Niekochane córki i ich dorosłe związki

Relacje emocjonalne dla kobiet, które nie były kochane w dzieciństwie, często mogą stanowić wyzwanie. Poczucie porzucenia i emocjonalnej deprywacji czasami prowadzi ich do popadania w relacje zależności lub rozwijania szkodliwych relacji.

Niekochane córki i ich dorosłe związki

Ostatnia aktualizacja: 15 września 2022

Niekochane córki w wieku dorosłym zwykle cierpią w milczeniu. Zaniedbanie, porzucenie, narcystyczni rodzice… Istnieje wiele dynamik i okoliczności, które mogą pozostawić trwałe rany w psychice dziecka. Co więcej, wszystkie te wczesne urazy emocjonalne zwykle mają późniejszy wpływ na ich dorosłe relacje.

Jak wiemy, nasze wychowanie często jest dalekie od doskonałości. Wiele osób może to potwierdzić miłość matki nie zawsze jest bezwarunkowa. Również szacunek ojca dla swoich dzieci nie zawsze jest wzorowy. Jednak w tym konkretnym przypadku interesuje nas inne zjawisko.

Chcemy odkryć, jak wyglądają relacje kobiet, które w dzieciństwie doświadczyły deprywacji rodziny. Jak niekochane córki doświadczają i radzą sobie z miłością w wieku dorosłym?

Niekochane córki stają przed emocjonalnymi wyzwaniami

Istnieje wyjątkowy rodzaj bagażu życiowego, który niekochane córki noszą ze sobą i towarzyszą im w dorosłości. Kiedy patrzą w przeszłość własnego życia, prawie zawsze widzą rozczarowanie, pustkę i odrzucenie. Te doświadczenia pozostawiły rany, które jeszcze się nie zagoją. Wszyscy tworzymy nasze historie życia na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń.

Jeśli nasze wzorce zachowania pochodzą z dzieciństwa pełnego emocjonalnego chłodu, złamanego serca, a nawet psychicznego znęcania się, możemy zintegrować zniekształcone, a nawet złe wzorce z dorosłością. Wiele kobiet niekochanych w dzieciństwie może zaakceptować przemoc swoich partnerów jako normalną sytuację.

To jedyne leczenie, jakiego kiedykolwiek doświadczyli. Akceptują pogardę, szantaż, a nawet manipulację emocjonalną, ponieważ znają te zachowania. Co więcej, nie jest im łatwo rozpoznać tego rodzaju sytuacje. Nie rozumieją, że prawdziwa miłość nie działa w ten sposób i że wszyscy powinniśmy dążyć do czegoś lepszego.

Niepewne przywiązanie u niekochanych córek

Peg Streep jest amerykańskim pisarzem. Spędziła ponad 20 lat badając rzeczywistość kobiet, które w dzieciństwie nie były kochane przez matki. W jego książce Córka Detoks sugeruje, że te kobiety rozwijają niepewny styl przywiązania. Wynika to z faktu, że jako dziecko nigdy nie wiedziały, czego oczekiwać od swoich rodziców, a zwłaszcza od swoich matek.

Niepewność, sprzeczne reakcje, obojętność, a także krytyka i pogarda mogą spowodować, że w sferze relacyjnej w dorosłym życiu rozwiną się niektóre z poniższych wzorców zachowań.

 • Zachowania afektywne związane z lękiem. Definiuje je doświadczanie niepewności, a także nieustannego niepokoju w związku emocjonalnym. Kobiety boją się porzucenia i zdrady. Zakładają, że zostaną zdradzeni.
 • Styl przywiązania unikający-odrzucający. Osoby z takim stylem przywiązania nie chcą nawiązywać trwałych związków. Unikają ich, ponieważ wolą pozostać niezależni i kontrolować swoje życie, unikając w ten sposób cierpienia.
 • Zachowanie lękliwe i unikające. Niekochane córki stają się dorosłymi kobietami, które chcą mieć partnera i cieszyć się intymnością. Jednak czują się niepewnie, ponieważ boją się doświadczyć tego samego bólu, którego doświadczali w dzieciństwie. Z tego powodu nie wahają się zakończyć związków lub nagle znikają.

Testy

W badaniu, w jaki sposób dorosłe type przywiązania są wyrażane w życiu codziennym, osoby z przywiązaniem lękowym zgłaszały większy negatywny i niższy pozytywny afekt, a także większy strach przed utratą kontroli w swoim codziennym życiu. Osoby ze stylami lękowymi i unikania postrzegały siebie negatywnie i były mniej pewne swoich umiejętności radzenia sobie. Co więcej, zgłaszali, że czują się mniej pod opieką innych niż osoby z bezpiecznym stylem przywiązania.

