Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie

Samochód bardzo szybko się nagrzewa i stanowi śmiertelne zagrożenie.

Letnie upały sprzyjają wypoczynkowi, do którego chętnie zabieramy nasze dzieci lub naszych czworonożnych przyjaciół. Przebywanie w rozgrzanym samochodzie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, a pozostawienie w nim dzieci i zwierząt prowadzi do pewnej tragedii. -Wysokie temperatury połączone z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby ani na chwilę nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie. W czasie upałów wnętrze pojazdu tworzy rodzaj szklarni, w której temperatura jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do tak niebezpiecznych sytuacji. Z powodu niedbalstwa życie ludzkie może być zagrożone. Jeśli zobaczymy pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę, powinniśmy zareagować i natychmiast skontaktować się z numerem alarmowym 112. Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać, jeśli zostawimy na chwilę śpiące dziecko lub zwierzę w pojeździe, aby zrobić szybkie zakupy lub załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego, wystarczy kilkanaście minut, aby temperatura w zamkniętym pojeździe wzrosła do poziomu zagrażającego życiu. Siedzące w samochodzie dzieci i zwierzęta mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć – informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy Komendy Oławskiej.

Policjanci apelują: nie zostawiaj dziecka i zwierząt w rozgrzanym samochodzie! – W upalne dni pamiętajmy o naszych dzieciach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliżsi nam ludzie i zwierzęta byli bezpieczni. Starannie planuj nawet krótkie zakupy. Poprośmy kogoś zaufanego, aby zaopiekował się naszym dzieckiem, a gdy nie jest to możliwe, zabierz dziecko ze sobą na zakupy. Być może zajmie to trochę więcej czasu, ale wtedy mamy pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne.

Poruszając się po parkingach w pobliżu sklepów lub innych obiektów nie bądź obojętny i zwróć uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, który mijasz, znajduje się dziecko lub zwierzę. – Nie bójmy się reagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone, natychmiast wezwij pogotowie, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować komuś życie. Warto również pamiętać, że w takiej sytuacji wybicie szyby w samochodzie w celu uwolnienia dziecka lub zwierzęcia z pułapki śmierci nie pociąga za sobą odpowiedzialności za szkody majątkowe.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.