Mężczyzna. Pomogli ponad 14 tys. dzikie zwierzęta, teraz similar proszą o wsparcie

Chyba każdy w okolicy zna Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie. To tutaj leczone są ranne ptaki i małe ssaki i wypuszczane na wolność. Niestety koszty utrzymania ośrodka wciąż rosną i konieczne jest remontowanie pomieszczeń. Dlatego „Ostoja” prosi o wsparcie – środki można wpłacać za pośrednictwem skarbonki na stronie spalka.pl.

Od dziesięciu lat „Ostoja” w Pomieczynie (gmina Przodkowo) pomogła tysiącom zwierząt. Otrzymują chore, ranne, osierocone dzikie ptaki i małe ssaki. Tutaj są fachowo leczone i wypuszczane dalej wolność. Szacuje się, że ośrodek „przeszedł” ponad 14 tysięcy zwierząt.

– Nie patrzymy, skąd pochodzi zwierzę. Jeśli mamy możliwości i zasoby, pomagamy. Liczy się tylko dla nas łagodzenie cierpienia i bólu i jak najszybciej zająć się pacjentem. Aby była otoczona odpowiednią opieką, aby wyzdrowiała. Liczy się tylko to, że dzięki udzielonej pomocy zwierzę powróci do natury. Tylko ze względu na dzikość! – Piszą pracownicy Ostoi. – Nasze Centrum zatrudnia techników weterynarii i opiekunów dzikich zwierząt, którzy na co dzień opiekują się dzikimi pacjentami. Współpracujemy z lekarzami weterynarii i ornitologiem, który obrączkuje ptaki przed wypuszczeniem i pomaga stworzyć jak najlepsze warunki dla różnych gatunków. Robimy wszystko, aby zmaksymalizować szanse naszych pacjentów na powrót do natury. To dla nas bardzo ważne. Dlatego je dajemy wszystkie nasze serca.

Pacjenci ze zwierzętami są codziennie przywożeni do Ostoi. Dbanie o nie, kupowanie leków, opatrunków i codzienne jedzenie generuje koszty. Fundacja pokrywa je środkami pozyskanymi dzięki funduszom i lokalnym instytucjom. Ale koszty cały czasbaza.

To też jest niezbędne remont ośrodka. Sprzęt zakupiony po najniższych kosztach nie nadaje się już do użytku.

– Zawsze kupowaliśmy wszystko jak najtaniej, bo najważniejsze było ratowanie naszych pacjentów. W związku z tym nieustannie zmagamy się z awariami, niektóre meble dosłownie się rozpadają – piszą pracownicy. – Działamy dalej, ale jest to trudne, koszty stale rosną… Dlatego musimy prosić Państwa o pomoc w sfinansowaniu ratowania dzikich zwierząt i zapewnieniu im odpowiednich warunków w Ośrodku.

Ostoja uzyskała dotację pożyczkową z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na kwotę 365.000 zł, na rozbudowa Centrum, termomodernizacja i remont części pomieszczeń. Niestety przez galopujące ceny nie da się wszystkiego dokończyć w założonym budżecie.

Koszt planowanych prac i wyposażenia to 150 000 zł, dodatkowo posiadamy niezbędne środki finansowe na bieżące utrzymanie Centrum. Co roku potrzeba kolejnych 100 000 zł, aby pomóc 3000 rannych dzikich zwierząt.

– Sezon lęgowy tuż za rogiem, a trzeba jeszcze dokończyć wnętrze budynku, wyremontować biuro i nową ptaszarnię szpitalną – wspominają pracownicy Ostoi.

Dlatego założyli zbiórkę pieniędzy na portalu rzutka.pl. Będą zbierać 250 tys. zł.

– Ta zbiórka to dla nas szansa. Jeśli potrzebna kwota zostanie uzbierana, Ostoja będzie mogła działać do końca roku i dalej się rozwijać. Tysiące dzikich zwierząt dostanie drugą szansę na życie. Setki osób uzyska fachową poradę i fachową pomoc dla rannego dzikiego zwierzęcia. Pomagamy wszystkim jak potrafimy – piszą pracownicy Ostoi. – Mimo najszczerszych intencji, z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem nie będziemy karmić ani leczyć naszych pacjentów. Niestety tak jak wymierają zagrożone gatunki, TAk organizacje umierająktóre dla nich pracują…


Działalność Ostoi można znaleźć m.in. na facebookowej stronie ośrodka.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.