Memoriał Łuczniczy Szydłowskiej: Organizatorzy spodziewają się udziału ponad 300 uczestników

– W imprezie o Puchar Burmistrza Dzielnicy Warszawa Praga-Południe, która potrwa do niedzieli, zawodnicy z Litwy, Ukrainy i Polski zaprezentują się w zawodach strzeleckich z łuku klasycznego, bloczkowego i nienarzędziowego kobiet i mężczyzn. Liczymy na wysoki poziom i dobrą pogodę – powiedział PAP trener kadry narodowej kadetów i juniorów oraz główny trener sekcji łucznictwa warszawskiego drukarza Paweł Soliński.

– Memoriał to także trzecia runda Pucharu Kraju Kadetów, więc będzie to doskonała okazja dla juniorów Polski i Ukrainy do zaprezentowania swojej formy przed mistrzostwami Europy. Te ostatnie szkolą się w związku z agresją Rosji na Ukrainę w Żywcu – dodał Soliński.

ZOBACZ TAKŻE: Puchar Świata w łucznictwie: piąta drużyna Polek w Antalyi

Mistrzostwa Europy Juniorów 2022 odbędą się w drugiej połowie sierpnia w Lilleshall w Anglii.

Impreza na torach Drukarza w Parku Skaryszewskim upamiętnia pamięć wybitnego łucznika, który 50 lat temu, w wieku 44 lat, zdobył srebrny medal w igrzyskach XX Olimpiady w Monachium w 1972 roku, wyprzedzając całą plejadę utytułowanych rywale. Tym samym uczeń trenerów Feliksa Żbikowskiego i Tadeusza Purzyckiego został pierwszym polskim łucznikiem w historii, który stanął na podium Igrzysk.

Irena Szydłowska, urodzona 28 stycznia 1928 we Lwowie, na trzy lata przed pierwszymi mistrzostwami świata w łucznictwie, które odbyły się w tym mieście, dwukrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich. Startowała w barwach trzech warszawskich klubów: Syreny, Marymontu, Drukarza i Społem Łódź.

KS Drukarz Warszawa, założony w 1926 roku, należy do ekskluzywnego grona światowych klubów łuczniczych, z których dwa stanęły na podium olimpijskim. W 1996 roku w Atlancie, gdzie Polki zdobyły w drużynie brązowy medal, w jej skład wchodziła – obok Katarzyny Klaty i Joanny Nowickiej – Iwona Marcinkiewicz szkoląca się w drukarce pod okiem Pawła Solińskiego.

Patronami honorowymi konkursu są: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Polski Komitet Olimpijski oraz Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Tradycyjnie patronat medialny nad Miejscem Pamięci sprawuje Polska Agencja Prasowa.

fdz, PAP

Przejdź do Polsatsport.pl

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.