Kiedy nastąpi rewolucja we współczesnym pięcioboju? Trwają testy nowego konkursu

Tor przeszkód ma zastąpić jazdę konną.

Międzynarodowa Federacja Pięcioboju Nowoczesnego po raz kolejny przetestuje proponowane zawody – tor przeszkód, który w przyszłości ma zastąpić jazdę konną – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Janusz Peciak.

– Za nami pierwszy take a look at – wyścig z czasem – zorganizowany w dniach 27-28 czerwca w Ankarze. Zawodnicy rywalizowali na 70-metrowym torze z trzynastoma przeszkodami. Jak powiedział, kolejny take a look at odbędzie się 6-7 sierpnia w stolicy Filipin, Manili.

Zobacz też: Szczepan Mazur na Jolly Jumper wygrał Westminster Derby na Służewcu

– Po raz trzeci zawodnicy wezmą udział w teście, który odbędzie się równolegle z mistrzostwami świata U19 i U17 we włoskim Lignano Sabbiadoro w dniach 4-11 września. Staramy się stworzyć taką szansę także na Mistrzostwach Świata Juniorów, które w dniach 2-9 września zorganizuje Drzonków – powiedział mistrz olimpijski z Montrealu 1976.

Pentatloniści musieli m.in. złapać zawieszone na linie obręcze i przejść do kolejnej przeszkody. Nie zabrakło również elementów do zwinności, przechodzenia nad i pod bramką, skoków z użyciem liny. Jeśli któryś z zawodników nie ukończył poprawnie przeszkody, miał możliwość spróbować ponownie. Gdy to się nie powiodło, otrzymał 10 sekund kary, co odpowiadało dziesięciu punktom, i przeszedł do kolejnej przeszkody.

– Organizatorzy preferowali przeszkody, na których mogli się popisać zawodnicy o mocnym grzbiecie i mocnych dłoniach. Aby wyrównać szanse, trzeba zwiększyć ilość przeszkód dla równowagi, zwinności, nie tylko podjazdu – uważa Peciak, który ostatnio brał udział z Włodzimierzem Lubańskim, Grażyną Rabsztyn, Jackiem Wszołą i Konradem Wasielewskim w „Lecie z olimpijczykami” w Dziwnowie i Goleniowie.

W zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (26 lipca – 11 sierpnia 2024 r.) jazda konna po raz ostatni zostanie włączona do programu współczesnego pięcioboju.

RM, PAP

Przejdź do Polsatsport.pl

PolsatSport.pl na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i aktualności na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.