Kielce: zakończył się staż misyjny młodzieży na Jamajce

Zakończył się trzytygodniowy staż misyjny na Jamajce z udziałem grupy osób z diecezji kieleckiej: księdza, dwóch diakonów i studenta medycyny. Celem wyprawy było poznanie specyfiki kraju i życia rodzinnego na Jamajce oraz wprowadzenie do lokalnej służby misyjnej – od lat miejsca pracy księdza diecezji kieleckiej ks. Marek Bzinkowski i świecka misjonarka Marta Socha.

W wyprawie misyjnej uczestniczyli: ks. Łukasz Chowaniec, diakoni – Artur Podgórski i Hubert Król oraz studentka medycyny Aleksandra Lisowska.
Według uczestników Aleksandra pomagała lekarzom w przyjmowaniu pacjentów, przeprowadzaniu badań bilansu szkolnego dzieci oraz zmianie opatrunków. W zeszłym tygodniu udało nam się ukończyć plac zabaw dla dzieci i odbyć spotkania z księżmi misjonarzami z Polski, którzy posługują na Jamajce.

Miejscem pobytu stażystów była misja Magotty. Staż misyjny polegał głównie na pomocy w posłudze w parafii oraz w Centrum Medycznym, które powstało dzięki staraniom księdza diecezji kieleckiej – ks. Marka Bzinkowskiego i w której posługują również Siostry Serca Jezusowego.

Na terenie kompleksu misyjnego znajdują się m.in. kościół, plebania, dom sióstr Serc, ośrodek leczniczo-sportowy oraz plantacje: bananów, kawy, batatów, chlebowca. Ks. Marek Bzinkowski zajmuje się produkcją wędlin, produkcją miodu oraz wypiekiem chleba.

Uczestnicy stażu poznali okolicę i warunki, w jakich mieszkają miejscowi. Biskup Mandeville Jan Persaud spotkał się z uczestnikami na początku i na końcu stażu.

„W ciągu tych trzech tygodni udało nam się też trochę poznać piękno tego karaibskiego kraju. Wśród terenów zamieszkanych przez ludzi o bardzo różnych warunkach życia odkryliśmy piękno Bożego stworzenia w dzikiej przyrodzie i pięknych plażach, wodospadach itp.” – piszą uczestnicy wyprawy misyjnej na stronie internetowej diecezji kieleckiej.

Misja pw. Duch Święty w Maggotty na Jamajce, w diecezji Mandeville, został ustanowiony w styczniu 1999 roku. Jamajka jest tyglem kościołów i wyznań. Tylko około 1-1,5 proc. jej mieszkańcy to katolicy. W Maggotty, poza działalnością duszpasterską, z inicjatywy Kościoła realizowane są programy wsparcia edukacyjnego, medycznego i zatrudnienia.

Znajduje się tu m.in. ośrodek zdrowia, zwany w miejscowej terminologii „kliniką”; przez pierwsze lata pracował w kontenerze samochodowym, potem Siostry Serca pomagały w jego pracy pielęgniarskiej. W tym czasie wybudowano placówkę z kilkoma gabinetami lekarskimi, apteką i salą rehabilitacyjną, wciąż rozbudowywaną.
Kliniki regularnie odwiedzają grupy wolontariuszy medycznych z USA, Kanady, Francji, Polski i Jamajki ze specjalistami z różnych dziedzin. Rocznie z usług medycznych w ośrodku korzysta ponad 14 000 osób.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Codziennie publikujemy najważniejsze informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy zadanie to będzie stawało się coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy o wsparcie portalu eKAI.pl poprzez stronę Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli wypełniać naszą misję. Dowiedz się więcej tutaj.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.