Jak wytłumaczyć dzieciom, czym są emocje?

Jednym z głównych zadań rodziców i nauczycieli jest edukacja dzieci w zakresie wiedzy i radzenia sobie z emocjami. Aby Ci pomóc, przedstawiamy dzisiaj bardzo konkretne strategie. Chcesz je poznać?

Jak wytłumaczyć dzieciom, czym są emocje?

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2022

Edukacja emocjonalna jest jednym z najważniejszych zadań, jakie rodzice i wychowawcy muszą realizować ze swoimi dziećmi. Umiejętność właściwego radzenia sobie z nastrojami i emocjami własnymi i innych jest niezbędna dla Twojego dobrego samopoczucia i sukcesu. Jednak wyjaśnienie dzieciom emocji może być trudne, ponieważ są to subiektywne i osobiste doświadczenia.

Wielu dorosłych nadal czuje się nieswojo, radząc sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi. W konsekwencji, Kiedy twoje dziecko wyraża wściekłość, złość, smutek lub frustrację, twoją automatyczną reakcją może być próba uciszenia go lub sprawienia, by poczuł się lepiej. Jednak nie zawsze jest to najwłaściwsze wyjście z tej sytuacji. Robiąc to, tracisz cenną okazję do porozmawiania z dzieckiem o tym, co się z nim dzieje. Jaki jest więc najlepszy sposób na wyjaśnienie dzieciom emocji?

Jak wytłumaczyć dzieciom, czym są emocje

Nazwij je

Swoje emocje najlepiej wyjaśnić w praktyczny sposób zintegrowane z codziennym życiem. Dzieci nie osiągnęły jeszcze niezbędnego rozwoju poznawczego, aby dogłębnie zrozumieć wyjaśnienia teoretyczne. Nie są szczególnie dobrzy w abstrakcyjnych koncepcjach lub odroczonych przykładach. Ponadto emocje zawierają subiektywną część związaną z chwilą i jej szczególnymi okolicznościami.

Z czasem jednak możesz popracować nad poszerzeniem ich emocjonalnego słownictwa. Innymi słowy, wprowadź swoje maluchy w szeroki zakres istniejących stanów emocjonalnych i pomóż im je nazwać. Ze względu na ich młody wiek możesz ograniczyć się do używania ogólnych słów, takich jak „dobry” i „zły”, aby mówić o tym, jak się czujesz. Nie zapominaj jednak, że język jest podstawą myśli. Dlatego jeśli dzieci nie będą miały wystarczająco dużo słów, aby opisać swoje różne stany wewnętrzne, będzie im trudniej je zrozumieć i zarządzać nimi.

Aby wykonać to zadanie narzędzia takie jak „Książka o emocjach„Przez Liz Fletcher. Jest to pozycja emocjonalna, w której szczegółowo opisane są liczne emocje. Ważne jest również, abyś zaczął używać różnych słów, aby odnieść się do uczuć własnych i swoich dzieci. W końcu „złe” uczucie może obejmować smutek, rozczarowanie, frustrację i strach. Zacznij więc używać właściwych terminów.

Niech to będzie zabawne i naturalne

Jeśli chcesz wyjaśnić dzieciom emocje, nie musisz sadzać ich przy biurku i kazać im je spisywać. Zabawa jest zawsze najlepszym narzędziem do przekazywania idei, wartości i wiedzy. W tym przypadku możesz wykorzystać ich ulubione historie i filmy, aby zidentyfikować emocje bohaterów i zrozumieć, skąd pochodzą. Kiedy czytasz lub oglądasz z nimi telewizję, możesz komentować to, co się dzieje, zadawać im pytania i robić obserwacje na temat tego, co czuje każda postać i dlaczego.

Podczas tej gry dzieci odkrywają swój wewnętrzny świat i bawią się odkrywając nowe rzeczywistości poprzez swoje historie i „doświadczenia”. Dlatego podczas zabawymożesz porozmawiać z nimi o emocjach różnych sytuacji. Na przykład: „Twoja lalka jest podekscytowana, ponieważ idzie na plażę” lub „Jest rozczarowana, ponieważ jej przyjaciel nie zaprosił jej na imprezę”.

Podaj dzieciom przykłady

Nie zapominajmy wreszcie, że dzieci uczą się głównie przez naśladownictwo, a ich podstawowym odniesieniem są rodzice. Dlatego dla dziecka najlepszym sposobem na nauczenie się regulowania swoich emocji jest obserwowanie, jak rodzice je wyrażają i jak nimi zarządzają. Często masz tendencję do ukrywania swoich stanów emocjonalnych przed dziećmi, ponieważ nie chcesz im przeszkadzać. Ale dobrze jest, aby widzieli, jak się czujesz i zarządzasz swoimi emocjamiponieważ jest całkowicie ludzki i naturalny.

Dlatego powinieneś pracuj nad własną inteligencją emocjonalnąbyć najlepszym możliwym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Bądź asertywny, naucz się zarządzać własnymi stanami emocjonalnymi i bądź empatyczny wobec uczuć innych, zwłaszcza swoich dzieci.

Będzie to bez wątpienia najskuteczniejszy i najbardziej zrozumiały sposób na poznanie tego, co czują oni sami i ich otoczenie. To umiejętność, która otworzy przed nimi wiele drzwi w przyszłości, a przede wszystkim pomoże im być szczęśliwszymi.

To może Cię zainteresować …

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.