Jerome Valcke skazany na 11 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu

Szwajcarski sąd apelacyjny uznał byłego sekretarza generalnego FIFA Jerome’a ​​Valcke winnym fałszowania dokumentów i przyjmowania łapówek w sprawie o prawa medialne związanej z mundialem i skazał go na 11 miesięcy w zawieszeniu.

Sąd uniewinnił inną osobę zaangażowaną w sprawę, katarskiego dyrektora sportowego i telewizyjnego Nassera Al-Khelaifiego. Został oskarżony o podżeganie Valcke do popełnienia kryminalnego złego zarządzania, podtrzymując werdykt sądu niższej instancji.

Wydział apelacyjny Federalnego Trybunału Karnego skazał 61-letniego Francuza, sekretarza generalnego Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) w latach 2007-2015, na karę 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

ZOBACZ TEŻ: Szymański pojedzie do Hiszpanii? Zainteresowane dwa kluby

Valcke został oczyszczony przez sąd niższej instancji w 2020 roku z przyjmowania łapówek i niegospodarności, ale szwajcarscy prokuratorzy odwołali się od orzeczenia.

Korzyści z Valcke obejmowały bezpłatne korzystanie z willi należącej do katarskiego dyrektora ds. sportu i transmisji oraz prezydenta Paris Saint-Germain Nassera Al-Khelaifiego na Sardynii. W tym czasie FIFA odnawiała prawa do transmisji z Mistrzostw Świata na Bliski Wschód i Afrykę Północną dla beIN Media Group. W latach 2013-15 Valcke nadzorował również proces konsultacji FIFA, aby przenieść Mistrzostwa Świata w Katarze 2022 z czerwca i lipca na nowe terminy w chłodniejszych miesiącach listopada i grudnia.

FIFA otrzymała również wcześniej zwrot 1,75 miliona (1,9 miliona dolarów) od Valcke w wysokości łapówki i zwróconej kaucji za willę.


mtu, PAP

Przejdź do Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i aktualności na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.