Goran Pandev powiedział „dość”. Legenda, która utorowała drogę do piłki nożnej

Najbardziej utytułowany piłkarz w historii Macedonii zawiesił buty na kołku. Po 22 latach gry Goran Pandev przechodzi na zasłużoną emeryturę. W klubowej piłce wspiął się na szczyt, złotymi literami przeszedł także do historii reprezentacji Macedonii.

Obejrzyj wideo
Lewandowski, Piszczek i Dudek w Alei Gwiazd. „Chciałbym tu znowu zagrać”

Pandev ogłosił przejście na emeryturę. “To nie jest prawdziwe”

W rundzie wiosennej poprzedniego sezonu Goran Pandev grał w drugiej lidze Parmy. W tym klubie rozegrał 11 meczów i strzelił jednego gola. Od lipca jest bezrobotny i jak się okazuje nie będzie szukał innego pracodawcy. 39-latek postanowił zakończyć karierę.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównejj Gazeta.pl

– Patrzę wstecz i wydaje się to nierealne… To była niesamowita podróż. Tyle emocji, wszystkie zabieram ze sobą i dzielę się nimi ze wszystkimi, którzy towarzyszyli mi w drodze. Cudowny rozdział dobiega końca… Zabieram ze sobą bagaż pełen cudownych emocji. Cieszę się, że mogłam się nimi z Wami podzielić. Przytul, Goran – napisał na Instagramie. Były piłkarz podziękował także swojej rodzinie, byłym i obecnym trenerom i dyrektorom, a także wszystkim innym, którzy przekazali jego pasję do piłki nożnej.

Pandev jest pionierem macedońskiego futbolu. Podróżował nietkniętymi ścieżkami

Goran Pandev jest pierwszym macedońskim graczem, który wspiął się na szczyt piłkarski. W wieku zaledwie 18 lat przeniósł się z rodzinnego FK Belasic do Interu, stając się dopiero drugim Macedończykiem w historii Serie A. Był zawodnikiem klubu z Mediolanu przez dwa lata, ale cały okres spędził na wypożyczeniu.

Latem 2004 przeniósł się do Lazio, gdzie spędził pięć sezonów. Rozstał się jednak z klubem w nieprzyjemnej atmosferze, przez kolejne pół roku toczył spór prawny z prezesem Claudio Lotito. Ostatecznie jego kontrakt został rozwiązany w grudniu 2009 roku, a wkrótce potem wrócił do Interu. Był tam w idealnym momencie, gdyż kilka miesięcy później mógł cieszyć się historyczną trójką. W rezultacie został także pierwszym (i jak dotąd) zawodnikiem Macedonii, który wygrał Ligę Mistrzów.

Po ponownym opuszczeniu Interu Macedończyk grał dla Napoli, Galatasaray i Genui. Od stycznia 2022 był zawodnikiem Parmy, z którą rozstał się pod koniec sezonu. Jak się okazało, był to ostatni klub w jego bogatej karierze.

Oprócz trójki Interu Pandev zdobył kilka innych trofeów. Co ciekawe, cztery razy z rzędu zdobywał Puchar Włoch. W sezonach od 2008/09 do 2011/12 odnosił sukcesy z Lazio, Interem (dwa) i Napoli. Ma także klubowe mistrzostwo świata i Superpuchar Włoch (oba wygrane w Interze) oraz mistrzostwo i puchar Turcji (w Galatasaray). Został również pięciokrotnie wybrany Piłkarzem Roku w swoim rodzinnym kraju.

39-latek to także legenda reprezentacji Macedonii. Jest rekordzistą zarówno pod względem występów (122), jak i zdobytych bramek (38) w kadrze narodowej. W tym czasie drużyna narodowa wygrała pierwszy w historii awans do międzynarodowego turnieju, jakim był EURO 2020. Nie powinno też dziwić, że Pandev jest pierwszym w historii Macedończykiem, który strzelił gola na dużej imprezie. Stało się to w 28. minucie meczu z Austrią na wspomnianym EURO.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.