Memoriał Kamili Skolimowskiej Śląska: relacje na żywo i wyniki

Jadąc przez Śląsk nie sposób przegapić tej informacji. Emblem Diamond League krzyczy do regionu reklamami, plakatami i billboardami. Nawet jeśli część mieszkańców Śląska nie jest w pełni zorientowana w lekkiej atletyce, w tramwajach słychać rozmowy o tym, że 6 sierpnia dzieje się coś ważnego w „Kotle Czarownic”. I właściwie. Memoriał Śląska Kamili Skolimowskiej w ten weekend oficjalnie rozpocznie nowy etap w historii polskiej lekkoatletyki. Było to pierwsze spotkanie w naszym kraju, które znalazło się w kalendarzu najbardziej elitarnego cyklu w tej dyscyplinie sportu.

ZOBACZ TAKŻE: Dziesiątki gwiazd, w tym wielcy polscy mistrzowie w rzucie młotem. Memoriał Kamili Skolimowskiej w Polsacie Sport

– Od lat opowiadam znajomym, że kiedyś “Kama” znajdzie się w elicie. Ale kiedy stało się to prawdą, nawet w drodze na Śląsk pokręciłem głową. To niewiarygodne. To tak, jakby spełniały się nasze marzenia – uśmiechnął się Piotr Lisek, który już czterokrotnie wygrał Memoriał Skolimowskiej.

– Dlatego od razu chciałbym podkreślić, że nie chcemy, aby pomnik o takim prestiżu był wydarzeniem jednorazowym. Staramy się zasłużyć na stałe miejsce w kalendarzu, bo rośnie prestiż Miejsca Pamięci Skolimowskiej. Po co? Bo to ogromna promocja dla Śląska. Pokaże nam 155 stacji telewizyjnych. Inwestujemy w informowanie świata o naszym regionie. Przyznam, że marzy mi się, aby stemplem na tym wszystkim był rekord świata, który można by tu pobić. I jest to możliwe – przyznał marszałek województwa Jakub Chełstowski.

To, że tegoroczny memoriał będzie inny niż poprzednie, mówi wszystko – od zaangażowania komitetu organizacyjnego, przez rozpiętość przygotowań na Stadionie Śląskim, po nazwiska, które pojawiły się na listach startowych. Przyjedzie kilkunastu mistrzów świata z Eugene, aw sumie kilkudziesięciu medalistów z tej imprezy. Po raz pierwszy do udziału w tym spotkaniu aspirowały gwiazdy lekkoatletyki, które po zaproszeniu organizatorów nie zgodziły się na przyjazd. Wszystko dlatego, że światowa elita konkursów indywidualnych przez całe lato zbiera punkty do generalnej klasyfikacji diamentów. Po 12 spotkaniach kwalifikacyjnych ich osiągnięcia są sumowane i najlepsi są zapraszani na wielki finał w Zurychu. Śląsk, który po zaledwie czterech latach starań znalazł się w prestiżowej serii, był na równi z m.in. Rzymem, Paryżem, Lozanną czy Monako.

Ale już wcześniej w społeczności słychać było markę i jakość Miejsca Pamięci Skolimowskiej.

– Mówią, że to dobre miejsce do zabawy. Dlatego tu przyjechałem – przyznała Shericka Jackson, ostatnio druga najszybsza sprinterka na 200 metrów w historii. Ale ani ona, ani inne gwiazdy spotkania nie chcą mówić o rekordach świata, do których są blisko. Nawet Armand Duplantis, którego w piątek zapytano, czy ma już „święto” na wypadek, gdyby jego najlepszy wynik został ponownie podwyższony. W Eugene, kiedy skoczył 6,21 m, wykonał salto. – Rekordy świata oznaczają, że nigdy nie wiesz, jak się zachowasz. To jest ukłucie emocji, których nie można kontrolować. Nie wiem, co zrobię, jeśli następnym razem poprawię zapis. Salto z Eugene’em było spektakularne! Ale takie reakcje świadczą o tym, jak dobry jestem w lekkiej atletyce. Jak mi się to podoba, jak lubię treningi, cały proces rozwoju. Nie chcę, żeby ta motywacja kiedykolwiek ustała. To byłby koniec, myślę, że powie każdy zawodowy sportowiec – powiedział Szwed.

