Słońce, wysokie temperatury, kąpiele w morzu, wiatr… Brzmi jak idealny plan na wakacje, ale dla skóry każdy z tych elementów to nie lada wyzwanie. Suchość, różnego rodzaju podrażnienia, oparzenia słoneczne to tylko niektóre ze skutków działania szkodliwych czynników zewnętrznych na skórę. Dlatego latem warto sięgnąć po dodatkową dawkę pielęgnacji, zwłaszcza w domu.
Maseczki na twarz, naturalne peelingi, kąpiele ziołowe to tylko niektóre z domowych sposobów na poprawę nie tylko samopoczucia, ale także przywrócenie dobrej kondycji skóry – co latem może być nie lada wyzwaniem. Oto kilka sprawdzonych sposobów na uzyskanie pożądanego efektu nawilżenia, oczyszczenia i ukojenia. Dzięki nim skóra będzie „oddychać” po letnich obciążeniach.
Kąpiel ziołowa do twarzy
Latem idealnym rozwiązaniem pielęgnacyjnym jest wykorzystanie dobrodziejstw natury w postaci ziół. Mają właściwości oczyszczające i doskonale nawilżają skórę. Dlatego warto stosować je latem na twarz, najlepiej w formie ziołowej kąpieli lub toniku. Jego przygotowanie należy rozpocząć od sporządzenia naparu z wybranych ziół – np. rumianku czy dziurawca. Po ostygnięciu możesz go kilkakrotnie umyć lub posypać na twarz. To usunie zanieczyszczenia ze skóry i otwarte pory.
Domowe spa dla ciała
Skóra ciała również zasługuje na szczególną pielęgnację latem. Wstępem do niej może być peeling owsiany. Pomoże usunąć martwy naskórek ze skóry, wygładzić go oraz sprawi, że zastosowane kosmetyki będą szybciej i lepiej się wchłaniały. Ten rodzaj peelingu jest szczególnie odpowiedni dla ciała, ale można go również stosować na twarz – pod warunkiem, że skóra nie jest wymagająca i podrażniona.
Peeling owsiany
Składniki:
- 4 łyżki zmielonych płatków owsianych
- 2 łyżeczki miodu
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 5 łyżek mleka

Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy wymieszać, odstawić na kilka minut w lodówce, a następnie ostudzoną mieszankę nałożyć na oczyszczoną skórę. Kolejnym krokiem będzie delikatny masaż. Po około 4-5 minutach zmyć papkę zimną wodą. Pielęgnację należy uzupełnić nałożeniem kremu lub balsamu nawilżającego.
Maska aloesowa
Aloe vera to doskonałe rozwiązanie na różnego rodzaju podrażnienia skóry, które szczególnie latem mogą być wyjątkowo uciążliwe. Roślina ta nie tylko nawilża, ale również działa łagodząco i drażniąco. Sprawdzi się w przypadku oparzeń słonecznych. Wystarczy równomiernie nałożyć żel Aloe Vera na twarz – możesz go przygotować samodzielnie mieszając Aloe Vera z odrobiną wody lub użyć gotowego, z drogerii. Kosmetyk trzymaj na skórze około 15 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Cera natychmiast stanie się miękka w dotyku i błyszcząca. Podrażnienie zostanie złagodzone. Zabieg należy powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Domowe spa do stóp
Latem na szczególną uwagę zasługuje nie tylko skóra twarzy i ciała, ale także stóp. W okresie wakacyjnym znacznie częściej eksponowane są w lekkim obuwiu, a także narażone są na obrzęki i otarcia – np. podczas chodzenia w upale. Dlatego zasługują również na odrobinę domowej pielęgnacji, która zapewni upragniony relaks i pielęgnację.
Idealnym rozwiązaniem dla zmęczonych stóp latem będzie przygotowanie kojącej, relaksującej kąpieli, którą poprzedzi nawilżająco-regenerujący rytuał z domowym naturalnym peelingiem w roli głównej.
Kojąca, relaksująca kąpiel
Składniki:
- olejek lawendowy
- 0,25 szklanki soli morskiej
Przygotowanie:
Do miski z ciepłą wodą wsyp niewielką ilość olejku lawendowego i dodaj przygotowaną porcję soli. Moczyć stopy w wannie. Nie powinno to zająć więcej niż 10 minut. Kolejnym krokiem będzie dokładne wytarcie stóp i przejście do kolejnego etapu pielęgnacji – peelingu i nawilżania.
Naturalny peeling i nawilżanie
Składniki:
- fusy z kawy mielonej, brązowy cukier, sól morska, mak – możesz połączyć kilka składników lub wybrać jeden
- Oliwa z oliwek
- krem nawilżający do stosowania po kąpieli

Przygotowanie:
Połącz składniki, a następnie delikatnie wmasuj w zmiękczoną po kąpieli skórę stóp. Zabieg każdego z nich powinien zająć kilka minut. Następnie stopy należy opłukać i osuszyć, a następnie nałożyć odpowiedni krem nawilżający. Dla wzmocnienia efektu warto założyć skarpetki.
Anna Miler