Manchester United jako przykład dla Mercedesa. Skąd się biorą porażki w F1?

Po zdobyciu ośmiu tytułów mistrzowskich w F1 z rzędu Mercedes miał właśnie gorszy sezon. Toto Wolff postanowił przeanalizować sytuację swojego zespołu. Powołał się na przykład na Manchester United, który po latach sukcesów również popadł w kryzys.

Łukasz Kuczera

Toto Wolff

Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: Toto Wolff

Formuła 1 nigdy nie widziała dominacji, którą Mercedes chwalił się przez lata. Niemiecka drużyna w sezonach 2014-2021 praktycznie nie miała rywalizacji w F1. W tym okresie zdobył wszelkie możliwe tytuły konstruktorskie. Tylko raz przegrał mistrzostwo w rankingu kierowców i stało się to w dość kontrowersyjnych okolicznościach.

W sezonie 2022 niemiecka drużyna nie radzi sobie tak dobrze. Mercedes jest dopiero trzeci w stawce, tracąc 137 punktów do prowadzenia Purple Bull Racing. Aby zrozumieć obecną sytuację, Toto Wolff zaczął przyglądać się temu, co stało się z Manchesterem United po tym, jak Alex Ferguson opuścił stanowisko menedżera zespołu.

Pod wodzą Fergusona „czerwone diabły” potrafiły walczyć o mistrzostwo Anglii niemal w każdym sezonie i zaliczały się do piłkarskiej Ligi Mistrzów. Wraz z odejściem legendarnego menedżera w Manchesterze pojawiły się problemy, z którymi nie mogli sobie poradzić renomowani trenerzy – tacy jak Louis van Gaal, Jose Mourinho czy David Moyes.

ZOBACZ WIDEO: A co z trenerem Lecha? Nie każdemu podoba się szkolenie

– Niedawno studiowałem, dlaczego wspaniałe zespoły nigdy nie były w stanie utrzymać ani powtórzyć serii zwycięstw i tytułów. Nie ma drużyny, która zdobyła osiem tytułów mistrzowskich z rzędu w jakiejkolwiek dyscyplinie. Wynika to z wielu czynników. To podstawowa istota ludzka, powiedział Wolff w Monetary Occasions, odnosząc się do gorszego okresu Manchesteru United.

– Człowiek z czasem popada w zachwyt. Nie jesteś naładowany energią w taki sam sposób, w jaki byłeś wcześniej. Przestajesz być równie ambitny – dodał szef Mercedesa.

Ferguson był menedżerem klubu z Manchesteru od 26 sezonów. W tym czasie United zdobyli 13 tytułów krajowych, a także dwukrotnie wygrali Ligę Mistrzów. Od jego odejścia zawodnicy z czerwonej części Manchesteru popadli w stagnację i nie są w stanie odnieść się do najlepszych wyników z kadencji Fergusona, mimo znacznych nakładów finansowych.

Przeczytaj także:
Droga jest otwarta dla Audi i Porsche. Nowa period w F1 rozpoczynająca się w 2026 roku
Mercedes wykonał swoją pracę. FIA potwierdziła zmiany korzystne dla niemieckiego zespołu

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy Mercedes odzyska tytuł mistrzowski F1 w 2023 roku?

zagłosuj jeśli chcesz zobaczyć wyniki

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.