i przypomnieliśmy mu o tym wydarzeniu. Powiedzieliśmy, że teraz w naszych szpitalach jest zupełnie inaczej – powiedział Fyrstenberg.

W swojej karierze juniorskiej Federer grał także z innym Polakiem – Filip Anioł z Poznania. Poznali się w maju 1997 roku w Mediolanie podczas Międzynarodowych Mistrzostw Włoch Juniorów w meczu drugiej rundy.

Walczył z Federerem jak równy z równym. Wygrał pierwszego seta 7:5, ale przegrał dwa kolejne 4:6, 5:7. Tenisistka z Poznania zapowiadała się bardzo obiecująco w kategoriach młodzieżowych. Później jednak, jak przyznał w rozmowie z „Tenisem Magazyn”, nie przywiązywał większej wagi do swojej kariery.

Kolejne pojedynki między Federerem a Polakami są dziś. W 2013 roku Szwajcar zmierzył się z najwyższą formą Jerzego Janowicza podczas turnieju w Foro Italico w Rzymie. Łodzianin wcześniej wyeliminował Francuzów – Jo Wilfried Tsonga i Richard Gasquet. Przegrał 4:6, 6:7 (2) z Federerem.

Hubert Hurkacz dwukrotnie stoczył pojedynki z “Maestro”. W 2019 Indian Wells przegrał 4:6, 4:6 w ćwierćfinale. Po tym spotkaniu Federer pochwalił ówczesnego 22-letniego Polaka, którego poznał wcześniej podczas wspólnych treningów.

O meczu z 28 czerwca 2021 r. Hurkacz – Federer z ćwierćfinału Wimbledonu mówi się także dzisiaj, gdy Szwajcarzy kończą karierę. Był to ostatni oficjalny mecz singlowy zwycięzcy 20 turniejów wielkoszlemowych. Wrocławianka wygrała 6:3, 7:6 (4), 6:0.

– To było dla mnie niesamowite, że udało mi się dotrzeć do ćwierćfinału. Później przegrałem z Hurkaczem. Ostatni set był jednym z najgorszych momentów w mojej karierze. Wtedy zdałem sobie sprawę, że nic już nie działa. To był koniec – wspominał ten mecz Federer w rozmowie z dziennikarzem Neue Zuercher Zeitung.

Olgierda Kwiatkowskiego

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.