Impulsywne myślenie skłania do podejmowania szybkich decyzji bez ważenia jakichkolwiek zmiennych. Jak możesz ulepszyć to podejście?
Impulsywne myślenie leży u podstaw większości zachowań użytkowników w mediach społecznościowych. W tym cyfrowym scenariuszu zdecydowana większość staje się umysłami emocjonalnymi, zdominowanymi przez umysły, które ledwo potrafią analizować to, co jest przed nimi. W jednej chwili decydują, czy coś im się podoba, czy ma to na nich wpływ, czy nie, a te dane udostępniają w jeszcze krótszym czasie.
Wyciąganie pochopnych wniosków, podawanie błędnych informacji i wiara w teorie spiskowe są bezpośrednią konsekwencją tego typu podejścia poznawczego. Jest to tym bardziej zaskakujące, że możesz być osobą całkowicie pogodną, spokojną i zrelaksowaną, a mimo to twój umysł może być zdominowany przez impulsywne myślenie.
Impulsywność to nie tylko nadaktywne i niecierpliwe dziecko lub dorosły. W rzeczywistości za osobą, która ma niewielką odporność na frustrację i która zawsze żałuje swoich decyzji, kryje się bezmyślne podejście poznawcze. Co więcej, ten wzór pojawiał się coraz częściej w ostatnich dziesięcioleciach. Spójrzmy.
Za impulsywnym myśleniem stoi brak samokontroli, regulacja emocji i pewne zmiany w niektórych neuroprzekaźnikach.
Impulsywne myślenie
Kupując produkt na platformach internetowych, zazwyczaj czytasz opinie innych użytkowników. W ten sposób masz wrażenie, że poświęciłeś dużo uwagi swojemu zakupowi. Rzadko jednak zadajesz sobie najważniejsze pytanie: czy naprawdę potrzebujesz tego produktu?
Myślenie impulsywne jest zdradliwe, podstępne i zawsze napędzane natychmiastową nagrodą. Decydujesz szybko, ponieważ chcesz automatycznych wyników. Nie zostawiasz miejsca na refleksję lub analizę, ponieważ oznacza to, że będziesz musiał poświęcić czas na myślenie, a czas jest czymś, czego po prostu nie masz. To wyjaśnia, dlaczego coraz więcej ludzi czuje, że nie kontroluje swojego życia.
Rozumowanie poznawcze oparte na impulsywności skłania do działania i podejmowania decyzji bez uwzględniania konsekwencji. Mówią, że podejmowanie decyzji w locie powoduje ciągły żal. Wzmacnia także negatywny obraz siebie. W rzeczywistości prędzej czy później zaczniesz się zastanawiać, dlaczego wszystko idzie nie tak.
Nasza kultura i świat sieci społecznościowych zachęcają nas do bycia coraz bardziej impulsywnymi i mniej refleksyjnymi.
Impulsywność w mózgu
Impulsywność nie zawsze tłumaczy się cechą osobowości, ale rodzajem osobliwości mózgowej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski. Badanie twierdzi, że istnieje peptyd u zwierząt, który może wyjaśniać to mentalne podejście.
Jest to hormon koncentracji melaniny (MCH), neuroprzekaźnik wytwarzany w podwzgórzu, który po zmianie zwiększa zarówno impulsywne myślenie, jak i impulsywne zachowania. Sugeruje to, że istnieje neurologiczna podstawa tego rodzaju myślenia i zachowania.
Jakie impulsywne myślenie sprawia, że wierzysz
Nie jesteś świadomy tego, jak działa twoje myślenie. Dałeś się ponieść na autopilocie. W rzeczywistości po prostu pozwalasz swojemu umysłowi przejąć wodze i w niewielkim stopniu korzystać z filtrów rozumu, miary i refleksji.
- Jedną z pułapek impulsywnego myślenia jest to, że sprawia, że wierzysz, iż faktycznie jesteś skutecznym i wyrozumiałym myślicielem. Jednak rzadko monitorujesz, jak podejmujesz decyzje.
- Dajesz się ponieść impulsom i natychmiastowym zyskom. Dla twojego umysłu ma znaczenie, co możesz dostać tu i teraz. Automatycznie myślący nie jest zainteresowany dążeniem do czegoś, co na dłuższą metę będzie lepsze.
- Dokonujesz natychmiastowych osądów.
- Kierujesz się komponentami emocjonalnymi, nigdy obiektywnymi, racjonalnymi czy nawet logicznymi.
- Myślenie impulsywne określa prawo najmniejszego wysiłku. Oznacza to, że lepiej oszczędzać zasoby i nie wchodzić w szczegóły.
Celem nowych technologii jest myślenie za Ciebie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w dzisiejszym społeczeństwie są bardziej impulsywni myśliciele. Może to wynikać z faktu, że nowe technologie, które zawsze starają się ułatwiać nam życie, myślą za nas. W rzeczywistości wszystko, czego potrzebujemy, jest nam oferowane w ciągu kilku sekund.
Algorytmy to nasze zewnętrzne neurony, przewidują, co nam się podoba i potrzebujemy, i pokazują nam to, gdy tylko wejdziemy w nasze media społecznościowe. Dlaczego próbować? Natychmiast otrzymujemy wiadomości, dane i dostęp do innych stron. Nie ma potrzeby analizowania, wyszukiwania ani przechowywania informacji. Oferują nam wszystko gotowe, a my to akceptujemy, nie zastanawiając się nad konsekwencjami.
W rzeczywistości w cyfrowym świecie wszystko jest szybkie i łatwe. Jednak w prawdziwym świecie trzeba podchodzić do rzeczy ostrożniej. To nie jest łatwe. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego i impulsywnego myślenia. Co więcej, używanie bardziej krytycznego, analitycznego i wolnego myślenia wymaga wysiłku, do którego nie jesteśmy już przyzwyczajeni.
Myślenie i dokonywanie szybkich osądów sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi
Ludzie, którzy wyciągają pochopne wnioski, są bardziej podatni na błędy, porażki i żale. Automatyczne rozumowanie i podejmowanie decyzji z prędkością światła to nie supermoc, to wada. To jest coś, co wszyscy odkrywamy z biegiem czasu. Wcześniej czy później czujemy się sfrustrowani, niespokojni i nieszczęśliwi.
Dlatego jeśli odkryjesz, że twoje w życiu dominuje schemat poznawczy ułożony przez impulsywność, zwolnij. Przejmij kontrolę nad swoim myśleniem i przestań powierzchownie patrzeć na prawdziwe i cyfrowe życie. Przyjrzyj się bliżej temu, co nadchodzi. Bądź krytyczny, ciekawy i rozważny. Będzie to dla ciebie bardzo korzystne.
To może Cię zainteresować …