Impulsywne myślenie może sprawić, że będziesz nieszczęśliwy

Impulsywne myślenie skłania do podejmowania szybkich decyzji bez ważenia jakichkolwiek zmiennych. Jak możesz ulepszyć to podejście?

Impulsywne myślenie może sprawić, że będziesz nieszczęśliwy

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2022

Impulsywne myślenie leży u podstaw większości zachowań użytkowników w mediach społecznościowych. W tym cyfrowym scenariuszu zdecydowana większość staje się umysłami emocjonalnymi, zdominowanymi przez umysły, które ledwo potrafią analizować to, co jest przed nimi. W jednej chwili decydują, czy coś im się podoba, czy ma to na nich wpływ, czy nie, a te dane udostępniają w jeszcze krótszym czasie.

Wyciąganie pochopnych wniosków, podawanie błędnych informacji i wiara w teorie spiskowe są bezpośrednią konsekwencją tego typu podejścia poznawczego. Jest to tym bardziej zaskakujące, że możesz być osobą całkowicie pogodną, ​​spokojną i zrelaksowaną, a mimo to twój umysł może być zdominowany przez impulsywne myślenie.

Impulsywność to nie tylko nadaktywne i niecierpliwe dziecko lub dorosły. W rzeczywistości za osobą, która ma niewielką odporność na frustrację i która zawsze żałuje swoich decyzji, kryje się bezmyślne podejście poznawcze. Co więcej, ten wzór pojawiał się coraz częściej w ostatnich dziesięcioleciach. Spójrzmy.

Za impulsywnym myśleniem stoi brak samokontroli, regulacja emocji i pewne zmiany w niektórych neuroprzekaźnikach.

Osoby o impulsywnym zachowaniu wykazują pewne osobliwości mózgowe.

Impulsywne myślenie

Kupując produkt na platformach internetowych, zazwyczaj czytasz opinie innych użytkowników. W ten sposób masz wrażenie, że poświęciłeś dużo uwagi swojemu zakupowi. Rzadko jednak zadajesz sobie najważniejsze pytanie: czy naprawdę potrzebujesz tego produktu?

Myślenie impulsywne jest zdradliwe, podstępne i zawsze napędzane natychmiastową nagrodą. Decydujesz szybko, ponieważ chcesz automatycznych wyników. Nie zostawiasz miejsca na refleksję lub analizę, ponieważ oznacza to, że będziesz musiał poświęcić czas na myślenie, a czas jest czymś, czego po prostu nie masz. To wyjaśnia, dlaczego coraz więcej ludzi czuje, że nie kontroluje swojego życia.

Rozumowanie poznawcze oparte na impulsywności skłania do działania i podejmowania decyzji bez uwzględniania konsekwencji. Mówią, że podejmowanie decyzji w locie powoduje ciągły żal. Wzmacnia także negatywny obraz siebie. W rzeczywistości prędzej czy później zaczniesz się zastanawiać, dlaczego wszystko idzie nie tak.

Nasza kultura i świat sieci społecznościowych zachęcają nas do bycia coraz bardziej impulsywnymi i mniej refleksyjnymi.

Impulsywność w mózgu

Impulsywność nie zawsze tłumaczy się cechą osobowości, ale rodzajem osobliwości mózgowej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski. Badanie twierdzi, że istnieje peptyd u zwierząt, który może wyjaśniać to mentalne podejście.

Jest to hormon koncentracji melaniny (MCH), neuroprzekaźnik wytwarzany w podwzgórzu, który po zmianie zwiększa zarówno impulsywne myślenie, jak i impulsywne zachowania. Sugeruje to, że istnieje neurologiczna podstawa tego rodzaju myślenia i zachowania.

Jakie impulsywne myślenie sprawia, że ​​wierzysz

Nie jesteś świadomy tego, jak działa twoje myślenie. Dałeś się ponieść na autopilocie. W rzeczywistości po prostu pozwalasz swojemu umysłowi przejąć wodze i w niewielkim stopniu korzystać z filtrów rozumu, miary i refleksji.

  • Jedną z pułapek impulsywnego myślenia jest to, że sprawia, że ​​wierzysz, iż faktycznie jesteś skutecznym i wyrozumiałym myślicielem. Jednak rzadko monitorujesz, jak podejmujesz decyzje.
  • Dajesz się ponieść impulsom i natychmiastowym zyskom. Dla twojego umysłu ma znaczenie, co możesz dostać tu i teraz. Automatycznie myślący nie jest zainteresowany dążeniem do czegoś, co na dłuższą metę będzie lepsze.
  • Dokonujesz natychmiastowych osądów.
  • Kierujesz się komponentami emocjonalnymi, nigdy obiektywnymi, racjonalnymi czy nawet logicznymi.
  • Myślenie impulsywne określa prawo najmniejszego wysiłku. Oznacza to, że lepiej oszczędzać zasoby i nie wchodzić w szczegóły.

Celem nowych technologii jest myślenie za Ciebie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w dzisiejszym społeczeństwie są bardziej impulsywni myśliciele. Może to wynikać z faktu, że nowe technologie, które zawsze starają się ułatwiać nam życie, myślą za nas. W rzeczywistości wszystko, czego potrzebujemy, jest nam oferowane w ciągu kilku sekund.

Algorytmy to nasze zewnętrzne neurony, przewidują, co nam się podoba i potrzebujemy, i pokazują nam to, gdy tylko wejdziemy w nasze media społecznościowe. Dlaczego próbować? Natychmiast otrzymujemy wiadomości, dane i dostęp do innych stron. Nie ma potrzeby analizowania, wyszukiwania ani przechowywania informacji. Oferują nam wszystko gotowe, a my to akceptujemy, nie zastanawiając się nad konsekwencjami.

W rzeczywistości w cyfrowym świecie wszystko jest szybkie i łatwe. Jednak w prawdziwym świecie trzeba podchodzić do rzeczy ostrożniej. To nie jest łatwe. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego i impulsywnego myślenia. Co więcej, używanie bardziej krytycznego, analitycznego i wolnego myślenia wymaga wysiłku, do którego nie jesteśmy już przyzwyczajeni.

Musimy wypracować bardziej cierpliwe, krytyczne i refleksyjne podejście poznawcze.

Myślenie i dokonywanie szybkich osądów sprawia, że ​​jesteśmy nieszczęśliwi

Ludzie, którzy wyciągają pochopne wnioski, są bardziej podatni na błędy, porażki i żale. Automatyczne rozumowanie i podejmowanie decyzji z prędkością światła to nie supermoc, to wada. To jest coś, co wszyscy odkrywamy z biegiem czasu. Wcześniej czy później czujemy się sfrustrowani, niespokojni i nieszczęśliwi.

Dlatego jeśli odkryjesz, że twoje w życiu dominuje schemat poznawczy ułożony przez impulsywność, zwolnij. Przejmij kontrolę nad swoim myśleniem i przestań powierzchownie patrzeć na prawdziwe i cyfrowe życie. Przyjrzyj się bliżej temu, co nadchodzi. Bądź krytyczny, ciekawy i rozważny. Będzie to dla ciebie bardzo korzystne.

To może Cię zainteresować …

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.