Legendarny japoński projektant nie żyje. Był twórcą słynnego golfa Steve’a Jobsa – Wprost

BBC donosi, powołując się na japońskie media, że ​​Issey Miyake zmarł w zeszły piątek i został już pochowany, a pogrzeb był prywatny. Projektant miał raka wątroby.

Issey Miyake nie żyje

Issey Miyake urodził się w Hiroszimie w 1938 roku. Kiedy miał zaledwie siedem lat, gdy miasto zostało zniszczone przez bombę atomową podczas II wojny światowej. Mówił jednak o tym niechętnie – w 2009 roku napisał w New York Occasions, że nie chciał być znany jako „konstruktor, który przeżył bombę atomową”. „Kiedy zamykam oczy, wciąż widzę rzeczy, których nikt nigdy nie powinien doświadczać” – napisał, dodając, że woli myśleć o „rzeczach, które można stworzyć, a nie zniszczyć i które przynoszą piękno i radość”.

Miyake studiował grafikę na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Tokio, aw latach 60. przeniósł się do Paryża, gdzie pracował ze znanymi projektantami Guyem Laroche i Hubertem de Givenchy. W 1970 roku wrócił do Tokio, gdzie otworzył własne studio projektowe Miyake. Jak wspomina BBC, w latach 80. został uznany za jednego z najbardziej pionierskich projektantów na świecie w pracy z materiałami od plastiku po steel, a także z tradycyjnymi japońskimi materiałami i papierem.

Twórca słynnego golfa Steve’a Jobsa

Jego dom mody oferował ubrania dla mężczyzn i kobiet, a także torebki, zegarki i perfumy – butelka L’Eau d’Issey, wprowadzona na rynek w 1992 roku, sprzedawana była co 14 sekund. Miyake zaprojektował również słynne czarne golfy noszone przez założyciela Apple Steve’a Jobsa. Według BBC, podobno zrobił ich 100 po 175 dolarów za sztukę. Plisy to również factor silnie kojarzony z projektantem.


Przeczytaj także:
Inspiracja ze śmietnika. Balenciaga znów była kontrowersyjna

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.