Pomoc dla zawieszonych Rosjan. Znane szczegóły pracy fundacji

Fundacja założona przez Nikitę Mazepin zaczyna działać pełną parą. Syn rosyjskiego oligarchy i byłego kierowcy F1 zamierza pomóc Rosjanom, którzy z powodów politycznych zostali pozbawieni możliwości rywalizacji w międzynarodowych imprezach.

Łukasz Kuczera

Nikita Mazepin

Materiały prasowe / Haas / Na zdjęciu: Nikita Mazepin

Wojna na Ukrainie doprowadziła do zawieszenia wielu rosyjskich graczy na arenie międzynarodowej. Tym samym federacje sportowe potępiły zachowanie Rosji, która bezprawnie zaatakowała swojego sąsiada. W wojnie zapoczątkowanej przez Władimira Putina 24 lutego życie straciło co najmniej kilka tysięcy niewinnych Ukraińców.

W wyniku sankcji sportowych Nikita Mazepin stracił swoje miejsce w Formule 1, po tym jak amerykański Haas nie chciał być kojarzony z rosyjskim kapitałem. Krótko po zerwaniu kontraktu 23-latek ogłosił utworzenie fundacji „We Compete As One” pomagającej zawieszonym sportowcom z Rosji. Po kilku miesiącach zaczął oficjalnie działać.

Mazepin powiedział dziennikarzom, że pomaganie rodakom pozbawionym możliwości startu z powodów politycznych stało się jego życiowym celem. – W jeden dzień nagle znalazłem się w samochodzie, zostałem pozbawiony dotychczasowego życia. Mój zespół o mnie zapomniał. Po przetrawieniu tego wszystkiego zdałem sobie sprawę, że mogę pomóc innym sportowcom, którzy są w podobnej sytuacji – powiedział kierowca z Moskwy, którego fundację ma sfinansować przede wszystkim jego ojciec – Dmitrij Mazepin.

ZOBACZ WIDEO: „Z pierwszego balu”. Czerwona kartka dla agenta Macieja Rybusa. “To było żenujące”

– Cały wolny czas poświęcam na kierowanie pracami fundacji. To moja nowa praca. Bałem się, że takie działanie wywoła niepożądane reakcje, ale moje wątpliwości szybko się rozwiały. Wielu sportowców już wsparło naszą organizację, a ponadto coraz więcej zawodników zaczyna mieć problemy – dodał były kierowca Haasa, cytowany przez rosyjskiego „Mistrza”.

Mazepin zdecydował, że jego fundacja w pierwszej kolejności wesprze Paraolimpijczyków z Rosji, którzy zostali pozbawieni możliwości udziału w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich, mimo że byli już obecni w Pekinie. Taka decyzja MKOl wynikała z faktu, że wojna na Ukrainie rozpoczęła się na krótko przed inauguracją zawodów paraolimpijskich.

– Na co dzień pracuję w fundacji. Mam nadzieję, że nasza sportowa rodzina ludzi, którzy tak myślą, będzie się powiększać z każdym dniem – powiedział Mazepin.

Fundację wsparli już mistrzowie i medaliści olimpijscy – Władimir Salnikow, Margarita Mamun, Ekaterina Bobrowa i Aleksandr Suchorukow. – Pełną listę naszych kibiców opublikujemy później – zadeklarował Rosjanin.

Co ciekawe, na początku marca Mazepin był gotowy do podpisania dokumentu FIA o startach pod neutralną flagą, zakazującego pochwalenia polityki Władimira Putina i zobowiązującego go do wyrażenia solidarności z narodem ukraińskim. 23-latek wierzył wówczas, że taki ruch zapewni mu pozostanie z Haasem w F1. Stało się jednak inaczej.

Od wybuchu wojny na Ukrainie były kierowca F1 ani razu nie potępił działań Putina i armii rosyjskiej. Nie jest to jednak zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jego ojciec za aprobatą kremlowskiego dyktatora dorobił się miliardów dolarów. Z tego powodu rodzina Mazepin została poddana sankcjom ekonomicznym Zachodu. Jej mienie zostało zamrożone poza Rosją, a także zakazano jej wjazdu do krajów demokratycznych.

Przeczytaj także:
Nowy zespół w F1? To może być wielki powrót rosyjskiego oligarchy
Wybuch samochodu na Dakarze. To był atak

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy fundacja założona przez Nikitę Mazepina odniesie sukces?

zagłosuj jeśli chcesz zobaczyć wyniki

zgłoś błąd

WP SportoweFakty

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.