Kot z hodowli, schroniska czy fundacji dla zwierząt?

Czy podjąłeś decyzję z całą rodziną, że kot niedługo zamieszka pod Twoim dachem? Zastanawiasz się, czy lepiej kupić czy adoptować kota? Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad najważniejszymi kwestiami. Co musisz wiedzieć o kupnie i adopcji kota?

Zakup lub adopcja – jak kot trafi do Twojego domu?

Jeśli ze względu na specyficzne cechy, np. usposobienie lub wygląd, wybrałeś zwierzę rasowe, pierwszą myślą, jaka przychodzi Ci do głowy, jest znalezienie fermy hodowlanej dla tej rasy kotów. Warto wiedzieć, że w Polsce istnieje wiele fundacji zajmujących się adopcją kotów, a schroniska dla zwierząt pełne są zarówno kotów nierasowych, jak i rasowych.

Jaka jest różnica między kupowaniem a adopcją kota? Zdecydowanie nie należy kierować się ceną, choć prawdą jest, że opłata za przyjęcie kotka ze schroniska jest wielokrotnie niższa niż cena zakupu kociaka z hodowli. Procedura adopcyjna w schronisku czy fundacji jest dłuższa niż zakup kota z hodowli. Wysiłki pracowników i wolontariuszy wynikają z tego, że chcą znaleźć dla swoich podopiecznych troskliwych opiekunów, którzy zapewnią im dom na zawsze.

Procedura przyjęcia kota ze schroniska lub fundacji

Koty, które można było adoptować ze schroniska, były dobrze znane personelowi i zbadane przez weterynarza, który w razie potrzeby rozpoczął leczenie. Decydując się na adopcję, wiesz dużo o zdrowiu i temperamencie swojego mruczenia. Pracownicy i wolontariusze chcą oddać kota w najlepsze ręce. Dlatego musisz liczyć się z tym, że oni również będą chcieli dobrze poznać Ciebie i Twoją rodzinę oraz jak zamierzasz opiekować się swoim kotem. W ankiecie przedadopcyjnej należy odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. doświadczeń z kotami, losu kota podczas wyjazdu na wakacje czy relacji innych domowników do adopcji.

Warto wiedzieć, że o ile hodowle sprzedają głównie młode koty, o tyle w schroniskach i fundacjach znajdziesz koty do adopcji w każdym wieku – od małych kociąt po kocich seniorów. Zastanawiasz się, jak sprawdzić wiek swojego kota? Rzetelne informacje znajdziesz w tym artykule: https://pupilek.pl/kot/jak-rozpoznac-wiek-kota/.

Na koniec warto dodać, że zwierzęta do adopcji przeszły proces kastracji (samce) lub sterylizacji (samice). Może się też zdarzyć, że umowa adopcyjna zobowiąże przyszłych właścicieli do wykonania takiego zabiegu, bo zwierzę, gdy jest przenoszone do nowego domu, jest np. za młode na taki zabieg.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.