Duplantis przyznał, że zdecydował się zagrać w Polsce, bo na wiosnę oglądał mecz swojej narodowej drużyny piłkarskiej i obiekt bardzo mu się spodobał. Chełstowski wspominał już jakiś czas temu, że pierwszym sygnałem motywującym ludzi do organizowania DL na Śląsku były słowa Johannesa Vettera. Niemiecki oszczepnik, który w 2020 roku osiągnął tutaj drugi wynik w historii zawodów, miał powiedzieć na bankiecie po zawodach, że „to skandal, że twoje spotkanie nie jest jeszcze w elicie”. Na spełnienie marzeń minęły dwa lata. Szkoda, że ​​Vetter – którego dziadek urodził się obok stadionu – obecnie dochodzi do siebie po kontuzji.

Nie oznacza to jednak, że w sobotę nie będzie emocji.

– Żadne spotkanie w Polsce nie miało takiej obsady – z dumą przyznał Piotr Ma-łachowski, dyrektor sportowy imprezy. I wymienia inne gwiazdy, na czele z Duplantisem. – W sprintach mamy fantastyczną Jamajkę, która podobnie jak Szwed poluje na rekord świata. Mamy znakomitą płotkaczkę Alison Dos Santos, wspaniałych ukraińskich skoczków wzwyż, gigantów pchnięcia kulą i środkowych biegów. A w tym wszystkim spora grupa Polaków, z „Aniołami” z 400 metrów, Piotrem Liskiem, Patrykiem Dobkiem, a przede wszystkim naszymi młotkami. Mówię przede wszystkim, bo nie zapominajmy, że Kamila właśnie kultywowała młotek. A Diamentowa Liga to jedno, ale robimy tu wszystko przede wszystkim dla pamięci – podkreślił Małachowski.

Organizatorzy liczą na rekord frekwencji. W 2018 roku na trybunach Śląska zasiadło ponad 40 tys. osób. wentylatory. Teraz obiekt pomieści aż 50 tys. kibiców, dla których wstęp w sobotę będzie bezpłatny.

Program Śląskie Memoriał Kamili Skolimowskiej:

13:30 Skok o tyczce dla mężczyzn (Piotr Lisek)

13:35 Rzut młotem kobiet i mężczyzn (Malwina Kopron, Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek)

13:40 60 m² [olimpiady specjalne]

13:45 Pchnięcie kulą mężczyzn (Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski)

13:49 800 m na wózkach wyścigowych

13:58 Kobiety na 200 metrów w parach

14:06 1500 m na handbike’ach męskich

14:21 100 m przez płotki kobiet #1 (Adrianna Sułek, Karolina Kołeczek, Klaudia Wojtunik, Pia Skrzyszowska, Marika Majewska)

14:26 Pchnięcie kulą mężczyzn

14:34 100 m przez płotki kobiet nr 2 (Klaudia Wojtunik, Pia Skrzyszowska, Marika Majewska)

14:43 100 mln mężczyzn w parach

14:50 Trójskok mężczyzn

14:55 Pchnięcie kulą kobiet

15:00 100 m chłopców

15:10 100m dziewczyn

15:23 Rzut oszczepem dla kobiet

15:33 Płotki na 100 m dla kobiet – FINAŁ

15:45 400 m kobiet – bieg B (Małgorzata Hołub-Kowalik)

16:04 400 m przez płotki mężczyzn (Sebastian Urbanik)

16:09 Skok wzwyż kobiet

16:13 800 m kobiet (Adrianna Czapla, Aneta Lemiesz)

16:25 Skok w dal mężczyzn (Piotr Tarkowski)

16:28 100 mln mężczyzn

16:37 3000 m kobiet (Beata Topka)

16:52 Rzut oszczepem mężczyzn (Marcin Krukowski)

16:56 400 m kobiet – bieg A (Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic)

17:06 400 m mężczyźni (Kajetan Duszyński)

17:16 800 m mężczyźni (Patryk Dobek, Mateusz Borkowski, Patryk Sieradzki)

17:28 200 m kobiet (Nikola Horowska)

17:38 1500 m kobiet (Eliza Megger, Sofia Ennaoui)

17:52 100 mln kobiet

Relacja na żywo z Memoriału Śląska Kamili Skolimowskiej na Polsatsport.pl.

Komunikat prasowy

Przejdź do Polsatsport.pl

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.