Kołobrzeg. Martwa foka na plaży. Trzy w miesiąc

W rejonie Kołobrzegu morze wyrzuciło na brzeg martwą fokę. Lokalne media donoszą, że to trzecia martwa foka znaleziona na kołobrzeskiej plaży w ciągu miesiąca.

Martwą fokę na plaży kołobrzeskiej znaleziono we wtorek. Zabrał ją Błękitny Patrol WWF. Został wyrzucony z powodu daleko idącego rozkładu ciała.

To już trzeci raz w ciągu ostatnich kilku tygodni, kiedy na plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą fokę, informują lokalne media. Jak Wojciech Górski ze Stacji Morskiej prof. Krzysztof Skora z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego „w maju i czerwcu mamy najwięcej takich wydarzeń”. Jak tłumaczy, „najczęściej giną młode osobniki”.

– Mają najmniejsze szanse na przeżycie. To naturalne zdarzenia, które nie noszą śladu ingerencji człowieka – tłumaczy.

Na początku czerwca informowaliśmy o zwłokach foki znalezionych na plaży w Gąskach (woj. zachodniopomorskie).

Martwa foka na plaży w Kołobrzegue-kg.pl

Martwa foka na plaży w Kołobrzegue-kg.pl

Foka na plaży. Co robić?

W Morzu Bałtyckim występują trzy gatunki tych ssaków morskich: foka szara (Halichoer gryp), foka obrączkowana (Phoca hispida) i foka pospolita (Phoca vitulina). Zwierzęta te prowadzą półziemski tryb życia. Często schodzą na ląd, aby odpocząć lub urodzić młode. Pamiętaj jednak, aby się do nich nie zbliżać. Jak każde dzikie zwierzę, które się boi, foka może być agresywna. Nie należy go odstraszać, bo w jego naturalnym środowisku jesteśmy gośćmi

Jeśli zauważysz, że zwierzę jest chore, osłabione lub ma widoczne rany – a jeśli jest martwe – powinieneś natychmiast powiadomić specjalistów Błękitnego Patrolu WWF lub Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, którzy podpowiedzą, co robić i jeśli to konieczne, podejmij dalsze kroki.

Główne źródło zdjęć: e-kg.pl

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.