Polak wygrywa turniej w Gruzji. W półfinale było gorąco

Kacper Żuk zdecydował się na udział w zawodach ITF World Tennis Tour z pulą nagród 25 tys. dolarów na twardych kortach w Tbilisi. W sobotę polski tenisista wywalczył tytuł, choć był blisko, albo w ogóle nie zagra w finale.

Rafał Smoliński

Kacper Żuk

Materiały prasowe / Polski Związek Tenisowy / Olga Pietrzak / Na zdjęciu: Kacper Żuk

Po ostatnich niepowodzeniach w pretendentach Kacper Żuk (ATP 266) zdecydował się zejść o jeden poziom w dół. Aby złapać rytm meczu i odzyskać wiarę we własne umiejętności, nowodworski mężczyzna poleciał do Gruzji, gdzie wziął udział w ITF World Tennis Tour z pulą nagród 25 000. dolarów. Był faworytem turnieju na twardym korcie w Tbilisi i cieszył się mistrzostwem w sobotę.

Przez pierwsze rundy najwyżej rozstawiony Żuk przetrwał bez strat. Na inaugurację wygrał z Danielem Ibragimowem 7:5, 7:5, potem z Nikołajem Wylegżaninem 6:4, 6:0, a w ćwierćfinale pokonał Gruzinę Zurę Tkemaladze 6:3, 6:3.

Problemy pojawiły się w półfinale w piątek. Polak zmierzył się z Davidem Poljakiem oznaczonym siódmym numerem (ATP 418). Przegrał pierwszego seta 3:6, ale w drugim secie okazał się lepszy 7:5. O awansie zadecydował tie-break trzeciego meczu, w którym “Żunio” uratował trzy piłki meczowe, by ostatecznie wygrać 3:6, 7:5, 7:6 (7).

W sobotnim finale przeciwnik Żuka zajął 633. miejsce w rankingu ATP Aleksandre Metreweli. Polak pokonał Gruzina po godzinie i 57 minutach 6:2, 6:4. Wynik nie oddaje przebiegu meczu, bo reprezentant gospodarzy miał swoje szanse. Zrobił aż 11 breakpointów, ale żadnego z nich nie wykorzystał. Nasz tenisista był skuteczny, starając się o trzy przerwy.

Dla 23-letniego Żuka to pierwszy zawodowy tytuł w tym sezonie. W sumie wygrał osiem turniejów ITF World Tennis Tour i zeszłoroczny pretendent w Splicie. Za triumf w Tbilisi Polak otrzyma 20 punktów w rankingu ATP.