Piękno martwej natury w Muzeum Okręgowym


Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski, Wojciech Fangor, Maurycy Trębacz, Stanisław Kamocki, Henryk Stażewski czy Maksymilian Gierymski – prace m.in. tych artystów można podziwiać na nowo otwartej wystawie w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu pod tytułem “Świat zatrzymał się – Martwa natura na przestrzeni wieków”. Nowosądeccy muzealnicy zaprezentowali łącznie 54 piękne prace prezentujące ten jeden z najpiękniejszych gatunków w sztuce.

– Ta wystawa otwiera ciekawą dyskusję na temat martwej natury. Cieszę się, że w muzeum w Nowym Sączu możemy spotkać się z obiektami na najwyższym poziomie malarstwa polskiego i obcego – powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. – Temat martwej natury przeniesiony jest od Juliana Fałata i Leona Wyczółkowskiego do Wojciecha Fangora. Mamy też Teodora Bogdana Lubienieckiego, malarza nieco zagubionego w naszej historiografii. Jego prace wypożyczyło nam Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Kurator wystawy, historyk sztuki z Muzeum Okręgowego, Barbara Szafran, bardzo docenia gatunek martwej natury.

– Bardzo często martwa natura często kojarzy się z ćwiczeniami akademickimi i tak naprawdę ten temat pojawia się w historii malarstwa od samego początku. Pojawił się jako osobny temat w XVII wieku. Odmiany martwych natur są różnorodne. To nie tylko kwiaty czy owoce, ale także wiele przemyślanych, ciekawych kompozycji – wyjaśnia Barbara Szafran. Jego intencją było pokazanie od kiedy martwa natura pojawia się jako osobny temat, poprzez poszczególne okresy aż do współczesności.

Gościem wernisażu był dr Filip Chmielewski, adiunkt w Muzeum Narodowym w Krakowie, specjalizujący się w tematyce martwej natury.

Pierwsza pionierska wystawa martwej natury w Polsce miała miejsce w 1939 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa była krótkotrwała, którą przerwał wybuch II wojny światowej (…). Tutaj mamy możliwość przejścia martwej natury od XVII wieku do dnia dzisiejszego. To spełnienie marzeń wielu historyków sztuki – powiedział historyk sztuki, który we wrześniu wygłosi w Muzeum Okręgowym specjalny wykład poświęcony wystawie „Świat zatrzymał się…”.

martwa natura na przestrzeni wieków - wystawa w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z następujących muzeów: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Narodowe Muzeum Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wystawę „Świat zatrzymał – Martwa natura na przestrzeni wieków” można zwiedzać od 5 sierpnia do 31 października 2022 r. w godzinach otwarcia wystawy w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego.

Agnieszka Małecka / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu; fot. Piotr Droździk
Reklama

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.