Rekord Ireny Szewiskiej może zostać pobity. Polska wygląda najlepiej lekkoatletyka

Irena Szewiska, Justyna wity-Ersetic, Natalia Kaczmarek i Anna Kiebasiska – to pełna, historyczna, lista polskich medalistów mistrzostw Europy w biegu na 400 metrów.

Obejrzyj wideo

Gra w “5 sekund” z Tomaszem Majewskim. Jak zareaguje wybitny sportowiec?

Kiedy wity-Ersetic zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy w Berlinie w 2018 roku, jej czas 50,41 sekundy był czymś, na co otworzyliśmy oczy. Justyna jako pierwsza w grupie naszych nowoczesnych 400 metrów osiągnęła restrict 51 sekund.

Fenomenalnie! Dwa medale Polek w biegu na 400 metrów na Mistrzostwach Europy. Niesamowite wykończenie

Teraz Kaczmarek, zdobywając srebro Mistrzostw Europy w Monachium, osiągnął wynik 49,94 sekundy. Po raz drugi w karierze straciła 50 sekund (jej życie to 49,86 od 6 sierpnia br. w Chorzowie, gdzie Memoria Kamili Skolimowskiej grały w ramach Diamentowej Ligi). Wcześniej w naszej historii tylko legendarne Szewiska biegły poniżej 50 400 m. Do dziś jest rekordzistą Polski – 49,28 w 1976 roku, z igrzysk olimpijskich w Montrealu.

Wynik Ireny to coraz bardziej realny cel. Chyba najwięcej dla 24-letniego Kaczmarka. Ale i 32-letniego Kiebasiska należy się bardzo pochwalić. Z czasem 50,29 sekundy zbliżyła się do kości piszczelowej na 0,01 sekundy. I po raz dziesiąty w tym sezonie złamała 51-sekundowy znak. Co wcześniej w całej swojej karierze zrobiła tylko raz!

Ewa R.Polska megasensacja w Monachium! Ewa Raska ze srebrnym medalem

„Najważniejsze jest to, że dziewczyny nakręcają się od lat”

Dla Polek normy stały się tym, co na poprzednim ME było wyczynem dostępnym tylko dla Saint-Ersetic. W 2018 roku w Berlinie mieliśmy pierwsze wyjście Polki z grupy tzw. Anioków Matusiskich (jest szefem sztafety i indywidualnym trenerem wity-Ersetic) w niespełna 51 sekund. Od tego czasu Justyna przebiegła 400 metrów w niespełna 51 sekund jeszcze cztery razy, Kaczmarek zrobił to 10 razy, a Kiebasiska – 11. Tak więc wspólnymi siłami “Anioki” zrobiły to 25 razy w ostatnim sezonie. Tak więc bieganie na poziomie, który daje czołowe miejsca na listach nie tylko w Europie, stało się codziennością.

W tej chwili Kaczmarek ma piąty najlepszy wynik na świecie w 2022 roku. Do najszybszej Shaunae Miller-Uibo Natalia traci 0,75 sekundy. W 2018 roku najszybsza Polka i jednocześnie najszybsza Europejka, czyli Saint-Ersetic, była o 1,44 sekundy wolniejsza od najszybszego na świecie Millera-Uibo.

Skąd wziął się ten postęp? Żadna z Polek nie jest wielkim talentem biegowym. Jednak każdy wykazuje expertise do pracy. – Trzeba przyjrzeć się historii tych graczy. Żaden z nich nie był tak szczególnie utalentowany, wszyscy wyszli z biegania w średnim wieku w młodym wieku. Od dawna znają skalę swojego talentu i rozumieją, że puszczając cokolwiek, nic by nie dostali. Nie są jak Irena Szewiska, a nawet nie są jak poprzednie pokolenie na 400 metrów, bo te dziewczyny były szybsze i miały lepsze predyspozycje. Najważniejsze, że dziewczyny od lat nakręcają się nawzajem – powiedział nam kiedyś trener Matusiski.

SuSuek walczy o medal pomimo kontuzji. Chcę pozostać ikoną. „Bądź najlepszy na świecie”

Polskie kobiety faworytami do złota

Zastanawiam się, czy wyniki moich znajomych uchwycił Justyn wity-Ersetic. Z powodu kontuzji i chorób słabo biega indywidualnie w Monachium i odpada w finale. Jest jedyną z czterech startujących Polek. Iga Baumgart-Witan wjechała na finau iz dobrym czasem 51,28 s zajęła m.in.

Kto może powiedzieć, że najszybszy Femke Bol z Holandii (49,44) jest taki jak jej. Ale wynik Igi jest naprawdę wart docenienia. Zwłaszcza w kontekście sztafety. Kwalifikacje już w piątek, rywalizacja o medale w sobotę. Jako zespół Polska prezentuje się najlepiej. A po wewnętrznych kątach i po sensacyjnym odpadnięciu w kwalifikacjach M w Eugene niecały miesiąc temu, wszyscy zawodnicy w tym zespole chcą czegoś, aby udowodnić sobie i światu. Są multimediami wielkich wydarzeń. To aktualni wicemistrzowie olimpijscy i mistrzowie Europy. To jest grupa, której wewnętrzna rywalizacja naprawdę służy. To wszystko jest znowu tego warte i będziemy o tym pamiętać.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.