Kibice Wisły mają dość Brzęczka! Maciej Żurawski wie dlaczego!

Michał Białoński, Interia: Dlaczego fani Wisła tak narzekają na trenera Brzeczka i gra zespołowa?

Macieja Żurawskiego, były kapitan reprezentacji Polski, legendarny napastnik Wisły: Z pewnością wytłumaczeniem może być po części fakt, że pierwsze mecze sezonu, w których odniesiono zwycięstwa, następowały po meczu dalekim od zachwytu.

Na przykład wygraj Arka Przyszedł po golu z rzutu karnego, gdy przeciwnik grał już dziewięć.

– To prawda. Jednak te zwycięstwa wzbudziły apetyt. Jeśli zaczniesz od remisu z Sandecą, a potem wygrasz cztery mecze z rzędu, z góry wiesz, jak to wpłynie na kibiców.

Czy mieli prawo uważać, że powrót do Ekstraklasy będzie formalnością?

– Być może. Jednak później przyszły cztery porażki w pięciu meczach.

Więc łatwo przyzwyczajamy się do dobrych rzeczy.

– Zwycięstwo zawsze pobudza wyobraźnię, daje “kopa”. A Wisła to drużyna, która ma swoje problemy i jej poziom nie jest ustabilizowany, choć potrafi zaskoczyć. Ta drużyna nie ma na tyle silnej ofensywy, by być spokojnym, że jeśli stracą dwa gole, to i tak strzelą cztery.

Czy Brzęczek powinien wylecieć z Wisły? Żurawski nie ma wątpliwości

Weźmy ostatni mecz z Ruchem: Wisła stwarzała sytuacje, strzelała z dystansu, ale nie miała „setek”, sam na sam z bramkarzem. Najbardziej podobał mi się mecz ze Stalą Rzeszów, po którym bramkę strzelił Michał Żyro. Była fantastyczna! Zagrał na jednym kontakcie, Rodado do Thalera, a ten do Ziry w mgnieniu oka. Problemem jest brak powtórzeń, takie działania nie wystarczą w każdym meczu. Te schematy powinny działać lepiej.

W pierwszej części wywiadu powiedziałeś, że wiślicka młodzież ma wahania formy. I faktycznie, przykładem tego jest Krystiana Wachowiaka, który dobrze rozpoczął sezon, ale po chorobie nie może odzyskać swojej dyspozycji.

– To jest to. Masz poczucie komfortu, kiedy wystawiasz młodych zawodników, kiedy chcesz, ponieważ są na to gotowi, a nie dlatego, że zmusza cię do tego sytuacja. Bartosz Thaler w Rzeszowie zaliczył świetną asystę, aw meczu z Ruchem dał generalnie niezłą odmianę. To była zmiana wyboru, można było wpuścić Thalera i bawić się z nim. To daje sportowcowi komfort. Gorzej, gdy z powodu kontuzji i innych nieobecności musisz wrzucić na głęboką wodę nieprzygotowanego zawodnika.

Trener Brzęczek – również z konieczności – często zmienia skład. Którą kombinację lubisz najbardziej?

– Nie wiem, czy optymalna pozycja Wisły jest rzeczywiście nie z Luisem Fernadezem w roli zawieszonego napastnika i Kacprem Dudą, który też jest w kadrze, ale niżej, pracującym na „ósemce”. Patryk Plewka jest wtedy typowym defensywnym pomocnikiem, który raczej nie angażuje się w ofensywę, a jedynie zabezpiecza środek pola, a po utracie piłki wspiera go Duda. Uważam, że to ustawienie daje spore możliwości w projektowaniu gier, zwiększa siłę ofensywy.

Mam też małe zastrzeżenia.

Po co?

– Michał Żyro to tego typu zawodnik, który poradzi sobie z wieloma pozycjami, ale moim zdaniem umieszczenie go na środku daje więcej. Nie jest piłkarzem, który lubi ścigać się z przeciwnikiem, tak trzeba grać na skrzydle. Lubi grać w podania i dużo widzi. Po krótkim dryblu potrafi zagrać ciekawe, przenikliwe podanie, jak to, po którym Fernandez zdobył rzut karny przeciwko Ruchowi.

Skrzydło to domena Młyńskiego, który lubi się ścigać, dryblować na pełnych obrotach, czasem przesadza, ale generalnie potrafi na tym zyskać.

Jakie miejsce przewidujesz w Wiśle na koniec sezonu?

– Ciężko będzie jej wygrać walkę o pierwsze i drugie miejsce, co zagwarantuje bezpośredni awans, ale nie jest to wykluczone. Wygrasz trzy gry z rzędu i możesz wskoczyć na drugą pozycję. W 1. lidze wszystko dzieje się dynamicznie.

Rozmawiał: Michał Białoński, Interia

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.