Minister Kamil Bortniczuk wręczył odznaki „Za Zasługi dla Sportu” przedstawicielom Polskiego Ruchu Sportowego Głuchych – Ministerstwo Sportu i Turystyki

Minister Kamil Bortniczuk wręczył odznaki „Za Zasługi dla Sportu” przedstawicielom Polskiego Ruchu Sportowego Głuchych

23.09.2022

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wziął udział w Gali 100-lecia Polskiego Ruchu Sportowego Głuchych. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia dla środowiska osób niepełnosprawnych minister wręczył przedstawicielom Polskiego Związku Sportów Niesłyszących odznaki ministerialne „Za zasługi dla sportu”.

Dzisiejsza gala to doskonała okazja do podsumowania tego, co od 100 lat robi się w sporcie osób niesłyszących. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co związek, sportowcy i trenerzy robią dla społeczności niesłyszących w Polsce

– podkreślił minister Bortniczuk.

Minister zwrócił uwagę na wspaniały wynik, jaki osiągnęli Polacy podczas XXIV Letnich Igrzysk Głuchych, które w tym roku odbyły się w Caxias do Sul w Brazylii.

Tak pięknie się stało, że w 2022 roku, kiedy przypada 100-lecie Polskiego Ruchu Sportowego Głuchych, reprezentacja Polski zdobyła aż 42 medale na Igrzyskach Głuchych. W tym czasie miałem okazję spotkać się z medalistami w siedzibie Ministerstwa. To wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali na medale zdobyte w Brazylii. To autorytety dla społeczności niesłyszących, dla wszystkich tych, którzy dopiero szukają sposobu na rozpoczęcie swojej przygody ze sportem

– powiedział minister.

Wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki dla Polskiego Związku Sportu Głuchych

Ministerstwo Sportu i Turystyki corocznie przyznaje Polskiemu Związkowi Sportów Niesłyszących dotacje na przygotowanie zawodników do startu w Olimpiadzie Głuchych w ramach Programu dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań z zakresu wspierania sportu szkolenia i zawody dla osób niepełnosprawnych oraz Program dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich, Igrzyskach Głuchych, Mistrzostwach Świata i Europy.

W 2022 r. związek otrzymał dofinansowanie z ministerstwa w wysokości 4,3 mln zł. Ponadto związek otrzymał z budżetu państwa środki w wysokości 6,4 mln zł na wypłatę stypendiów sportowych dla 159 zawodników, w tym 118 medalistów i finalistów Igrzysk Głuchych. W latach 2018-2022 na przygotowanie niesłyszących sportowców do Igrzysk Głuchych przeznaczono blisko 37,5 mln zł.

Zdjęcia (3)

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.