Movie Godzilla. To zwierzę naprawdę istniało. Mieszkał w Europie

Japońska Godzilla powstała w 1954 r. kierownik Ishiro Hondaktóry zanim został sławnym reżyserem i scenarzystą w tokijskiej firmie filmowej Toho, a jeszcze przed współpracą przy produkcji filmów ze swoim przyjacielem Akira Kurosawajako jeniec wojenny trafił do więzienia w 1946 r. usuwanie gruzu z Tokiozniszczone po Amerykańskie naloty. Stolica Japonii została rozerwana na kawałki przez amerykańskie bombowce, jak powiedział admirał Isoruku Yamamoto, który powiedział po japońskim ataku na Pearl Harbor w 1941 roku:Obawiam się, że obudziliśmy śpiącego niedźwiedzia„Ruiny japońskich miast były wtedy w śladach pazurów tego przebudzonego niedźwiedzia.

Honda nie widziała niczego z wielkiego miasta. Usłyszał także ks. ataki nuklearne na Hiroszimę i Nagasaki. Wtedy w jego umyśle narodziła się wizja ogromnej bestii o niewyobrażalnej mocy, zbliżającej się do Wysp Japońskich, by je zniszczyć. Niepowstrzymana siła. Potwór, który jest metaforą tego, co stało się z Japonią i może przydarzyć się całemu światu.

Godzilla w swojej wersji była produktem promieniowania jądrowego. Ishiro Honda stworzył metaforę atomowe zniszczenie świata w postaci 100-metrowego potwora wyklutego ze smoczych jaj leżących zbyt blisko próby jądrowe na Pacyfiku. Ze względów politycznych „odpowiedzialność” za stworzenie Godzilli została wówczas przeniesiona nie na Amerykanów (do 1952 okupowali pokonali Japonię), ale bardziej neutralny francuski – zgodnie z fabułą filmu jest to Francuskie eksperymenty na wyspach Polinezji spowodował potwora, co wyjaśnia obecność Jean Reno i francuscy agenci w „Godzilli” Rolanda Emmericha w 1998 r..

Ani Ishiro Honda, ani nikt chyba nie podejrzewał, że tworząc Godzilla, stworzy prawdziwe zwierzęco może być naprawdę przerażające. Zwierzę, które naprawdę istniało, stworzone nie przez eksplozję nuklearną, ale przez ewolucję w głębinach mórz.

W połowie XIX wieku w rękach niemieckiego geologa i paleontologa Friedrich August von Quenstedt skamieniałe szczątki wydobyte w formacji skalnej Mörnsheim w Bawarii w Niemczech. W Europie był wtedy wspaniały czas increase w życiu kopalnymktórych nowe wersje znaleziono w kopalniach i kamieniołomach. Wykopaliska w Mörnsheim w pobliżu Solnhofen znajdowały się w połowie drogi między Monachium a Norymbergą i to tutaj znaleźliśmy np. skamieniały odcisk legendarnego pradawnego ptaka – Archaeopteryxa.

Godzilla mieszkał mniej więcej w tej samej okolicy i w tym samym czasie co on – w Niemczech i Szwajcariina przełomie jury i kredy, czyli około 140-150 mln lat temu.

Von Quenstedt badał wtedy życie morskiezwłaszcza amonity. Znalezione szczątki zostały opisane w 1856 roku pod nazwą Dakosaurus (Dakozaur)wycofując się z błędów swoich poprzedników, którzy widzieli w nich pozostałości lądowego megalozaura – pierwszego opisanego w historii megalozaura, na podstawie którego w 1842 r. Anglik Richard Owen ukuł termin „dinozaury”. Niemiecki badacz słusznie założonyże nie jest zwierzęciem lądowym, ale zwierzęciem morskim. Co więcej – dziwne krewny krokodyli a raczej ich przodków.

