Łukasz Trałka i Mariusz Rumak wracają do Lecha. Zaskakujące position!

Mariusz Rumak został trenerem Lecha pod koniec lutego 2012 r. – wcześniej był asystentem Jose Mari Bakero, a Hiszpan został wyrzucony po słabym początku wiosny i kompromitującej porażce w Chorzowie. Latem do zespołu dołączył Łukasz Trałka i od razu został głównym zawodnikiem “Kolejorza”. Obaj panowie pracowali razem do sierpnia 2014 roku, kiedy Koń został wypuszczony po kompromitującej porażce w kwalifikacjach Ligi Europy z Islandzkim Stjarnanem Garðabærem. Następnie Lech zatrudnił Macieja Skorzę, który z Trałką zdobył mistrzostwo Polski. Piłkarz odszedł z Lecha w 2019 roku – przeszedł do ekstraklasy Warty, z którą awansował do Ekstraklasy i dwukrotnie w niej przebywał. Odszedł na emeryturę w maju – symbolicznie w meczu Derby z Lechem. Otrzymał pamiątkowe antyramki z koszulkami obu klubów, a licznik jego meczów w Ekstraklasie zatrzymał się na 431 meczach. Rumak z kolei pracował w czterech klubach, m.in. Zawiszy Bydgoszcz i Śląsk Wrocław, a rok wcześniej prowadził drużynę Polski U-19. W listopadzie został zwolniony.

Teraz obaj wracają do Lecha – ale wzmocnią nie struktury pierwszego zespołu, a działającą we Wronkach Akademię. Lech kładzie duży nacisk na szkolenia – wkrótce dobiegnie końca budowa profesjonalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, które powstaje na stadionie we Wronkach. W jego skład wejdzie m.in. zaawansowany symulator abilities.lab Enviornment. Austriacka firma stworzyła pierwszy taki system szkoleniowy w 2019 roku w Ingolstadt w Niemczech, a dwa kolejne zostały otwarte w zeszłym roku: w Bayern Munich Academy oraz w Walnut Creek pod San Francisco. Ten we Wronkach jest czwartym – działa od kilku miesięcy.

Wraz ze zmianami infrastrukturalnymi w parze idą zmiany kadrowe – a wiąże się to m.in. z zatrudnieniem Rumaka i Trałki. Ten pierwszy będzie wicedyrektorem Akademii ds. rozwoju trenerów, a równoległą funkcję szefa indywidualnego rozwoju zawodników przejmie Rafał Ulatowski. – Chcemy edukować nie tylko piłkarzy na potrzeby naszej pierwszej drużyny czy reprezentacji Polski, ale także jak najlepsi trenerzy. W tej ostatniej sprawie pomoże nam Mariusz Rumak, trener z dużym doświadczeniem z ekstraklasy i doskonale znający środowisko – mówi dyrektor Akademii Lecha Marcin Wróbel.

Z kolei Trałka powtarzał w ostatnich latach, że po zakończeniu kariery chce zostać w Poznaniu, choć pochodzi z Podkarpacia. I tak się stało – od 1 lipca będzie szefem młodzieżowego harcerstwa w Akademii Lecha. Wraca więc do klubu z Bułgarskiej po trzyletniej przerwie.

Ze względu na jego doświadczenie piłkarskie Łukasz będzie mógł nie tylko właściwie ocenić potencjał młodych piłkarzy, ale i wiele powiedzieć o tym, w jaki sposób można ich wprowadzić w piłkę nożną dorosłych a tym samym brać czynny udział w samym procesie rekrutacyjnym. Rozwijamy struktury harcerskie, chcemy rozbudowywać jego sieć i w tym również będzie nam służyć swoim wsparciem – powiedział na stronie klubu dyrektor Marcin Wróbel.

Inny były zawodnik “Kolejorza”, Zbigniew Zakrzewski, ma kontynuować planowanie karier piłkarzy z młodzieżowych struktur klubu.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.