Zakończył się trzytygodniowy staż misyjny na Jamajce z udziałem grupy osób z diecezji kieleckiej: księdza, dwóch diakonów i studenta medycyny. Celem wyprawy było poznanie specyfiki kraju i życia rodzinnego na Jamajce oraz wprowadzenie do lokalnej służby misyjnej – od lat miejsca pracy księdza diecezji kieleckiej ks. Marek Bzinkowski i świecka misjonarka Marta Socha.
W wyprawie misyjnej uczestniczyli: ks. Łukasz Chowaniec, diakoni – Artur Podgórski i Hubert Król oraz studentka medycyny Aleksandra Lisowska.
Według uczestników Aleksandra pomagała lekarzom w przyjmowaniu pacjentów, przeprowadzaniu badań bilansu szkolnego dzieci oraz zmianie opatrunków. W zeszłym tygodniu udało nam się ukończyć plac zabaw dla dzieci i odbyć spotkania z księżmi misjonarzami z Polski, którzy posługują na Jamajce.
Miejscem pobytu stażystów była misja Magotty. Staż misyjny polegał głównie na pomocy w posłudze w parafii oraz w Centrum Medycznym, które powstało dzięki staraniom księdza diecezji kieleckiej – ks. Marka Bzinkowskiego i w której posługują również Siostry Serca Jezusowego.
Na terenie kompleksu misyjnego znajdują się m.in. kościół, plebania, dom sióstr Serc, ośrodek leczniczo-sportowy oraz plantacje: bananów, kawy, batatów, chlebowca. Ks. Marek Bzinkowski zajmuje się produkcją wędlin, produkcją miodu oraz wypiekiem chleba.
Uczestnicy stażu poznali okolicę i warunki, w jakich mieszkają miejscowi. Biskup Mandeville Jan Persaud spotkał się z uczestnikami na początku i na końcu stażu.
„W ciągu tych trzech tygodni udało nam się też trochę poznać piękno tego karaibskiego kraju. Wśród terenów zamieszkanych przez ludzi o bardzo różnych warunkach życia odkryliśmy piękno Bożego stworzenia w dzikiej przyrodzie i pięknych plażach, wodospadach itp.” – piszą uczestnicy wyprawy misyjnej na stronie internetowej diecezji kieleckiej.
Misja pw. Duch Święty w Maggotty na Jamajce, w diecezji Mandeville, został ustanowiony w styczniu 1999 roku. Jamajka jest tyglem kościołów i wyznań. Tylko około 1-1,5 proc. jej mieszkańcy to katolicy. W Maggotty, poza działalnością duszpasterską, z inicjatywy Kościoła realizowane są programy wsparcia edukacyjnego, medycznego i zatrudnienia.
Znajduje się tu m.in. ośrodek zdrowia, zwany w miejscowej terminologii „kliniką”; przez pierwsze lata pracował w kontenerze samochodowym, potem Siostry Serca pomagały w jego pracy pielęgniarskiej. W tym czasie wybudowano placówkę z kilkoma gabinetami lekarskimi, apteką i salą rehabilitacyjną, wciąż rozbudowywaną.
Kliniki regularnie odwiedzają grupy wolontariuszy medycznych z USA, Kanady, Francji, Polski i Jamajki ze specjalistami z różnych dziedzin. Rocznie z usług medycznych w ośrodku korzysta ponad 14 000 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Codziennie publikujemy najważniejsze informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy zadanie to będzie stawało się coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy o wsparcie portalu eKAI.pl poprzez stronę Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli wypełniać naszą misję. Dowiedz się więcej tutaj.