Było to dziwne, bo nie miał kończyn zakończonych krokodylimi łapami, ale płetwy, co oznaczało, że był całkowicie przystosowany do życia w wodzie i najlepiej w ogóle schodził na ląd. Jednak już wtedy było jasne, że prehistoryczni przodkowie krokodyli mogli wyglądać inaczej niż obecny gatunek.

Krokodyle to zwierzęta reliktowektóre z nieznanych nam powodów przetrwało wyginięcie KT, tj. po uderzeniu 66 milionów lat temu ogromnego obiektu kosmicznego, który zabił dinozaury i prawie całą resztę życia na Ziemi. Stworzenia morskie, takie jak mozazaury, pliozaury i inne, również wyginęły, ale krokodyle przetrwały w kilku formach, głównie słodkowodnych. Miliony lat temu jednak przodkowie krokodyli żyli również w morzach, a nie przejściowo, jak dzisiejsi różaniec krokodyle (nazywany w Australii z jakiegoś powodu krokodyl słonowodnylub krokodyle słonowodne). Mówimy o zwierzętach w pełni morskich, całkowicie przystosowanych do życia w oceanach, których łapy zamieniono w płetwy, jak u żółwi morskich czy waleni.

Dakozaur był takim krewnym krokodyliale życie w morzu i jego płetwy zamiast łap na tym się nie skończyły. Miał też pysk niepodobny do obecnych krokodyli, zaokrąglony i duży, z ogromnymi zębami. Greckie słowo „dako” oznaczało po prostu mocny kęsponieważ – jak napisał von Quenstedt – „denn wenige kommen seinem furchtbaren Gebiss gleich”to znaczy „niewiele stworzeń mogłoby pasować do tych zębów”.

Szop pracz wjeżdża do Polski. Inwazja gatunku może być tragedią – Zielona na INTERIA.PL

Pięciometrowa bestia o dużych zębach została sklasyfikowana jako jedna z geozaury, czyli krokodylomorfy – członkowie pierwotnego pnia archozaura, z którego wyrosły także współczesne krokodyle. Geozaury miały długie, krokodyle paszcze, ale Dakozaur miał okrągłą i mocną paszczę.

Szczątki tych zwierząt znaleziono w skałach w okolicy Niemcy, Szwajcaria, Francja, Angliaale również Polski, ponieważ zęby znalezione na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej mogły należeć do Dakozaurów. Do Godzilli.

Taką nazwę otrzymał Dakozaur znaleziony w 1996 roku w północnej Argentynie, gdzie lokalni rolnicy wykopali jego niezwykłą, zębatą czaszkę. Zespół naukowców kierowany przez paleontolog Zulmę Gasparini z Uniwersytet La Plata opisali to jako Dakozaur andiniensisa Diego Pol z Ohio State College nazwał ho nawet „najdziwniejsze zwierzę, jakie kiedykolwiek widział„- krokodyl ks. ciało ryby i czaszka z filmu, a także zęby dinozaura lub orka. Amerykańscy i argentyńscy naukowcy doszli do wniosku, że nigdy nie widzieli takiego zwierzęcia, które jest mieszanką dinozaura i krokodyla morskiego. Według Diego Pola zwierzę tej wielkości z takimi zębami i widocznymi w czaszce przyczepami potężnych mięśni żuchwy musiało mieć bardzo mocny zgryz i tym samym być wierzchołkiem. drapieżnik mórz 150-135 milionów lat temu. Poświęcony mu artykuł Nationwide Geographic pokazał Godzillę wyskakującą z wody, aby złapać ząbkowany pterozaur lecący nad wodą.

7 aplikacji do rozpoznawania roślin ze zdjęcia na Androida i iPhone’a – Zieleń w INTERIA.PL

Podobnie wyglądające zwierzę znaleziono również w skałach w Meksyku (ze śladami dziur w czaszce, być może służących do usuwania nadmiaru soli), wydaje się więc, że skamieniały gatunek Godzilla żył nie tylko w Europie i Polsce, ale także w dzisiejszej Ameryce .

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.