Hodowla zwierząt
Knowledge publikacji 23/06/2022.
PZHiPBM dodano ciekawą zakładkę dla hodowców bydła rasowego. Dzięki nowym funkcjom możemy z łatwością znaleźć najlepsze buhaje w naszym województwie, sprawdzić ich genetykę i podstawowe parametry życiowe z oceny rocznej oraz znaleźć najlepsze oferty skupu.
Rolnik, wyszukiwanie byka na mapie z prowincjami
Po wejściu na mapę swojego województwa wyświetli się lista zwierząt (liczba kolczyków). Gdy udajemy się do danego zwierzęcia podawany jest właściciel i adres stada oraz dodawana jest karta zwierzęcia w pdf. Wewnątrz znajdują się informacje o buhaju i numer kontaktowy do hodowcy, dane genetyczne zwierzęcia, opis wzrostu i rozwoju (wzrost dzienny, wysokość w kłębie, obwód klatki piersiowej oraz ogólna ocena pokroju). Dodatkowo podana jest informacja, czy byk ma rogi, czy nie.
Jak znaleźć najlepsze reproduktory w Polsce?
Wchodząc na podstronę katalogu byka w serwisie bydlo.com znajdziesz rozwijaną listę “rankingów byków”. Na początku wyświetlanych jest tylko 12 pozycji, ale po wpisaniu „zobacz wszystkie” wyświetla się lista ocenionych i wybranych zwierząt w kolejności najwyższych punktów.
W rankingu znalazły się zarówno byki limuzyny, crimson/black angus, blonde d’aquitaine, hereford, charolaise, highland bull, simental, salers, jak i piemontese, łącznie 266 pozycji ułożonych w zależności od wyniku i wzrostu w rankingu.
Ponadto lista opisowa zwierzęcia zawiera informacje:
Ten produkt może Cię zainteresować
Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz
Płacisz tylko
5,95 zł
SPRAWDZAĆ
- Numer identyfikacyjny z kolczyka zwierzęcia
- Wyścig
- Numer rankingowy
- (WKL) (pomiar wysokości w kłębie)
- (OKLP) (obwód klatki piersiowej)
- (M210) (masa standaryzowana dla wieku 210 dni)
- (M420) standardowa waga na 420 dni – byki)
- (USG) (pomiar powierzchni najdłuższego mięśnia grzbietu)
- (Ocena UM) Wskaźnik Mięśni
- (Ocena KO) Wskaźnik szkieletu
- (ocena FU) Indeks funkcjonalnego cecg
- (Ocena OO) Ogólna ocena
- (WM) Indeks mięsny
- (WR) Wskaźnik rozwoju
- (WOZ) Wskaźnik oceny zbiorczej – służy do obliczania wartości hodowlanej buhajów i tworzenia rankingu
Na mapie województw możemy wyszukiwać zwierzęta z oceny i katalogu fermy. Poprzez “kontakt” możemy poprosić o numer kontaktowy do hodowcy.
Ponadto hodowcy mogą bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia i przeglądać ogłoszenia zamieszczane przez innych hodowców. W przyszłości serwis zostanie rozbudowany o:
To sposób na sprzedaż i promocję materiału hodowlanego
– Tworząc katalog buhajów przyświecał nam jeden cel: umożliwienie hodowcom sprzedaży i promocji materiału hodowlanego z polskich ferm. Nasza hodowla stoi na bardzo wysokim poziomie i chcemy wspierać naszych hodowców w znalezieniu nabywców na swoje zwierzęta. Dzięki temu wysokiej jakości materiał hodowlany będzie mógł dotrzeć do stad bydła mięsnego, głównie bydła towarowego, co przełoży się na lepsze wyniki opasu. Zwierzęta w katalogu to zwierzęta wyselekcjonowane i ocenione przez naszych zootechników, co gwarantuje doskonałą jakość zwierząt. – podkreśla Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.
Piotr Kraśnicki, hodowca limuzyn i blondynki d’aquitaine, zwraca uwagę, że dzięki podziałowi na województwa łatwiej jest znaleźć odpowiedniego byka. Na razie listę uzupełniają aktualne dane ocenianych buhajów. Wkrótce powinien zawierać więcej pozycji.
– W katalogu mamy lokalizację byków z podziałem na województwa. Łatwiej dowiedzieć się, gdzie byk jest dostępny, żeby nie jeździć po całej Polsce. W katologu znajdują się buhaje ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, mierzone, ważone w standaryzowanym wieku, z badaniami, gotowe do wprowadzenia do stada mamek. Łatwiej też porównywać buhaje ze sobą w katalogu. Dodatkowo posiadamy rodowód zwierzęcia, możemy sprawdzić pokrewieństwo w stadzie – mówi Piotr Kraśnicki.
Hodowcy nie mają takich narzędzi w prowadzeniu hodowli, że mogą dokonać rozsądnego wyboru z poziomu krzesła i biurka. Oczywiście istnieje papierowy katalog byków wydawany przez PZHiPBM co roku, ale wiadomo, że dane są aktualizowane, więc nie ma to jak aktualne informacje prosto z oceny.
– Wszystko byłoby tremendous, gdyby do rankingu dołączono zdjęcia buhajów, wykonane na podstawie oceny zootechniki. Podobnie powinno być z działem reklam, aby zdjęcie faktycznie przedstawiało zwierzę na sprzedaż, a nie „pokazowe”, jak to się dzieje na niektórych portalach z reklamami – mówi Andrzej Wojteczko, hodowca bydła limuzynowego z Podlasia. Podkreślił, że ważne jest, aby cena byka pojawiła się w reklamie, aby z grubsza zobrazować, ile trzeba zapłacić za dobry materiał hodowlany w danym okresie. Z kolei Piotr Kraśnicki uważa, że ceny byka nie należy podawać w katalogu ani w reklamach.
– Moim zdaniem ceny nie powinny być podawane. Każdy powinien dokonać indywidualnej oceny i dopiero negocjować, po zapoznaniu się z parametrami i zgodności z opisem – dodaje hodowca.
Zdjęcie Archiwum archiwum (pixabay)