Największa ryba na świecie: odkryj 11 największych gatunków ryb

Największe ryby na świecie potrafią zadziwić swoją wielkością. Jakie są największe ryby na świecie? Poniżej znajduje się 11 gatunków, w których ludzie wydają się być liliputami.

Jakie są największa ryba na świecie? Niektóre gatunki osiągają długość zbliżoną do samochodów klasy średniej i należy podkreślić, że nie mówimy o czołówce, ale o drugiej połowie stawki.

Głębiny mórz i oceanów stwarzają warunki, w których rozwijają się gigantyczne zwierzęta. Potwierdzeniem tego powinien być fakt, że największym gatunkiem, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi, jest płetwal błękitny – 30-metrowy olbrzym, który znajduje się we wszystkich oceanach. Oprócz dużych ssaków pływają również w słonej wodzie ogromne ryby. Nie tylko w słonej wodzie, ale iw rzece Mekong (w północno-wschodniej Kambodży) schwytano niezwykle ciekawy okaz. Co to jest największa złowiona ryba na świecie? To olbrzymia płaszczka. Wyciągnięty z Mekongu osobnik miał prawie 4 metry długości, a jego waga zbliżała się do 300 kg. Jednak na naszej liście znajdują się znacznie większe gatunki.

Mola / zdjęcie: Getty Photographs

Lista się otwiera Mola tectaczyli przedstawiciel rodziny samogłów. Płaska, eliptyczna ryba może mierzyć do 200 cm długości i waży ponad 1800 kg! Ten niezwykły gatunek został odkryty w okolicach Nowej Zelandii w 2014 roku. Występuje również w innych częściach świata, m.in. blisko Chile i RPA, ale jego identyfikacja jest bardzo trudna. Wynika to z faktu, że w poszukiwaniu jedzenia Mola tecta nurkowania na znaczne głębokości.

Zajmuje kolejne miejsce w rankingu Masturus lancetowaty – tajemnicza ryba żyjąca w wodach strefy umiarkowanej i tropikalnej. Ze względu na styl życia, który prowadzi (Masturus lancetowaty zbliża się do dna) niewiele wiadomo o zwyczajach tej ryby. Z wyglądu przypomina innych członków rodziny samogłów, ale w przeciwieństwie do większości z nich nie ma płetwy ogonowej, a guzowaty wyrostek nazywany jest „sterem”. Ryba ma 300 cm długości i waży ponad 2000 kg.

niebieska macairaNiebieska Makaira / fot. Getty Photographs

Na liście największych ryb świata nie mogło zabraknąć przedstawiciela rodziny żaglic. Makaira nigricanslub niebieska macairamieszka w tropikalnych i subtropikalnych wodach Atlantyku. To prawdziwy sprinter, który potrafi pływać z prędkością do 80 km/h. Ten gatunek ma niebieski grzbiet i srebrzysty brzuch. Wyraźna linia oddziela oba kolory. Charakterystyczną cechą niebieskiej makarie jest wysoka, podwójna płetwa grzbietowa i wydłużona szczęka, tworząca długi czubek. Najwięksi przedstawiciele tego gatunku mają 550 cm długości i mogą ważyć ponad 800 kg.

BelugaBieługa / fot. TPG / Getty Photographs

Przenosimy się do basenu Morza Czarnego i Kaspijskiego, gdzie mieszka kolejny wodny gigant. Huso husoczyli bieługajest największym przedstawicielem rodziny jesiotrów. Pod względem kształtu ciała przypomina rekina. Wydłużony przód głowy ryby zamienia się w długi pysk, pod którym znajduje się otwór pyska. Najwięksi przedstawiciele tego gatunku osiągają do 700 cm długości, a ich waga przekracza 2000 kg. Tak duży okaz bez problemu poluje na foki. Warto jednak zauważyć, że coraz rzadziej spotykane są duże okazy. Obecnie średnia długość tych ryb nie przekracza 200 cm. Warto wspomnieć, że bieługę można zaliczyć do największych ryb słodkowodnych. Przedstawiciele tego gatunku prowadzą koczowniczy tryb życia i rozmnażają się w dużych rzekach.

Wracamy do przedstawicieli rodziny samogłów. Kolejną dużą rybą na naszej liście jest Kret kretato jest samogłów. Najliczniej występuje w wodach o klimacie subtropikalnym i tropikalnym, ale pojedyncze osobniki można spotkać również w strefie umiarkowanej. Bocznie spłaszczone, wysokie ciało ryby pokryte jest grubą, elastyczną skórą. Osiąga do 300 cm długości i waży do 2000 kg.

Ostatnim przedstawicielem samogłowca jest Mola alexandrini – gatunek występujący w wodach mórz tropikalnych i umiarkowanych. Pod względem wyglądu jest wyraźnie podobny do swoich krewnych – charakteryzuje się płaskim, eliptycznym kształtem. Jego cechami wyróżniającymi są guzy głowy i brody, które rozwijają się wraz z wiekiem, oraz zaokrąglona płetwa pełniąca funkcję płetwy ogonowej. Mola alexandrini osiąga 330 cm długości i może ważyć 2300 kg.

