Łatwiej sprzedać, łatwiej kupić. Katalog byków jest już dostępny on-line

Hodowla zwierząt

Knowledge publikacji 23/06/2022.

PZHiPBM dodano ciekawą zakładkę dla hodowców bydła rasowego. Dzięki nowym funkcjom możemy z łatwością znaleźć najlepsze buhaje w naszym województwie, sprawdzić ich genetykę i podstawowe parametry życiowe z oceny rocznej oraz znaleźć najlepsze oferty skupu.

Rolnik, wyszukiwanie byka na mapie z prowincjami

Po wejściu na mapę swojego województwa wyświetli się lista zwierząt (liczba kolczyków). Gdy udajemy się do danego zwierzęcia podawany jest właściciel i adres stada oraz dodawana jest karta zwierzęcia w pdf. Wewnątrz znajdują się informacje o buhaju i numer kontaktowy do hodowcy, dane genetyczne zwierzęcia, opis wzrostu i rozwoju (wzrost dzienny, wysokość w kłębie, obwód klatki piersiowej oraz ogólna ocena pokroju). Dodatkowo podana jest informacja, czy byk ma rogi, czy nie.

Jak znaleźć najlepsze reproduktory w Polsce?

Wchodząc na podstronę katalogu byka w serwisie bydlo.com znajdziesz rozwijaną listę “rankingów byków”. Na początku wyświetlanych jest tylko 12 pozycji, ale po wpisaniu „zobacz wszystkie” wyświetla się lista ocenionych i wybranych zwierząt w kolejności najwyższych punktów.

W rankingu znalazły się zarówno byki limuzyny, crimson/black angus, blonde d’aquitaine, hereford, charolaise, highland bull, simental, salers, jak i piemontese, łącznie 266 pozycji ułożonych w zależności od wyniku i wzrostu w rankingu.

Ponadto lista opisowa zwierzęcia zawiera informacje:

Ten produkt może Cię zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy - aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

5,95 zł

SPRAWDZAĆ

 • Numer identyfikacyjny z kolczyka zwierzęcia
 • Wyścig
 • Numer rankingowy
 • (WKL) (pomiar wysokości w kłębie)
 • (OKLP) (obwód klatki piersiowej)
 • (M210) (masa standaryzowana dla wieku 210 dni)
 • (M420) standardowa waga na 420 dni – byki)
 • (USG) (pomiar powierzchni najdłuższego mięśnia grzbietu)
 • (Ocena UM) Wskaźnik Mięśni
 • (Ocena KO) Wskaźnik szkieletu
 • (ocena FU) Indeks funkcjonalnego cecg
 • (Ocena OO) Ogólna ocena
 • (WM) Indeks mięsny
 • (WR) Wskaźnik rozwoju
 • (WOZ) Wskaźnik oceny zbiorczej – służy do obliczania wartości hodowlanej buhajów i tworzenia rankingu

Na mapie województw możemy wyszukiwać zwierzęta z oceny i katalogu fermy. Poprzez “kontakt” możemy poprosić o numer kontaktowy do hodowcy.

Ponadto hodowcy mogą bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia i przeglądać ogłoszenia zamieszczane przez innych hodowców. W przyszłości serwis zostanie rozbudowany o:

To sposób na sprzedaż i promocję materiału hodowlanego

Tworząc katalog buhajów przyświecał nam jeden cel: umożliwienie hodowcom sprzedaży i promocji materiału hodowlanego z polskich ferm. Nasza hodowla stoi na bardzo wysokim poziomie i chcemy wspierać naszych hodowców w znalezieniu nabywców na swoje zwierzęta. Dzięki temu wysokiej jakości materiał hodowlany będzie mógł dotrzeć do stad bydła mięsnego, głównie bydła towarowego, co przełoży się na lepsze wyniki opasu. Zwierzęta w katalogu to zwierzęta wyselekcjonowane i ocenione przez naszych zootechników, co gwarantuje doskonałą jakość zwierząt. – podkreśla Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Piotr Kraśnicki, hodowca limuzyn i blondynki d’aquitaine, zwraca uwagę, że dzięki podziałowi na województwa łatwiej jest znaleźć odpowiedniego byka. Na razie listę uzupełniają aktualne dane ocenianych buhajów. Wkrótce powinien zawierać więcej pozycji.

W katalogu mamy lokalizację byków z podziałem na województwa. Łatwiej dowiedzieć się, gdzie byk jest dostępny, żeby nie jeździć po całej Polsce. W katologu znajdują się buhaje ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, mierzone, ważone w standaryzowanym wieku, z badaniami, gotowe do wprowadzenia do stada mamek. Łatwiej też porównywać buhaje ze sobą w katalogu. Dodatkowo posiadamy rodowód zwierzęcia, możemy sprawdzić pokrewieństwo w stadzie – mówi Piotr Kraśnicki.

Hodowcy nie mają takich narzędzi w prowadzeniu hodowli, że mogą dokonać rozsądnego wyboru z poziomu krzesła i biurka. Oczywiście istnieje papierowy katalog byków wydawany przez PZHiPBM co roku, ale wiadomo, że dane są aktualizowane, więc nie ma to jak aktualne informacje prosto z oceny.

Wszystko byłoby tremendous, gdyby do rankingu dołączono zdjęcia buhajów, wykonane na podstawie oceny zootechniki. Podobnie powinno być z działem reklam, aby zdjęcie faktycznie przedstawiało zwierzę na sprzedaż, a nie „pokazowe”, jak to się dzieje na niektórych portalach z reklamami – mówi Andrzej Wojteczko, hodowca bydła limuzynowego z Podlasia. Podkreślił, że ważne jest, aby cena byka pojawiła się w reklamie, aby z grubsza zobrazować, ile trzeba zapłacić za dobry materiał hodowlany w danym okresie. Z kolei Piotr Kraśnicki uważa, że ​​ceny byka nie należy podawać w katalogu ani w reklamach.

Moim zdaniem ceny nie powinny być podawane. Każdy powinien dokonać indywidualnej oceny i dopiero negocjować, po zapoznaniu się z parametrami i zgodności z opisem – dodaje hodowca.

Zdjęcie Archiwum archiwum (pixabay)

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.