Holandia stała się dla Polski koszmarem. To trwa od lat

2 maja 1979 roku Polska pokonała w Chorzowie Holandię 2:0 po bramkach Zbigniewa Bońka i Włodzimierza Mazura, zmarłego w bardzo młodym wieku piłkarza Zagłębia Sosnowiec. Mecz obejrzało 85 tysięcy widzów, na stadionie nie było jeszcze miejsc, w Polsce rządził Edward Gierek, cukier był na kartach, a polski hit eksportowy – samochód FSO Polonez właśnie trafiał do sprzedaży za kupony.

Od tego zwycięstwa minęło ponad pół wieku. Lata, w których Holandia stała się wielką przekleństwem dla polskiej reprezentacji. Nawet gdy wydawało się, że był już w stanie z nią wygrać, szansa została zniszczona. Tak było w 1992 roku w Rotterdamie, tak było w czerwcu tego roku.

Wcześniej Polacy wielokrotnie wygrywali z Holandią – po raz pierwszy w 1969 roku w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Meksyku. Było wtedy 2:1, potem rozstrzelano Andrzeja Jarosika i Włodzimierza Lubańskiego. Najbardziej pamiętnym zwycięstwem biało-czerwonych było to, które odbyło się 10 września 1975 roku, kiedy polscy piłkarze pokonali wicemistrzów świata 4:1 w eliminacjach Euro 1976 w Chorzowie (do którego i tak nie pojechali, bo Holandia była lansowany). To był świetny mecz pomiędzy dwoma czołowymi drużynami świata, które rozdawały karty podczas rozgrywanych rok wcześniej mundialu.

W maju 1979 roku Polska po raz ostatni wygrała z Holandią i po raz kolejny było to zwycięstwo pyrrusowe. Ani w przypadku wielkiego meczu w 1969 roku, ani wielkiego meczu w 1975 roku, a wreszcie także tego z 1979 roku w eliminacjach Euro’80 nie dały Polsce awansu i zwycięstwa w całych eliminacjach dużej imprezy.

W tym meczu z 1979 roku zagrali też Zbigniew Boniek, Adam Nawałka, Grzegorz Lato, a jedną z bramek strzelił Włodzimierz Mazur. Od śmierci zawodnika minęło ponad 40 lat, a od zwycięstwa 53 lata. Czas to zmienić. Jest okazja w czwartek.

Polska zmierzy się z Holandią w meczu Ligi Narodów w czwartek 22 września o godzinie 20.45 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Transmisja w Polsacie Sport Premium 1. Relacja na sport.interia.pl.

Kto pierwszy poczuł na swojej skórze siłę holenderskiego totalnego futbolu? [GRA NAWROTA o piłce nożnej Beneluxu]

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.