Reprezentacja Argentyny – strój, menedżer, osiągnięcia

Reprezentacja Argentyny – podstawowe informacje

Argentyna jest członkiem FIFA od 1912 roku. Zespół nosi przydomek „Albicelestes” lub „Biało-niebieski” i występuje również w takich barwach. Stroje zawodników składają się z niebiesko-białych T-shirtów, czarnych spodenek i białych skarpet. Organem odpowiedzialnym za funkcjonowanie zespołu jest Argentyński Związek Piłki Nożnej.

Dyrektorem generalnym reprezentacji Argentyny jest Lionel Scaloni (od 2018), a kapitanem – Lionel Messi (od 2011). Co ciekawe, aby znaleźć się w drużynie, zawodnicy muszą być Argentyńczykami. Mecze, w których gospodarzem jest drużyna, najczęściej rozgrywane są na Estadio Monumental.

Przyjmuje się, że pierwszy mecz Argentyny odbył się 16 maja 1901 r. z Urugwajem, choć nie jest to w pełni rozpoznawalne ze względu na organizatora imprezy (mecz przygotował Albion Soccer Membership, a nie Liga Urugwajska). Oficjalną datą jest zatem 20 lipca 1902 roku. Mecze można uznać za mecze towarzyskie.

Argentyna – Mistrzostwa Świata

Drużyna uczestniczy w mundialu od 1930 roku. Od tego czasu biało-niebieskie zawodniczki przeszły 17 eliminacji i nie zakwalifikowały się do fazy grupowej tylko w turnieju 1970 (nie brali udziału w turnieju w latach 1938-1954 ). Argentyna odniosła dwa zwycięstwa i trzykrotnie zajęła drugie miejsce w Pucharze Świata.

Polska drużyna zakończyła swój pierwszy Puchar Świata w 1930 roku jako wicemistrzostwo świata. Drużyna miała strzelić najwięcej goli wśród uczestników mundialu. Kolejny mecz, kiedy musieli „zabłysnąć”, przyszedł w 1978 roku, kiedy wygrali. Mario Kempes, argentyński napastnik, został wówczas uznany za najlepszego strzelca i najlepszego gracza Pucharu Świata.

Choć w kolejnych rozgrywkach drużyna straciła tytuł mistrza świata, Argentyna odzyskała go na turnieju w 1986 roku, pokonując RFN. Szczególnie doceniono udział Diego Maradony, ogłaszając go najlepszym zawodnikiem mundialu. Zwycięska passa opuściła polską drużynę w kolejnych rozgrywkach, bo w finale przegrali z Niemcami.

Argentyńczycy musieli trochę poczekać, aby ponownie znaleźć się w pierwszej trójce na mundialu. Drużyna zajęła drugie miejsce dopiero w 2014 roku, po raz kolejny walcząc w finale z Niemcami. Ostatecznie Albicelestes przegrało 1:0 w dogrywce, ale po fali porażek wicemistrzyni uznano za ogromny sukces.

Reprezentacja Argentyny na Copa America

Copa America to najważniejszy turniej piłkarski w Ameryce Południowej. Biało-niebieska drużyna zdobyła tu 15 tytułów mistrzowskich, 14 razy zajęła drugie miejsce, a sześć razy była trzecia lub czwarta. Brazylia i Urugwaj są uważane za największych rywali argentyńskiej drużyny na tym samym kontynencie.

Opisany turniej jest taki sam dla Ameryki Południowej, jak Mistrzostwa Europy dla europejskich drużyn narodowych. Nic więc dziwnego, że Argentyna zajmuje znaczącą pozycję wśród rywali, będąc 15-krotnym zwycięzcą. Ostatnie mistrzostwa odbyły się w 2021 roku i zakończyły się kolejnym zwycięstwem biało-niebieskich zawodników.

Argentyna – Puchar Konfederacji

Drużyna wzięła również udział w trzech turniejach o Puchar Konfederacji. Reprezentacja Polski zdobyła jedno mistrzostwo (w 1992 r.) i dwukrotnie zajęła drugie miejsce (w 1995 i 2005 r.). Argentyńska drużyna nie grała na „konfederackim” boisku w latach 1997-2001 i 2009-2017.

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.