Mobula birostrisMobula birostris / fot. Luis Javier Sandoval / VWPics / Common Photographs Group through Getty Photographs

Mobula birostrismieszkaniec zachodniego Atlantyku jest największym żyjącym płaszczką. Jego spłaszczony korpus ma około. 300 cm długości, ale rozpiętość płetw giganta sięga 900 cm. Tak duży okaz może ważyć nawet 3000 kg! Jego terytorium rozciąga się od Karoliny Północnej do Urugwaju, a także występuje na Bermudach. W przeciwieństwie do większości z rodziny Eagle, jej krótki ogon nie jest zakończony kolcem.

Rekin tygrysiRekin tygrysi / zdjęcie: Andre Seale / VW PICS / Common Photographs Group za pośrednictwem Getty Photographs

Pierwszy rekin na naszej liście to Galeocerdo cuvierczyli rekin tygrysi. To jedyny przedstawiciel rodzaju Galeocerdo. Najwięcej osobników znajduje się wokół wysp środkowego Pacyfiku, ale należy zauważyć, że tego drapieżnika można spotkać we wszystkich wodach strefy umiarkowanej i tropikalnej. Rekin tygrysi ma do 500 cm długości i może ważyć do 500 kg. Głowa w kształcie klina i masywne ciało tego kolosa pokryte są jasnozieloną lub niebieską skórą, która na podbrzuszu staje się biała lub jasnożółta. Cechą charakterystyczną tego gatunku są ciemne pręgi (najwyraźniej widoczne u młodych zwierząt), którym ryba zawdzięcza swoją nazwę. Warto wspomnieć, że żarłacz tygrysi jest gatunkiem niezwykle agresywnym. Zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zarejestrowanych ataków na ludzi.

Pierwsze miejsce na niesławnym podium jest zarezerwowane dla Wielki biały rekin. To właśnie ten rekin jest odpowiedzialny za największą liczbę udokumentowanych ataków na ludzi (stąd jego przydomek: rekin ludojad). Najbardziej niebezpieczna ryba na świecie jest jednocześnie jedną z największych. Carcharodon carcharias osiąga 600 cm długości i może ważyć 3300 kg. Kręgosłup tego olbrzyma ma kolor niebiesko-szary, a podbrzusze – biały lub biało-szary. Żarłacz biały występuje w ciepłych wodach oceanicznych, głównie w tropikach i strefach umiarkowanych.

„Ludojad” nie cieszy się dobrą opinią, a każdy jego atak na ludzi budzi wielkie emocje. Należy jednak mocno podkreślić, że ludzie nie są dla tego rekina naturalną zwierzyną łowną. Ryba atakuje, gdy czuje się zagrożona. Tezę tę wydaje się potwierdzać fakt, że większość ataków kończy się ukąszeniem. Niektórzy naukowcy wyrażają również przekonanie, że do najtragiczniejszych spotkań z żarłaczem białym doszło przez przypadek. Rekin najczęściej atakuje osoby korzystające ze sprzętu wodnego. Człowiek na desce surfingowej (w pozycji leżącej) przypomina nieco fokę (co jest prawdziwym „delikatesem” dla tego gatunku) i nie można wykluczyć, że zwierzę zaatakuje przez pomyłkę.

Zajął drugie miejsce na podium Cetorhinus maximusczyli długie wały (ogromny rekin, rekin słoneczny). Występuje we wszystkich oceanach świata, najliczniej w wodach zimnych i umiarkowanych. Pod względem wielkości żarłacz biały wygląda blado w porównaniu z tym gatunkiem. Cetorhinus maximus mierzy do 11 m długości i waży 4500 kg! Na szczęście ten kolos okazuje się być łagodnym zjadaczem planktonu. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są duże usta o szerokości 100 cm.

Rekin wielorybiRekin wielorybi / fot. Adi Prima / Agencja Anadolu za pośrednictwem Getty Photographs

Czas na zwycięzcę największego na świecie rankingu ryb. Rhincodon typus, czyli rekin wielorybi, może dorastać do 18 metrów. Ile waży największa ryba świata? Przedstawiciele gatunku Rhincodon typus ważą do 13 ton! Nie trzeba dodawać, skąd wzięła się nazwa „wieloryb”? Podobnie jak rekiny papugi, rekiny wielorybie żywią się planktonem. W ich menu znajdują się również kalmary, małe ryby i skorupiaki. Na grzbiecie tego olbrzyma widać ciekawy wzór, przypominający szachownicę. Rhincodon typus Preferuje ciepłe wody i najczęściej występuje w tropikach. Należy jednak podkreślić, że przedstawiciele tego gatunku pojawiają się niemal na całym świecie.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.