Rekin polarny na Karaibach? Znalazła się tysiące kilometrów od domu jak ryba

Ten niezwykły gatunek rekina został znaleziony u wybrzeży Belize. Jak ryba, która pływa tylko w wodach Arktyki, dotarła tak daleko?

Rekin polarny, czyli Somniosus małogłowia, to gatunek niezwykłej ryby colenius z rodziny Somniosidaektóre żyją w lodowatych wodach Arktyki, Grenlandii i Północnego Atlantyku. Te stworzenia należą do najwolniej pływających ryb. Najczęściej wędruje w stadach i poluje na mniejsze ryby oraz ssaki morskie m.in. foki. Najstarszy znany naukowcom rekin polarny ma 392 lata i jest zdecydowanie najstarszym kręgowcem.

Naukowcy podejrzewają, że przedstawiciela tego gatunku widziano w okolicach Belize pod koniec kwietnia. Zwierzę zostało schwytane przez dwóch rybaków, którzy podróżowali łodzią z biologiem morskim. Naukowiec prowadził badania nad rekinami tygrysimi w ramach swojej rozprawy doktorskiej.

Mężczyznom udało się zrobić zdjęcie stworzenia, ale przed pobraniem jakiejkolwiek próbki genetycznej, wypuścili ją z powrotem do wody. Zbliżająca się burza zmusiła ich do tego, co mogło zagrozić bezpieczeństwu marynarzy. „Wiedziałem, że to niezwykłe odkrycie, podobnie jak rybacy, którzy powiedzieli, że nigdy w życiu nie widzieli takiej ryby” – wyjaśnia Devanshi Kasana, doktorant z Florida Worldwide College.

Na podstawie zdjęcia naukowcy oszacowali, że okaz miał około 3,5 metra długości. Oznacza to, że mógł to być młody rekin polarny, bo te największe mogą dorastać do 7,3 m. Dokładna analiza materiału zarejestrowanego przez Kasanę, wykazał wiele cech, które mogą potwierdzić, że ryba jest rzeczywiście gatunkiem S. microcephalus.

To jest między innymi charakterystyczna głowa i oczy, zaokrąglone i małe płetwy. Devanshi Kasana twierdzi, że zwierzę było również bardzo powolne. Naukowcy, którzy byli zaangażowani w identyfikację tajemniczego osobnika, szacują, że istnieją dwie możliwości. Może to być rekin polarny lub hybryda rekina grenlandzkiego z innym gatunkiem Somniosidae. Do dokładnego badania potrzebna jest jednak próbka genetyczna.

Eksperci też się zastanawiają co ta ryba może zrobić na Karaibach. Jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, może to oznaczać, że gatunek żyje w wielu innych miejscach na świecie, czego nikt wcześniej nie podejrzewał. Naukowcy przyznają, że bardzo możliwe, że znacznie więcej z nich mogłoby żyć w głębokich wodach tropikalnych.

Rekiny polarne to stworzenia denne. Najczęściej można je znaleźć na wody pelagiczne. Najczęściej jednak schodzą na głębokość 1200 metrów kiedyś w przeszłości schwytano osobnika w Zatoce Meksykańskiej, która znajdowała się na głębokości 1800 metrów.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.