Maja Chwalińska odpadła w półfinale turnieju WTA w Jassach

Mimo że był to „tylko” turniej WTA 125, stawka była wysoka dla obu graczy. Większa dla Polki.

Chwalińska dopiero poznaje swoje występy na tym poziomie, nigdy nie grała w półfinale WTA. Udvardy, cztery lata starszy od reprezentanta Polski, grał w zeszłym roku w finale w Montevideo.

W Jassach Węgierka ma „dwójkę”. W turnieju rumuńskim pokonała wcześniej m.in. Francuzów Kristina Mladenović. Najcenniejszym zwycięstwem Polki było pokonanie Serbki w drugiej rundzie Olga Danilović.

Pierwszy set nie wyszedł dla Polski. Przede wszystkim brakowało stabilnej strony internetowej. Po drugim podaniu Chwalińska nie zdobyła żadnego punktu (na siedem). Obaj gracze nie mogli powiedzieć, że dobrze serwują. Było aż siedem przerw.

Piąty klejnot był najgroźniejszy i trwał kilka minut. Panie zagrały 20 punktów. Chwalińska ją przegrała. Potem wygrała jeszcze tylko jedną.

W drugim secie obaj gracze grali z wielkim szacunkiem, dość ostrożnie. Nadal nie ustabilizowali swoich kind obsługi – złamali się sześć razy. Pomimo niekorzystnej sytuacji Chwalińska pokazała wspaniały charakter. Przegrywała 5:6 i obroniła – węgierskim podaniem – trzy piłki meczowe. Z cierpliwością, doskonałą grą w obronie, przedłużyła to spotkanie.

W dogrywce bardziej agresywna gra Udvardy okazała się skuteczniejsza. Chwalińska zdobyła tylko dwa punkty. Mecz zakończył się po dwuipółgodzinnej walce.

Mimo porażki 21-letnia Polka rozegrała jeden z najlepszych turniejów w swojej karierze. Innym razem ostatnio – po bardzo dobrym występie na Wimbledonie w drugiej rundzie – pokazała dobry tenis. W rankingu WTA nieznacznie spadnie i w poniedziałek zajmie 162. miejsce. Teraz Chwalińska szykuje się do występów na twardych nawierzchniach.

Półfinał BCR Iasi Open WTA 125 (pula nagród 115 000 $)

Maja Chwalińska (Polska) – Panna Udavardy (Węgry, 2) 3:6,6:7 (2)