Badanie to wykazało również, że osoby z lękowymi stylami przywiązania miały nadmiernie aktywujące tendencje, takie jak zwiększony negatywny afekt, stres i postrzegane odrzucenie społeczne. W przeciwieństwie do tego, osoby z przywiązaniem unikającym mają tendencję do dezaktywacji, na przykład zmniejszone pozytywne stany i zmniejszone pragnienie bycia sam na sam z innymi.

Bardzo unikający ludzie mają negatywne poglądy na swoich romantycznych partnerów i uważają się za niegodnych miłości i wsparcia innych (Bartłomiej, 1990). Dążą do stworzenia i utrzymania niezależności, kontroli i autonomii w swoich relacjach. Dzieje się tak, ponieważ wierzą, że niemożliwe jest osiągnięcie bliskości psychologicznej lub emocjonalnej z partnerem. Te przekonania motywują unikającego do stosowania strategii radzenia sobie na odległość, w których defensywnie tłumi swoje negatywne myśli i emocje, aby promować niezależność.

Modele mentalne i intymność

Z trzech wspomnianych wcześniej niestabilnych stylów przywiązania, ten z lękiem jest najgorszą opcją. Kobiety z tego rodzaju przywiązaniem potrzebują intymnej relacji, aby czuć się wzmocniona. Reagują tak szybko na każde zagrożenie, które dostrzegają, że przebywanie z nimi może być emocjonalnie wyczerpujące dla innych.

Pozostałe dwa rodzaje niepewnych przywiązań sprawiają, że droga do romansu i intymności jest wyboista – pod wieloma względami. Kobiety unikające tak naprawdę nie chcą intymności i poczucia wspólnoty; muszą pozostać niezależni i mieć kontrolę. Podczas gdy kobiety z przywiązaniem lękowym chcą intymności, są naprawdę niepewne i boją się bólu emocjonalnego.

Brak miłości w dzieciństwie powoduje integrację myśli, które nie są prawdziwe

Spędzanie pierwszych lat życia w obliczu emocjonalnej deprywacji, matczynego i ojcowskiego narcyzmu, krytyki lub porzucenia daje niekochanym córkom zniekształcone wyobrażenia o związkach. Oto niektóre z ich przemyśleń:

 • Miłość to transakcja. Muszą cierpieć, aby otrzymać nawet najmniejszą ilość uczucia. Ponadto często normalizują nadużycia, pogardę i manipulację.
 • Emocje i potrzeby muszą być ukryte. Jeśli coś ich rani lub rozczarowuje, zachowują to dla siebie. Podobnie nie dbają o własne potrzeby i to, czego chcą. Obchodzi ich tylko to, czego chce ich companion.
 • Wszędzie szukają miłości. Niekochana córka nie ma poczucia przynależności do rodziny. Ten brak korzeni skłania ją do szukania najdrobniejszego uczucia gdziekolwiek iz kim. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że zacznie wchodzić w relacje zależne.

Pytania, które należy sobie zadać, jeśli w dzieciństwie brakowało Ci miłości

Jeśli w dzieciństwie brakowało ci miłości, być może przez długi czas krążyłeś wokół ludzi, którzy nie dawali ci tego, czego chciałeś i potrzebowałeś. Być może zostałeś zaniedbany. Pamiętaj – zasługujesz na szacunek i prawdziwą miłość. Nad jednak musisz naprawić całą swoją miłość do siebie i poczucie własnej wartości, a nawet je odbudować.

W takich sytuacjach warto zadać sobie następujące pytania. Powinny skłonić cię do refleksji.

 • Czy naprawdę potrzebujesz partnera do szczęścia?
 • Czego oczekujesz od swojego partnera? Czy ma to związek z niedociągnięciami, które miałeś jako dziecko?
 • Dlaczego zwykle zawodzisz w miłości? Czego nauczyłeś się z tych doświadczeń?
 • Co znaczy dla ciebie miłość? Czy Twój pomysł na miłość jest zdrowy? Czy ten punkt widzenia przyniósł Ci dotychczas korzyści?
 • Jaka jest twoja wizja siebie? Czy jest coś, co musisz rozwiązać lub wyłączyć, aby poczuć się lepiej?
 • Jeśli myślisz o swoim dzieciństwie, o jakich emocjach myślisz? Smutek, złość, rozczarowanie, strach? Jak te nieleczone emocje i problemy wpływają na twoje relacje?

Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób miało traumatyczne dzieciństwo. Jednak niekochane córki są powtarzającym się zjawiskiem. Nie trzeba dodawać, że powinieneś poproś o pomoc eksperta, jeśli uważasz, że jej potrzebujesz.

To może Cię zainteresować …

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.