Odkryją piękno Izery… Zbliża się X Letni Bieg Piastów – Jelonka.com

To będzie jubileusz młodszego brata wielkiego zimowego Biegu Piastów! Letni Bieg Piastów odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty. Odbędzie się, jak zawsze, na przepięknych trasach Gór Izerskich rozpoczynających się i kończących w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. Rejestracja już otwarta!

Kiedy w 2013 roku stowarzyszenie Bieg Piastów postanowiło zorganizować Letni Bieg Piastów w biegach górskich, przyświecała mu concept ożywienia Gór Izerskich latem. Chciała też nawiązać do działalności swoich wielkich braci biegowych, członków zrzeszonych w Worldloppet, którzy mają swoje letnie wersje.

Tak narodził się Letni Bieg Piastowski, początkowo na dystansach 10 i 20 km. W 2015 km zawody odbyły się również na dystansie maratonu (42 km 195 m). W następnym roku maraton został zastąpiony pięćdziesiątką. Później do programu rekreacyjnego dodano nordic strolling (bez zawodów). Dla najmłodszych organizowane są dwa biegi: Letnia Wyprawa Zuchów oraz Bieg Przedszkolaka.

Trasy Letniego Biegu Piastowskiego zawsze zaczynają się i kończą w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. Na przestrzeni lat zmieniały się one w zależności od pomysłów organizatorów, opinii biegaczy, a także w trosce o ochronę środowiska i możliwości logistyczne. Niezmiennie, uczestnicy Letniego Biegu Piastów mogą podczas zawodów zobaczyć najpiękniejsze zakątki polskiej części Gór Izerskich. Najkrótsza Jakuszycka Dwunastka przedstawia Orła z popularną stacją turystyczną, monumentalną skałę Granicznik, piękną Izerę, która stanowi granicę polsko-czeską, uciążliwy, ale niezwykle atrakcyjny krajobraz Samolot (tak nazywa się trasa nazwana od samolotu rozbił się tu w poprzednim stuleciu).

Gdy ktoś przebiegnie Półmaraton Jakuszycki, okrąży Kozi Grzbiet, minie piesze przejście graniczne pod Harrachovem w Czechach i wejdzie na starą Szklarską Drogę. Ultramaratonowcy biegną również tuż obok kopalni Stanisław i przez wspaniały Wysoki Kamień z jedną z najpiękniejszych panoram Sudetów.

Letni Bieg Piastowski – jak każdy długi bieg jest wymagający, ale uważany za idealną rywalizację na debiut w górach. Nawierzchnia trasy jest urozmaicona, dominuje przyjazny dla pieszych szutr. Podbiegów jest wiele, ale jeśli biegasz regularnie, możesz pokonać cały dystans bez przerwy (lub z krótkimi przerwami).

W Letnim Biegu Piastów rywalizowały Aleksandra Niwińska i Patrycja Bereznowska, znakomita maratończyk Dominika Stelmach, a wśród mężczyzn tacy świetni jak Marcin Świerc, Miłosz Szcześniewski i Robert Faron. Najwięcej zwycięstw (wliczając wszystkie dystanse) odnieśli Karolina Obstój (6 lat) i Jacek Sobas (5 lat).

X Letni Bieg Piastowski odbędzie się w sobotę i niedzielę 27 i 28 sierpnia. Na listach startowych jest już ponad 600 zawodników z Polski i pięciu innych krajów. Stowarzyszenie Bieg Piastów zaprasza! Najniższe wpisowe obowiązuje do końca maja. Wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowe, praktyczne gadżety, na trasie dobrze zaopatrzone punkty gastronomiczne, obsługiwane przez wolontariuszy, a na mecie pamiątkowe medale i posiłek regeneracyjny. Rejestracja i szczegółowe informacje na www.bieg-piastow.pl.

X Letni Bieg Piastów organizowany jest dzięki wsparciu sponsorów: KGHM Polska Miedź, PKO Financial institution Polski, Brubeck i Quest.

Program X Letniego Biegu Piastów

27 sierpnia 2022 (sobota):
9:00 START Ultramaraton Jakuszyckiego
10:00 START Jakuszycki Półmaraton

28 sierpnia 2022 (niedziela):
10:00 START Jakuszyckiej Dwunastek
10:20 START Marszu Nordic Strolling

(Wyścig Piastów)

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.