Kaligrafia. Jak się tego nauczyć?

Kaligrafia kojarzy się wielu z nas ze sztuką pięknego pisania. Dziś trochę zapomniany, kiedyś był jednym z podstawowych przedmiotów w szkole. Podczas zajęć dzieci nie tylko ćwiczyły pismo ręczne, ale także rozwijały swój charakter i cierpliwość.

Zobacz movie: „Dlaczego dziewczęta dostają lepsze oceny w szkole?”

1. Kaligrafia dla dzieci. Powrót do zanikającej tradycji?

W ubiegłym stuleciu dzieci musiały uczyć się kaligrafii. Nasi dziadkowie powinni pamiętać o lekcjach języka polskiego, podczas których nauczyli się uważnie pisać.

Powstało nawet wiele podręczników na ten temat. Jedną z najpopularniejszych książek była „Nauka pisania dekoracyjnego i użytkowego: podręcznik dla nauczycieli i słuchaczy seminariów pedagogicznych” Stefana Tatucha.

Ówcześni mistrzowie kaligrafii uważali, że piękne pismo powinno wyróżniać osoby wykształcone. Wierzyli też, że porządek w zeszycie przełoży się na porządek w życiu młodego człowieka. Uprawiano kalografię m.in. przepisywanie fragmentów Pisma Świętego, zdań i prawd życiowych.
Problemy z mową u dzieci utrudniają naukę czytania i pisania

Problemy z mową u dzieci utrudniają naukę czytania i pisania

Nowe badania wykazały, że trudności w mowie dzieci są powiązane z ich trudnościami w nauce

Przeczytaj artykuł

Dziś ładne pismo odręczne to ważne w szkole, ale nie najważniejsze. Wielu nauczycieli przymyka oko na nierówne litery i zwraca uwagę tylko na poprawność pisowni. Według ekspertów od kaligrafii to bardzo zły kierunek. Magazyn jest podstawą rozwoju kultury i edukacji. Zdolność ta jest obecnie bardzo marginalizowana, co prowadzi do jej zaniku.

Nauka kaligrafii jednak nadal jest to możliwe. W największych miastach Polski odbywają się kursy kaligrafii, podczas których można na nowo odkryć piękno pisanych listów.

2. Czym jest kaligrafia?

Kaligrafia (gr. καλλιγραφία od καλὸς „piękny” i γρᾰ́φειν „pisać”) to nie tylko sztuka starannego i estetycznego pisania, ale także artystycznie zdobiona. W przypadku najmłodszych kaligrafia mówi się najczęściej w kontekście starannego i estetycznego pisania.
Alfabet.  Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki liter dla dziecka?

Alfabet. Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki liter dla dziecka?

Abecadło to tytuł popularnego wiersza dla dzieci Juliana Tuwima. Kto z nas nie zna słów, których używamy?

Przeczytaj artykuł

3. Jak nauczyć dziecko ładnie pisać?

„Dzisiejsze dzieci mają takie similar predyspozycje do pięknego pisania, jakie miały dzieci z przedwojennej szkoły – tylko my, dorośli, nie dajemy im szansy na rozwijanie tej umiejętności” – mówi Ewa Landowska, mistrzyni kaligrafii, autorka „ Elementarz do nauki pisania i pisania” w jednym z wywiadów. czytania oraz metod i liter w nim zawartych” oraz Współautor podręcznika do nauki kaligrafii „Piękna Litera”.

Każde dziecko potrafi pięknie pisać i jednocześnie rozwijać indywidualne pismo odręczne. Idealnie jest zacząć wszystko od początku, ćwicząc staranne rysowanie linii. Następnym krokiem jest poznanie prawidłowej struktury liter. W razie potrzeby musisz także pozbyć się złych nawyków i zmienić nawyki pisarskie.
Interpretacja wiersza: jak go poprawnie napisać?

Interpretacja wiersza: jak go poprawnie napisać?

Wiersz może być trudny do interpretacji. To zadanie jest łatwiejsze, gdy zdamy sobie z tego sprawę

Przeczytaj artykuł

4. Kaligrafia – ćwiczenia

Kaligrafowie twierdzą, że aby pisać piękne litery, potrzeba dużo praktyki. I zachęcają dziecko do pisania wiecznym piórem z twardą stalówką zamiast klasycznych długopisów.

Dlatego warto wybrać się z dzieckiem do sklepu, aby wyposażyć je w odpowiednie narzędzia. Warto też zainwestować w papier dobrej jakości.

Usiądź też do wspólnego pisania. Nie łaj swojego dziecka i nie krzycz, gdy litery są niepoprawnie napisane. Motywuj i zachęcaj do działania. Nauka pięknego pisania może zająć nawet kilka lat (dlatego kształtuje charakter i cierpliwość).

Sprawdź też, czy w okolicy nie ma warsztatów kaligrafii. Idźcie tam razem i wejdźcie w świat pięknych i starannie pisanych listów.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.